PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu

Safa Arıkan
08.Ocak.2009, 23:21
Bu yazıyı yazmak için en uygun olarak burayı buldum çünkü beni üzen bir olay gözlemledim geçen gün Bursaspor kupa maçında. Birkaç arkadaşımız istiklal marşı esnasında birbirleriyle muhabbet ediyorlardı, kimisi atkısını kaldırmış kimisi elleriyle 6 rakamını ifade etmeye çalışıyordu. Belki yaptıklarında kendilerince haklılar veya değiller.

İlkokuldan beri kimimiz okulda pazartesi günleri sabahı veya cuma akşamları istiklal marşı okunurken ellerini kaldırdı veya arkadaşıyla marş esnasında konuştu veya konuşabildi, öğretmenlerimiz direk cezasını verirlerdi böyle durumların. O zaman öğretmişlerdi bize İstiklal Marşına saygıyı, marş okunurken esas duruşta olmayı kıpırdamamayı, en yüksek ve tok sesimizle marşı okumayı.

Ama şimdi ilk paragrafta verdiğim örnekte olduğu gibi artık eskisi gibi istiklal marşına aynı şiddetle hassasiyetin gösterildiğine pek inanamıyorum ve bu durumda üzüyor beni açıkçası. Ki bizler 1907 ÜNİFEB'liler "Fenerbahçe'nin Aydınlık Geleceği" olarak nitelendiriyoruz kendimizi ve misyon, hedef ve değerlerimize baktığımız zaman çevremize karşı örnek taraftar profilinde olmamız gerekiyor ki insanlara örnek olalım, üzerinde gittiğimiz çizgilerden şaşmayalım.

Bildiğimiz gibi biz 1907 ÜNİFEB'lilerin misyon, hedeflerimiz ve değerlerimizde vurguladığımız birkaç önemli nokta var;

Misyonumuzda;

"Taraftarı olduğu Fenerbahçe Spor Kulübü'ne, içinde yaşadığı çevreye ve topluma artı değerler sağlamak"

Hedeflerimizde;

"Taraftarı olduğumuz Fenerbahçe Spor Kulübü için bilinçli, etkili ve güçlü bir kamuoyu desteği yaratmak"

Değerlerimizde;

"1907 ÜNİFEB üyesi Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlıdır."

"1907 ÜNİFEB üyesi taraftarı olduğu Fenerbahçe'ye ve içinde bulunduğu topluma karşı duyarlıdır."

"1907 ÜNİFEB üyesi üniversiteli olma sıfatına yakışan davranışlar sergiler."

Umarım bundan sonraki maçlarda vs böyle durumlarla karşılaşmayız.

Ayrıca bir de saygı duruşu mevzuu var, çok merak ediyorum bir dakika için bile olsa sessiz durmak çok mu zor geliyor insanlara, sonuçta adından da anlaşılacağı gibi saygı duruşu...

Sevgiler...

Sercan.Tuna
08.Ocak.2009, 23:41
saygu duruşunda konuşmanın yanlış olduğuna kesinlikle katılıyorum , fakat el ile yapılan 6 dan problemin ne olduğunu anlayabilmiş değilim...bu topiğinde açılmasını saçma bulmuyor değilim ayrıca..

Lütfü Koçoğlu
08.Ocak.2009, 23:46
bence gayet doğru bir topic istiklal marşı sırasında konuşmak veya hareketler yapmak saygısızlıktır yani burda arkadaşın kastettiği şey "6 işareti yapmak" değildir bu istiklal marşı sırasında yapılmasa kimse eksik kalmaz herhalde lütfen değerlerimize biraz saygı gösterelim.

Sercan.Tuna
08.Ocak.2009, 23:52
değerlere saygısızlığa bikere kimselerden önce ben izin wermem ama bunun topic açıp böle tartışmanın sadece biraz mantıksız olduğunu söylemeye çalıştım;)

Hasan Rençber
08.Ocak.2009, 23:52
bunlara ek olarak, bir de ne kadar bağırırsa o kadar vatansever olduğunu sananlar var.

Safa Arıkan
08.Ocak.2009, 23:54
değerlere saygısızlığa bikere kimselerden önce ben izin wermem ama bunun topic açıp böle tartışmanın sadece biraz mantıksız olduğunu söylemeye çalıştım;)

Amacım zaten böyle bir tartışma içine girmek değil sadece bazı önemli konuları gözden geçirmek... Sana göre saçma olabilir tabi...

Sercan.Tuna
08.Ocak.2009, 23:56
bunlara ek olarak, bir de ne kadar bağırırsa o kadar vatansever olduğunu sananlar var.
işte ben bu yüzden bu konu başlığının açılmasını mantıksız buldum...çünkü bireylerin vatansever bilmem neleri tartışılcak burda..buda bizim için saçma olcak...kimsenin kimsenin fenerbahceliliğini sorgulayamadığı gibi bi durum...

Safa Arıkan
08.Ocak.2009, 23:58
işte ben bu yüzden topiğin açılmasını mantıksız buldum...çünkü bireylerin vatansever bilmem neleri tartışılcak burda..buda bizim için saçma olcak...kimsenin kimsenin fenerbahceliliğini sorgulayamadığı gibi bi durum...

Birincisi topic değil "Konu Başlığı".

İkincisi kimsenin vatanseverliliğinin tartışıldığı yok burada hiç kimseninde vatanseverlik gibi önemli bir konuyuda tartışmaya hakkı yok ...

Yeri gelmişken uzatmayalım bunu...

Sercan.Tuna
09.Ocak.2009, 00:00
Birincisi topic değil "Konu Başlığı".

İkincisi kimsenin vatanseverliliğinin tartışıldığı yok burada...

Yeri gelmişken uzatmayalım bunu...
tmm dostum kırıcı olmanın anlamı yok...tartışın..

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 00:04
saygu duruşunda konuşmanın yanlış olduğuna kesinlikle katılıyorum , fakat el ile yapılan 6 dan problemin ne olduğunu anlayabilmiş değilim...bu topiğinde açılmasını saçma bulmuyor değilim ayrıca..

Kesinlikle saçma falan degil saçma demek karşı tarafta bu konuyu açan arkadaşa hakaret olur herkese saygılı olmak gerekir. Fikirler tartışmak için ortaya atılır saygıda bunun karşılığında oluşur.
Safa cok güzel bir konuya parmak basmış benimde anlayamadıgım bir durumdu bu 6 işareti.
Mehmet Akif Ersoy'un şehitlerimiz ve ülkemiz için yazdıgı bu mükemmel satırları futbol takımlarıyla bir tutmak yada onlara alet etmek cok gereksiz ve anlamsız..
İstiklal marşı umarım gerektiği saygıyı tribünlerimizde yakalar..

Muhammet Budak
09.Ocak.2009, 00:19
6 sene önce oynanmış bir maç ile rakibe gönderme de bana mantıksız geliyor.Fenerbahçe-Bursa maçı,Galatasaray ile alakası var mı?

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 00:20
6 sene önce oynanmış bir maç ile rakibe gönderme de bana mantıksız geliyor.Fenerbahçe-Bursa maçı,Galatasaray ile alakası var mı?

Bence herzaman gönderme yapılabilir ama bunun yeri İstiklal Marşımız olmamalı..

Anladığım kadarıyla seninde anlatmak istedigin bu olmalı mami..

Hurşit Mursaloğlu
09.Ocak.2009, 01:45
Arkadaşlar buna göre atkılarımızı açmakta saygısızlık değil mi?

Sercan Tuna
09.Ocak.2009, 01:50
aaa doğru söylüyosun (!) böyle bir topik açmak yerine geçen sene gs ye yenildikten sonra bu takımın oyuncusu için enin gibi açık açık bilmem ne çocuğu diye foruma yazmak lazım...

ben de şikayetçiyim bu durumdan... parmakla 6 yapılmasına anlam verebilirim ama bunun ye3ri kesinlikle İstiklal Marşı olmamalı... Vatanseverlikle alakası olmayabilir ama en azından İstiklal Marşı'na saygıdır bu... İstiklal Marşı bitsin istediğin kadar yap ama bunun yeri kesinlikle istiklal Marşı değil... geçen seneler biz kınamıyormuyduk bjklieri İstiklal Mrşı'nda küfür ettiler diye... burada uzun uzun İstiklal marşı'mızın hikayesini yazmamıza gerek yok herhalde...

Hurşit Mursaloğlu
09.Ocak.2009, 01:55
aaa doğru söylüyosun (!) böyle bir topik açmak yerine geçen sene gs ye yenildikten sonra bu takımın oyuncusu için enin gibi açık açık bilmem ne çocuğu diye foruma yazmak lazım...

ben de şikayetçiyim bu durumdan... parmakla 6 yapılmasına anlam verebilirim ama bunun ye3ri kesinlikle İstiklal Marşı olmamalı... Vatanseverlikle alakası olmayabilir ama en azından İstiklal Marşı'na saygıdır bu... İstiklal Marşı bitsin istediğin kadar yap ama bunun yeri kesinlikle istiklal Marşı değil... geçen seneler biz kınamıyormuyduk bjklieri İstiklal Mrşı'nda küfür ettiler diye... burada uzun uzun İstiklal marşı'mızın hikayesini yazmamıza gerek yok herhalde...
İyide onlar küfür ediyor biz sadece atkıları çıkartıyoruz ve elimizle 6 yapıyoruz bence bunun vatanla ilgisi yok sonuçta küfür etmiyoruz saygısızlık yapmıyoruz değil mi ?

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 02:03
İyide onlar küfür ediyor biz sadece atkıları çıkartıyoruz ve elimizle 6 yapıyoruz bence bunun vatanla ilgisi yok sonuçta küfür etmiyoruz saygısızlık yapmıyoruz değil mi ?

iyi ozaman İstiklal Marşında ayağa kalkmamızada gerek yok.. ne gereksiz şeymiş bu İstiklal Marşı !!!
Herşey adabına göre yapılır herşeyin bir biçimi vardır ellerin yanda hazır ol komutunda durman gerekiyorsa o şekilde dur ya da başka bir şekildeyse o şekilde dur ama İstiklal Marşında durulması gereken stil kesinlikle atkı yada 6 işareti degildir..

Hurşit Mursaloğlu
09.Ocak.2009, 02:06
iyi ozaman İstiklal Marşında ayağa kalkmamızada gerek yok.. ne gereksiz şeymiş bu İstiklal Marşı !!!
Herşey adabına göre yapılır herşeyin bir biçimi vardır ellerin yanda hazır ol komutunda durman gerekiyorsa o şekilde dur ya da başka bir şekildeyse o şekilde dur ama İstiklal Marşında durulması gereken stil kesinlikle atkı yada 6 işareti degildir..
O zaman polisler maçlarda selam vermesin istiklal marşında yani türkiyede herşey oluyorda biz 6 işareti yapıp istiklal marşı söledik diyemi olay oluyor.

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 02:08
O zaman polisler maçlarda selam vermesin istiklal marşında yani türkiyede herşey oluyorda biz 6 işareti yapıp istiklal marşı söledik diyemi olay oluyor.

:) komik oluyorsunuz herkesin bir biçimi var diyorum..
askerler ve polisler selam vererek saygılarını göstererek yapıyorlar
sen 6 işareti yaparakmı Atana olan şehitlerine olan Türkiyeye olan saygını gösteriyorsun
İyi ozaman devam et..
Arka fonda Fenerbahçemizin 100.yıl marşı çalmıyor İstiklal Marşı çalıyor.

Gökhan Çalan
09.Ocak.2009, 02:11
sadece masumane bi 6 işaretinde bu anlamları çıkarabilosanız helal olsun ...

Hurşit Mursaloğlu
09.Ocak.2009, 02:11
:) komik oluyorsunuz herkesin bir biçimi var diyorum..
askerler ve polisler selam vererek saygılarını göstererek yapıyorlar
sen 6 işareti yaparakmı Atana olan şehitlerine olan Türkiyeye olan saygını gösteriyorsun
İyi ozaman devam et..
Arka fonda Fenerbahçemizin 100.yıl marşı çalmıyor İstiklal Marşı çalıyor.
Benim ve bütün ünifeblilerin ataya ve istiklal marşına saygısı sonsuzdur ama bu saygı ve sevgi atkı kaldırıp yapa parmakla 6 yaparak gösterilmez.

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 02:12
Benim ve bütün ünifeblilerin ataya ve istiklal marşına saygısı sonsuzdur ama bu saygı ve sevgi atkı kaldırıp yapa parmakla 6 yaparak gösterilmez.

Olaya ters açıdan girme dediklerimi iyi analiz et ondan sonra yazdıklarını birdaha düşün..

Hurşit Mursaloğlu
09.Ocak.2009, 02:16
Olaya ters açıdan girme dediklerimi iyi analiz et ondan sonra yazdıklarını birdaha düşün..
Hayır kardeşim yanlış anlama dediklerimi benim demek istediğim ülkemizde o kadar olay oluyor istiklal marşında 6 işareti yapılınca olay oluyor forumda yani farkındaysanız filistin bayrağı bile asıldı ama bizim bilmediğimiz kaç şehit var bu ülkede o filistin bayrağı yerine türk bayrağı en azında onun yanına asılabilirdi benim dediklerimi yanlış anladın sen

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 02:19
Hayır kardeşim yanlış anlama dediklerimi benim demek istediğim ülkemizde o kadar olay oluyor istiklal marşında 6 işareti yapılınca olay oluyor forumda yani farkındaysanız filistin bayrağı bile asıldı ama bizim bilmediğimiz kaç şehit var bu ülkede o filistin bayrağı yerine türk bayrağı en azında onun yanına asılabilirdi benim dediklerimi yanlış anladın sen

Tamam bak bu konuda haklısın sana haksızsın demiyorum.
Şehitlerimiz için böyle bir yürüyüş yapılmadı belkide oda çok doğru ama bazı değerlerimiz var bunları kaybetmemeliyiz ne olursa olsun.
Ben sadece bunu söylüyorum değerlerimizi kaybetmeyelim o anda galatasarayı degil sadece ve sadece İstiklal Marşımızı düşünelim..

Hurşit Mursaloğlu
09.Ocak.2009, 02:22
Tamam bak bu konuda haklısın sana haksızsın demiyorum.
Şehitlerimiz için böyle bir yürüyüş yapılmadı belkide oda çok doğru ama bazı değerlerimiz var bunları kaybetmemeliyiz ne olursa olsun.
Ben sadece bunu söylüyorum değerlerimizi kaybetmeyelim o anda galatasarayı degil sadece ve sadece İstiklal Marşımızı düşünelim..
Tamam abi tartışmamız gereksiz yani ulusal değerlere saygımız var

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 02:23
Tamam abi tartışmamız gereksiz yani ulusal değerlere saygımız var

Herzaman ;)
Sizin gibi yeni nesilin bizleri aratmayacağına eminim..
Biz bizden öncekileri aratmamaya çalıştık onlarda bize yardımcı oldular herzaman.

Sercan Tuna
09.Ocak.2009, 02:23
ilkokul sıralarıydı pazartesi ve cuma günleri İstiklal Marşı okurduk. heyecanla beklerdim. bazılarımız kaçardı ama ben kaçmazdım. ilk başlarda garip bi gülümseme ihtiyacı gelirdi herkese gülerdi bazılarımız. gülmezdim kızardım gülenlere. sonra yaşımız büyüdü iyice farkına vardık olayın. en arka sıraya geçer yanlışı olanları uyarırdım İstiklal Marşı'ndan sonra... Birgün yine

İstiklaL Marşı'nda bayrağın tam önünde sıra olan kardeşimi kesiyorum. gülüyorlar birbirleriyle şakalaşıyorlar.Sinirlendim .Marştan sonra gidip bapırıp çağıracaktım.. birden ortak hocalarımızdan biri gitti oraya o gruptaki herkesi aldı... tek tek konuştu hepsiyle. Bir sonraki dersi bizeydi izin alıp sordum:

Hocam siz ne dediniz onlara? hepsi suratları utançtan kızarmış bir şekilde geri döndüler. Aralarında kardeşim de var... Hoca başlattı anlatmaya:

Bu marş sizin marşınız.bu marş yazılana kadar bu ülke kurtulana kadar verilen şehitin akan kanın, çekilen cefanın hesabı yok.. Sizin dedeleriniz bu vatanı kurtarmak için canlarını verdi.Sizin onalara saygınız bu mu? Yarın öbür gün sizina ilenizden birinn başına da aynı şey gelir o zaman gülseler sizin hoşunuza gider mi? biz kendimiz sahip çıkıcaz önce istiklal Marşı'mıza... Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi : ALLAH BU ÜLKEYE BAŞKA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN...

Sercan.Tuna
09.Ocak.2009, 02:25
aminnnnnn

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 02:30
Tam anlatmak istediğim düşünceyi sercan örnekle açıklamış :)

Sercan Tuna
09.Ocak.2009, 02:46
yarın öbür gün bi emrasimde bi yerde birşey olacak.. en basiti ya 10 kasımda 3 mayısta Atatürk'ümüzü anmaya gidiyoruz.Oradaki törende saygı duruşunda veya İstiklal Marşı'n da 6 yapan gördünüz mü hiç? Alkışlamıyor bile kimse... uyarıyor herkes birbirinizi... stadda olunca değişen ne?

Ben lisede süperlise olduğum için hiç istiklal marşı okuyamıyordum milli bayramlar ve 10 ksımlar dışında.İnanın bana bunun ezikliğini çok çektim. giderdim eve üstümü değiştirip giderdim okula tekrar İstiklal marşı okumaya. sonra okul bitti..

Universitede yoktu Cuma günleri istiklal amrşı sonra Unifeb'te aktif olup maçlara gelmeye başladığımda her maçtan önce İstiklal Marşı'mızı okudukça o kadar mutlu oldum ki anlatamam sizlere...

Biliyorum fazla konuştum ama yine birşey daha anlatmak istiyorum... demin anlattığım olayın bir benzerini lisede yaşamıştım.Derste bunun tartışmasını yapıyorduk. Bir arkadaşım kalktı ayağa ve şöyle dedi:

Ben çocukken daha okula başlamadan önce, daha çocuğum aklım kesmiyor... babam beni bayram törenlerine götürrüdü.istiklal marşı okunurken güldüm daha 5-6 yaşlarındayım... babam kızdı. eve gelince beni çağırdı yanına... Kızım sen güldün bugün istiklal marşı'nda ben sana çok kızdım dedi. sonra aldı bni yanına elime iğneyi batırdı.Elim acıdı ve kanamaya başladı... ağlamam bitince sordu bana:

- Elin acıdımı kızım?

- Acıdı baba.

- Peki kanadı mı?

- Kanadı baba

- İşte bu vatan kurtulurken askerlerimizin savaşan dedelerimizin ninelerimizin , halkımızın canlarıda böyle acıdı kanlarıda böyle aktı.. O yüzden İstiklal Marşı'nı duyduğun her yerde saygılı olacaksın...

Hala aklıma geldikçe duygulanırım...

Safa Arıkan
09.Ocak.2009, 03:02
Ellerine yüreğine sağlık Sercan,

Ayrıca bir noktaya daha değineceğim 10 Kasım 2008'deki anıtkabir ziyaretimizde de bazı arkadaşlarımızda ne yazık ki orada fotoğraf çekimi esnasında atkılarını kaldırdılar bence bu da yanlış bir daha olmaz umarım. Sonuçta Atamızın huzurundayız...

Kadir Bal
09.Ocak.2009, 03:07
Marş sırasında, saygı duruşları sırasında konuşan, daha İstiklal Marşı bitmeden alkışlamaya başlayan insanlar var. El ile altı yapılması da olmaması gereken bir davranış ama bu, terbiyesizliğin en küçük olanı. Önemli olan marşı okurken bazı şeyleri önemsemek, formalite olarak görmemek. Ama hala ilkokul-lise mantığından çıkamamış insanlar var ki bu gerçekten çok acı bi' durum...

Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.

Sercan Tuna
09.Ocak.2009, 03:20
aşırı tepki verdiğimi kabul ediyorum ama sıradan birşey değil bu İSTİKLAL MARŞI'mız... aşağıdaki linkleri seyredin önce.Böyle mi olmasını istiyorsunuz :

www.youtube.com/watch?v=AZEf6y0j1qE (http://www.youtube.com/watch?v=AZEf6y0j1qE)

www.youtube.com/watch?v=J4PPtIUW0wE (http://www.youtube.com/watch?v=J4PPtIUW0wE)

Hoşunuza gitti mi bu görüntüler? hiç sanmıyorum. Bir de aşağıdaki yazıyı okuyun ve yazı altındaki videoyu izleyin...

HELAL SANA MICHAEL !

Alman ZDF Televizyonun da Thomas Gottschik in sundugu "Bahse Var misin"
adli yarisma programina basvuran ,Isviçreli Michael Sauser 188 ülkenin
Ulusal Marsini notasiyla birlikte söyleyebilecegini iddia etti.

Yarisma istegi kabul edildi ve yarisma günü Jüri'nin seçtigi bes ülkenin
Ulusal Marsi'nin okunmasi kararlastirildi, secim yapildi ve Marslari
okunacak ülkeler sirayla Çin, Misir, Tayland, Bosna Hersek ve Türkiye idi.
Michael Sauser, ilk dört ülkenin Marsini basariyla okuyunca jüri yeterli
bularak yarismayi kazandigini söyledi ve Türk Ulusal Marsi'nin okunmasina
gerek olmadigini söyledi, Ancak Michael Sauser: " Hayir madem ki Türk Bayragini da seçtiniz Türk Ulusal Marsini da
söylemek istiyorum " dedi.

Bunun üzerine jüri ve yapimci kabul etmek zorunda kaldi, Orkestra
hazirlandigin da Michael Sauser salona dönerek " Yanliz Türk Ulusal Marsi
ayakta dinlenir kalkmanizi rica ediyorum " dedi.

Katilimcilarin saskin davranislari biraz sonra Michael Sauser' un ricasini
yerine getirmeye dönüstü ve Michael Sauser o güzel aksaniyla Türk Ulusal
Marsi'ni muhtesem sekilde icra etti.

http://www.dailymotion.com/video/x2qa4j_michael-sauser_politics

Bunun hiçbir siyasi görüşle, etnik kökenle veya başka birşeyle alakası yok.Bu marş bizim ve bunu koruyacak,saygı gösterecek olanlar yine bizleriz... Her ülkenin milli marşı kutsaldır ama bizden başka istiklal için yazılmış milli marş yok...Değerini bilelim bu kutsal Marşımızın... O yüzden yapmayın 6 yı , kaldırmayın atkıları, ne kaybedersiniz? Elin adamı bile saygı göstermiş bizim marşımıza biz niye göstermeyelim? İstiklal marşı geçsin istediğinizi yapın.Kimsenin birşey dediği yok . Sadece 1,5 dakiak civarı bi saygı istiyoruz çok mu? Lütfen arkadaşlarım Lütfen..

Merve Ocak
09.Ocak.2009, 03:52
10 Kasım'da Ankaraya gelenleri karşılamak üzere havaştaydık. Bir grup geldi ve onlarla konuşuyorduk. O sırada sirenler çalmaya başladı. Hepimiz yaptığımız işi bırakıp saygı duruşunda bulunduk fakat tam karşımda bir arkadaş güldü saygı duruşunda bulunmaya çalıştı sonra dayanamadı önündekinin omzuna düşen saçlarını toplamaya başladı sonra arkasını döndü ... yani anlamıyorum ben o sırada gözyaşlarımı tutmaya çalışırken, hıçkırmamak için kendimi kasarken sen 1 dakka nasıl duramıyorsun. ve bunu yapamıyorsan orada bulunma amacın ne? Marş esnasında da atkı kaldırma hakkında bir yorum yapamayacağım çünkü şurda okuyana kadar bana hiç garip gelmemişti. Belki de her marş başladığında atkılar diye bağırışların verdiği sürü psikolojisiyle yapıyoruz. ama 6nın hiçbir manası yok.

Gökhan Çalan
09.Ocak.2009, 05:51
o saygı insanın içindedir... İstiklal marşı okunurken atkının altı yapmanın hiç sakıncası yok bence samimi bi şekilde İstiklal marşını okuyosan Atanın huzuruna çıkıp duanı ediyosan yeterlidir...ayrıca atkı açıldıgı zamanda çokgüzel bi görüntü oluşuyo..

Safa Arıkan
09.Ocak.2009, 13:09
o saygı insanın içindedir... İstiklal marşı okunurken atkının altı yapmanın hiç sakıncası yok bence samimi bi şekilde İstiklal marşını okuyosan Atanın huzuruna çıkıp duanı ediyosan yeterlidir...ayrıca atkı açıldıgı zamanda çokgüzel bi görüntü oluşuyo..

Hayatında başarılar...

İnanç Gülfidan
09.Ocak.2009, 13:37
Bence güzel bir konu olmuş, Safa endişe duyduğu bir konuyu dile getirmiş. İlla haklıdır veya değildir diye tartışmaya gerek yok. Gerekli kişiler gerekli dersleri çıkartırsa Safa adına başlık amacına ulaşmış olur zaten.

Bence İstiklal Marşı okunurken konuşmak, hazır olda hareketsiz durmamak ne kadar büyük saygısızlıksa 6 yapmak, atkı kaldırmak da o kadar büyük saygısızlıktır. Sonuçta bunları bir kural olarak değerlendirmemek lazım. Hazır olda başka hiç birşeyle ilgilenmeden marşımızı söylememizin sebebi şehitlerimize, gazilerimize ve dalgalanması uğruna kan döktükleri bayrağımıza, vatanımıza duyduğumuz saygıyı, sevgiyi göstermektir. Bu yüzden İstiklal Marşı'nda ellerini kollarını veya atkılarını kaldıranların, kafasındaki bereyi çıkartmayanların, konuşanların yanlış bir tutum içerisinde olduğunu düşünüyorum. Hatta marş okunurken sözlerini hissetmeden ezbere okuyanları bile aynı kefeye koyuyorum. Olay bağıra bağıra söylemek değildir, o saygıyı hissederek söylemektir. Bunlar benim düşüncelerimdir, katılırsınız veya eleştirirsiniz orası size kalmış ama gerçek olan birşey var ki bazı değerlerimizi kaybediyoruz.

Safa'nın dediği gibi okulda herkes put gibi dururdu marşımız okunurken, ne kıpırdayabilirdi ne de konuşabilirdi çünkü bunları yaparsa alırdı cezayı. Düşünsenize marş okunurken boynundaki atkıyı kaldıran bir öğrenci olduğunu.
Fakat o zamanlar birçoğumuz bunu zorunluluktan yapıyorduk, nedenini çok da fazla sorgulamıyorduk. Oysa şimdi bunun saygımızın, minnettarlığımızın göstergesi olduğunu bilmemize rağmen bu şekilde davranmamız gerçekten üzücü.

Turhan Çervatoğlu
09.Ocak.2009, 15:51
Her milletin bayrağı olduğu gibi bir de milli marşı vardır. İstiklal Marşımız da bayrağımız gibi milletimizin bağımsızlık simgesidir, bir ulusun tek bir yürek olup çok zor şartlarda kazandığı istiklalin marşıdır.
Biz Türk gençliği İstiklal Marşını duyduğumuzda ona, gereken saygıyı göstermeliyiz ve dik vaziyette ayakta durmalıyız. İstiklal Marşımız çalınırken, söylenirken ''laubali hareketler yapmak, konuşmak, 6 yapmak (hareketlisini de yapıyorlar artık)'' çok büyük saygısızlıktır.
Benim şahsi düşüncem atkı kaldırmak böyle birşey değildir. Örneğin; askerlerimiz, polislerimiz geleneklerinden dolayı İstiklal Marşı sırasında asker selamı veriyor bizler ise hazır olda duruyoruz ve bu iki davranış arasında hiçbir saygı farkı olmuyor.(aklıma başka bir örnek gelmedi yoksa bu durumu tabiki de aynı tutmuyorum)
Tribünde atkı kaldırmakta biraz bunun gibi tribünün bir geleneği ve kendi çapında saygı göstergesidir. Bence çok fazla sıkıntı yoktur. Ama diğer hareketleri 1907ÜNİFEB'in değerli üyelerinin yapmaması gerekir diye düşünüyorum.

Son olarak İnanç'ın yazısının ilk paragrafına kesinlikle katılıyorum ve bu konunun insanların birbirini kırmadan, saygı çerçevesinde ilerlemesini temenni ediyorum..

Bence güzel bir konu olmuş, Safa endişe duyduğu bir konuyu dile getirmiş. İlla haklıdır veya değildir diye tartışmaya gerek yok. Gerekli kişiler gerekli dersleri çıkartırsa Safa adına başlık amacına ulaşmış olur zaten.

Saygılarımla,

Cemre Aşkar
09.Ocak.2009, 16:27
Ben hazırolda kaskatı durmayı sevmiyorum.Totaliter rejimlerde olan bir uygulama.Tabi marş okunurken elin, başın oynamasına da karşıyım.Rahat bir şekilde dinlenebilir, söylenebilir.İsteyen hazırolda dursun.6, 2 tavşan yapılması ise kişisel tercih.Çevrediklerin dikkatini dağıtacak şekilde olmuyorsa sorun yok.Marşı okumak istemeyenler olabillir.Bu durumda ise en azından diğer insanlara olan saygılarından ölçülü davranmaları gerekir.Birlikte yaşayabiliriz.Herkes diğerine benzemek zorunda değil ama saygı duymak zorunda.Tabi kardeşçe yaşamak istiyorsak.
Ek olarak:Herkes İstiklal Marşına karşı sizin hissettiklerinizi de hissetmek zorunda değil.Kimine göre bir şiirden farksız olabilir.İki taraf birbirini kucaklarsa ortada bir sorun kalmaz.

Kayhan Türk
09.Ocak.2009, 17:12
İstiklal marşımızı atalarımızın bize bırakmış olduğu vatanımıza bağlılığımızdan ötürü hepimiz gururla söylüyoruz ve bunu yaparken esas duruşta söylememiz gerektiğini tartışacak değiliz heralde. Şimdi biri bana galatasaraya bi ara 6 gol atmamızla istiklal marşının ne alakası olduğunu açıklasın ??? Safa çok gerekli bi konuya değinmiş söylediklerine yüzde yüz katılıyorum

Burçay Tiftikçi
09.Ocak.2009, 17:52
Ben hazırolda kaskatı durmayı sevmiyorum.Totaliter rejimlerde olan bir uygulama.Tabi marş okunurken elin, başın oynamasına da karşıyım.Rahat bir şekilde dinlenebilir, söylenebilir.İsteyen hazırolda dursun.6, 2 tavşan yapılması ise kişisel tercih.Çevrediklerin dikkatini dağıtacak şekilde olmuyorsa sorun yok.Marşı okumak istemeyenler olabillir.Bu durumda ise en azından diğer insanlara olan saygılarından ölçülü davranmaları gerekir.Birlikte yaşayabiliriz.Herkes diğerine benzemek zorunda değil ama saygı duymak zorunda.Tabi kardeşçe yaşamak istiyorsak.
Ek olarak:Herkes İstiklal Marşına karşı sizin hissettiklerinizi de hissetmek zorunda değil.Kimine göre bir şiirden farksız olabilir.İki taraf birbirini kucaklarsa ortada bir sorun kalmaz.

Okumak istemeyen olabilir tabiki.Mesela tribünümüze Türkiye dışından misafir gelir , tabiki okumaz.Ama bu topraklarda yaşayan birisi bu marşı okumalıdır , okumuyorsa bu ülkenin bir ferdi olamaz.Bu bizim topraklarımız da kaidedir.Okumayana benim saygım olmaz.

Yusuf Yavuz
09.Ocak.2009, 18:45
Ben hazırolda kaskatı durmayı sevmiyorum.Totaliter rejimlerde olan bir uygulama.Tabi marş okunurken elin, başın oynamasına da karşıyım.Rahat bir şekilde dinlenebilir, söylenebilir.İsteyen hazırolda dursun.6, 2 tavşan yapılması ise kişisel tercih.Çevrediklerin dikkatini dağıtacak şekilde olmuyorsa sorun yok.
Marşı okumak istemeyenler olabillir.Bu durumda ise en azından diğer insanlara olan saygılarından ölçülü davranmaları gerekir.Birlikte yaşayabiliriz.Herkes diğerine benzemek zorunda değil ama saygı duymak zorunda.Tabi kardeşçe yaşamak istiyorsak.

Mesajını okurken neye uğradığımı şaşırdım. Önce hazırolda kaskatı durmayı sevmiyorum demişsin..bunu bir rejime bağlamışsın....

Öncelikle hazırol adı üstünde 1,5 dakikalık kımıldamdan kıpırdamadan saçmalamadan; sadece bu marşı dinlemek demek değildir; dinlerken yaşamaktır, dinlerken düşünmektir, dinlerken sorgulamaktır...

Bikaç arkadaşın da dediği gibi herşeyin bir şekli şemali vardır. Askerde üstün sana hazırol dese, diyebileecekmisin yok bu şu rejimde var , ben duramam felan diye.

Kaldıki bir ülkenin İstiklal Marşının rejimle ne ilgisi var ? Kurtuluşun Marşı, Zaferin Marşı, Akan Asil Kanların boşa gitmediğinin göstergesi olan bir marştır bu.

Konuyu kişisel özgürlüklere çekip; ben istersem söylerim, istersem dinlerim, istersem tavşan yaparım nasıl dersiniz ? O zaman sen tavşan yaparsın, birisi başka bişey, diğeri başka bişey...
Bumudur saygı ? 1,5 dakikadan bahsediyoruz.. 1,5 dakika da tavşan yapma, altı yapma... Ölmezsin !Bu özgürlüğü kısıtlamanın kardeşilkle ilgisini de açıklaranız sevinirim.

Kim normal bi şiirden farksız diyebilir ki böyle bir marşa ? Böyle bir hakkı yoktur, böyle bir özgürlüğü yoktur!

Burçay Tiftikçi
09.Ocak.2009, 19:02
He Bu arada tavşan yapma konusuna gelirsek.Benim etrafımda biri tavşan yapsa bende İstiklal marşı bitiminde onun şeklini tavşan yaparım.

Cemre Aşkar
09.Ocak.2009, 19:06
Kimin ülkenin ferdi olacağı kimsenin tekelinde değildir.Böyle kriterlerle vatansever, milliyetçi, birey olunmaz.
Benim bir şey yaptığım yok.Celallanmeyin lütfen.Ben sizin gibi düşünmeyenlerin de en az sizler kadar haklı olduğunu söylüyorum.Askerde değiliz sivil hayattayız.Marşa saygısızlığı savunmuyorum.Sizin belirlediğiniz şartların saygının koşulu olmadığını söylüyorum.
Dinlerken yaşayabilir, duygulanabilir, sorgulayabilirsiniz.Kimse engel koymuyor.Ama duygulanmayana, sorgulamayana da 'sen de bunları yapacaksın' diyemezsiniz.Kimse bu marşa normal bir şiirden farksız diyemez.Böyle bir hak, böyle bir özgürlük yoktur.Bunu arzu edebilirisiniz de düşüncelere zincir vuramazsınız.Mesela kimse Takoz Recep'e takoz, kazma, futbol kasabı diyemez.Böyle bir özgürlüğü yok.Çünkü ben onun hastasıyım, benim için en büyük futbolcu, insan odur.Bitanedir, candır.
Özgürlük-kardeşlik ilişkisine gelirsek.Gelmicem çünkü siyasete girecek.Şu kadarını söyleyeyim.Ülkede farklı milletlerden, mezheplerden insanlar yaşıyor.Zorlama, göstermelik uyum ve yapmacık sevgi, saygı yerine bizim gibi olmayanları, düşünmeyenleri anlamaya çalışırsak ve karşılıklı saygı duyarsak birlikte yaşamak daha kolay, güzel olur.

Yusuf Yavuz
09.Ocak.2009, 19:12
sizin açıdan yani özgürlük,kardeşlik, düşüncelere prangalar vurulamaz dan girip; İstiklal Marşımızdan da ödün vereceksek....
Vah gençliğimize, vah halimize.

Görkem Demir
09.Ocak.2009, 19:28

Milli marşlar,ülkelerin-milletlerin şerefidir.Bu ülkede yaşayan herkes(ister yabancı olsun ister turist olsun ne olursa olsun) bu milletin bağımsızlık,istiklal marşına saygı duymak ''mecburiyetindedir''.Saygı göstermeyenlere bu ülkenin tapu sahibi olan Türkler ''haddini bildirir''.

Totaliter rejim,sizin betimlemeniz olmuş.Kemalizm-Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı bir totaliterlikse ben sapına kadar totaliterim.;) Kimse kimseyi bu ülkede zorla tutmuyor , Türkiye herkesin at koşturabileceği,sınırsız özgürlükler ülkesi olamaz.Dünyada böyle ütopik bir ülke kalmadı zaten.En sosyalist ülke dediğiniz ülkelerde bile milliyetçiliğin bütün versiyonlarını görebilirsiniz.Özgürlük ve demokrası , Türklüğü benimsemek ve Atatürkçülüğü özümsemek sınırları içerisindedir.

Mustafa Ünal
09.Ocak.2009, 19:40
Düşünüldüğünde gerekli bir konu aslında. O kadar çok saçma konu varken , iyi bile geldi diyebilirim kendimce.

Genelciliği sevmesemde bu konuda genel görüş bellidir. Kaskatı durmak değildir o anda , belki o duyguyu hissetmek için kıpırdamayız , belki daha fazla bağırınca celalleniriz. Yani herkes o duyguyu farklı yaşamak ister. Ama kaskatı durmayı sevmiyorum demek fazla felsefik bir düşünce. Hele ki bu ülkenin felsefe üzerine değil , kanlar üzerine kurulduğunu düşününce.

Birde marş okunurken "atkııı" denmesi çokta abes gelmemekte ama atkıyı tutarken yapılan "6" ya bende anlam veremiyorum hiç. O 6'yı yaparken yanındaki ile konuşma , atışma vs. geçtim , marş bitmeden kavgaya tutuşanları da gördüm geçen yılki Psv maçında.

Erdem Özdamar
09.Ocak.2009, 19:46
istiklal marşının sıradan bir marş olmadığını sıradan bir şiir olmadığını düşünüyorum.dolayısıyla en azından saygı göstermeliyiz sevmiyorsak bile.milli maçlardan önce milli marşımız ıslıklandığında ne kadar tepki gösteriyorsak bunlarada o denli tepki koymalıyız.ha eğer "haklılar ıslıklasınlar" dersek bizimde onlardan bir farkımız kalmaz.evet bu bir portestodur,rakibi çökertmedir ama yinede ben sevmem etmem.

milli marş sırasında atkı çıkarma artık bir ritüel olmuştur dünya tribünlerinde olsun türkiyede olsun.nasılki bayraklar göğe yükselir taraftarda atkısını çıkarır o anda.bu masumane bir eylemdir bence bunda art niyet aramak yersiz.lakin en azından marş dinlenirken adabı bozmak kesinlikle saygısızlıktır.bizki değil maçlarda saygı duruşunda durmak bir okulun önünden geçerken istiklal marşı duysak esas duruşa geçen insanlarız.kültürümüze işlemiş artık bu.bunu hangi rejim hagi dayatma yapabilir sorarım size?kimse kimseyi zorlamaz etmez ama herkes sanki ağız birliği etmişçesine orada durur.

herkesin kendince fikirleri olabilir ama yinede elinizi vicdanınıza koyunda düşünün.2 dakika durmak çok zor değil.ben fransa milli marşınıda dinliyorum aynı ciddiyetle,japonya milli marşınıda.kimsede beni bunu yapmaya zorlamıyor ve kimsede bana neden deyip hesap soramaz.ama yabancılardan gördüğüm hassasiyeti kendi insanlarımdan görmemek beni üzüyor açıkçası.

son olarak maç öncesi televizyonlarda milli marş seramonisinde kimileri tribünlerde tavşan yaparken marşımızı okumaya çalışan daumu,alexi,hagiyi,aurelioyu,popescuyu,vs... gördüğünüzde "helal olsun" demeden bi düşünün derim...

teşekkürler...

Adem Gülnar
09.Ocak.2009, 20:00
Bazı değerler vardır, değişmez, değiştirilemez, saygısızlık yapılamaz.. Vatanımız, Türk Bayrağı'mız, İstiklal Marşı'mız.. Bizler İstiklal Marşımızı her okuduğumuzda, bu vatan için, bayrak için, istiklal için kanlarını canlarını feda eden, şehitlerimizi, atalarımızı, kardeşlerimizi hissediyoruz.. Kimi zaman titriyerek, kimi zaman gözlerimizden akan bi damla yaşla..

İstiklal Marşı okunduğu sırada kimse put gibi durmak zorunda değil tabiki, ama saygı!!!! işte bu olmak zorunda.. Abuk subuk hareketler yapmak, 6 işareti yapmak nedir? orda söylenen Fenerbahçe Marşı veya 6-0 anısına yazılmış bir bestemi ? İstiklal Marşımız arkadaşlar.. Biz tarihi, yaşadıkları belli Türk Genciyiz.. Bu değerlerimize sonuna kadar sahip çıkmak zorundayız. Bu ülkede yaşayan tüm fertler, bu değerlerimize saygılı olmak zorunda. Lütfen, değerlerimize gerçekten sahip çıkalım...

Can Vodina
09.Ocak.2009, 20:49
Şimdi bu başlık altında öyle ifadeler var ki herhangi bir şekilde yorum getirmek mutlaka siyaset yapmak anlamına gelicek. Burasının siyasi bir arenaya dönüşmemesi için bu başlık altında görüş bildiren herkesin kabul ettiği asgari müşterekleri bir defa daha sıralamakta fayda var. Her milletin kendince değer verdiği unsurlar vardır, bayrak, anayasa, milli marş, başkent vb. Bunlar bir bakıma bir ülkenin kurucu unsurları arasında yer alır.
İstiklal Marşı, ulusal bütünlüğümüzün bir simgesidir, bu marş okunurken saygı göstermek bir bakıma vatandaşlık görevlerinden birisi olarak sayılabilir. Ki kimsenin bu başlık altında milli marşımıza saygısızlık yapma kastıyla hareket etmekten bahsettiği yok, lütfen yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim.

Ben burada okuduklarımdan yola çıkarak şöyle bir yorumda bulunmak istiyorum. Bir çok kişi orta okul lise çağlarında İstiklal Marşı'nın okunması sırasında çoğunluğun ya da en azından bir kısım öğrencinin buna gereken önemi vermediğinden bahsetti. Bu benim de gözlemlediğim bir olguydu. Bunun sebepleri neydi acaba ? Sürekli tekrarlanan bir şeyin belli bir zaman sonra gereken duyguyu uyandıramaması olabilir mi ? Ya da başka bir açıklamanız var mıdır bilemiyorum, ama benim aklımın yattığı insanların mecburi olarak bir marşı, birincisi sabah mağmurluğu ile ikincisi zor bir haftanın bitimini 4 gözle beklerken olmak üzere haftada iki kez, çoğu zamanda patlak bir hoparlörden ya da bet sesli bir müzik öğretmeninin sesinden dinlemesinin, o marşın normal zamanda uyandırdığı hisleri canlandırmamasın olağan olduğudur. Sonuçta hepimiz lise öğrencisi olduk ve eminim cuma günleri son dersin bitmesini iple çekerek, ders saati sonunda neler yapmak istediğimizi düşünüp durduk ve de dolayısıyla İstiklal Marşına gereken saygıyı gösteremedik. Aksini iddia edeni gerçekten kutlarım.

Bu paralelde demek istediğimi futbol stadlarına da uyarlayabiliriz. İstiklal Marşımıza beklediğimiz derecede saygı gösterilmemesini ben maç heyecanına bağlıyorum. Açıkçası herhangi bir lig maçı öncesinde milli marşın söylenmesini anlamsızca buluyorum. Zira milli marşımız tıpkı bayrağımız gibi insanın kafasına esince kullanabileceğimiz bir konumda olmamalıdır. Nasıl ki Bayrak Kanun'u bayrağımızın hangi koşullar altında kullanılabileceğini belirliyorsa, milli marş için de benzer bağlamda düşünülmesi gerekmektedir. Milli marş stadlarda söylendiğinde gereken saygıyı maalesef görmüyor, ve bence de görmesi çok olası değil, çünkü orada bulunan insanlar öncelikle maçı izlemeye geliyor, Türk milletinin milli birlik ve beraberliğine katkı sağlamaya değil. (Milli maçları elbette bu değerlendirme dışında tutuyorum)

Bir yerlerde bayrakla ilgili çok hoşuma giden bir cümle okumuştum : Bayrak göklerde ulusumuzun bütünlüğünü sağlar, onu olur olmadık zamanlarda aşağı çekerek yanımıza almamız, üstümüzde yer alan ve bizi bir arada tutan çatıya zarar verir. Bu cümleyi milli marşımıza da uyarlamak bence mümkün, ve bence asıl tartışılması gereken her futbol karşılaşmasında İstiklal Marşı'nın okunduğudur.

Yine tartışılanlarla ilintili olarak nacizane kanaatim, İstiklal marşı okunurken 6 işareti yapmanın son derece manasız olduğu yönünde, atkı kaldırılmasına ise bir tribün ritüeli olarak daha ılımlı bakıyorum, ama yine bence olması gereken herkesin belirli saygı çerçevesi içinde riayet etmesidir. Kimisi gönülden söyler, kimisi dudaklarını hareket ettirir, artık o kişinin kendi bileceği iştir.

İşin bir de saygı duruşu boyutu var ki o, apayrı bir yazı konusu o yüzden kısa kesip daha fazla yormak istemiyorum sizi :)

Gökhan Çalan
09.Ocak.2009, 21:34
şekile fazla takılıyosunuz...insanlar özellikler bizlerr üniversiteliler Marşımızın ve Atamızın ne kadar önemli oldgunun bilincindeyiz...elinle 6 yapmakla atkı açmakla o saygı bozuluyosa ... böyle düşünüyosanız yapcak hiçbişey yok sizin için..

Mert Çubukçu
09.Ocak.2009, 21:58
şekile fazla takılıyosunuz...insanlar özellikler bizlerr üniversiteliler Marşımızın ve Atamızın ne kadar önemli oldgunun bilincindeyiz...elinle 6 yapmakla atkı açmakla o saygı bozuluyosa ... böyle düşünüyosanız yapcak hiçbişey yok sizin için..

hala anlattıklarımızı kendi istediginiz gibi algılıyorsunuz..

Gökhan Çalan
09.Ocak.2009, 22:00
hala anlattıklarımızı kendi istediginiz gibi algılıyorsunuz..

İstiklal Marşımız şerefimdir onurumdur Fenerbahce atkım gururumdur 2 sini aynı anda görmek bana heyecan veriyor asıl siz anlamıyosunuz...

Cemre Aşkar
09.Ocak.2009, 22:02
Konuya son cevabımı yazıyorum.Saptırılmaya başlandı çünkü.
İstiklal marşına saygı.Karşı çıkan olmuş mu?Hayır.Ama herkes sizin gibi okumaz, düşünmez, hissetmez dedim.Bu insanlara da karışamazsınız.Karşılığı 'o normal bi şiir değil.böyle bi özgürlük yok vs.'Sizin için olmayabilir.Benim için normal şiirdir diyen adama duygu mu enjekte edeceksiniz?Başka bir şey mi yapacaksınız?
Marş okunurken saygı bekliyorsunuz.İyi de siz karşıdakilere saygı duyuyor musunuz?Bahsettiğiniz saygı sizin gibi durmaları, okumaları, hissetmeleri yönünde.Buna saygı değil baskı derler.Ben marş okunurken okumayanların sessiz durmaları, beklemeleri gerektiğini savunuyorum.Okuyanlara saygı duymaları gerektiğine inanıyorum.Ama neredeyse böyle yapanları kansızlıkla, hainlikle suçlayacaksınız.
Tapu, çek, senet.'Ya sev ya terk et'.Yazık.Konu buralara gelmemeliydi.
6, 2 ve tavşan.Her şey zıttıyla var olur.Bulunduğunuz yerin tam karşısında böyleleri de olabilir.Hangi uç doğru acaba?Tavşandan tavşanı tavşan yapar:)Bu tür reaksiyonlar yüzünden toplum bu derece kutuplaştı.Terör bu yüzden ortaya çıktı.Yanlış etkiler yanlış tepkileri ortaya çıkardı.
İstiklal marşından ödün vermeyi kim savundu ben bulamadım.Şu mısra değişsin, makamı hoş değil, şu zamanlarda okunmasın dediğimi de hatırlamıyorum.Demagojik söylemler, linç kültürü vs.
Kemalizm, vatanseverlik.Önceden de söylemiştim.Kimsenin tekelinde değil.Kimse kimseden daha vatansever değil.Yanlış yerlere çekmeyin lütfen.Ayrıca 'ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz'.
Sosyalizmi sınırsız özgürlüğü savunduğumu da hatırlamıyorum.
Yabancıların marşımızı okumasının hoşumuza gitmesi normal.Kimse 'okumayın bu marşı.ayağa kalkmayın' dedi mi?Hem öncesinde sevmeyenler de saygı duysun denmiş.Buna karşı çıkan oldu mu?Sadece saygının öne sürülen kriterlerde yatmadığını savundum.
Hepsini bir yana bırakırsak.Daha önce tartışılması gereken bir konu.Maçlarda İstiklal Marşı'nın okunması.Sizce kötü okumuyor mu insanlar?Ahengi, güzelliği bozulmuyor mu?Karman çorman olmuyor mu?
Her hafta iki kere okumanın yarattığı hissizlik(bazı kişiler için) ise bambaşka bir sorun zaten.
Herkese teşekkürler.

Çağrı Özmen
09.Ocak.2009, 22:27
İstiklal marşı sırasında hazırola geçersin, konuşmayı kesersin, marşı içinden, dışından söyleyerek ya da sadece dinleyerek eşlik edersin.

Bazı arkadaşların yazdıklarını göz ucu ile okudum. Hatta bazıları rejime kadar dokundurmuş. Bu ülkede, kimsenin İstiklal marşı sırasında güldü, hazırolda durmadı, dengesi bozuldu düştü gibi sebeplerden dolayı hakkında hukuki işlem başlatılmadı.

İstiklal marşındaki duruşun senin saygını, şerefini gösterir. Yolda yürürken İstiklal marşı okunduğunu duyup durmak saygıdandır, yaptırımdan değil. Eğer sen atalarına, bayrağına, marşına saygı duymuyorsan, elinle altı da yaparsın, atkını da kaldırırsın. Kimse bana edebiyat yapma, ne alakası var saygıyla altı işaretinin demesin. Sen İstiklal Marşını dinlerken kendi çıkarlarının -rakibine laf sokma, takımının atkısını karşı tribüne gösterme vs.- derdindeysen, nankörsün. Yoksa özgürsün, altını da yaparsın, istersen oturursun, kimse de sana birşey demez, sadece ters ters bakılır belki biraz. Ama değerini biraz anlıyorsan, kalkarsın saygını, minneti bir dakika da olsa sunarsın.

Bunu yaptırım sananlar;
İnsanlar yabancı bir devletin marşı çalınırken, aman aramızda savaş çıkar diye değil, o devletin insanlarının marşına,değerlerine saygılarından, ayağa kalkarlar.

Volkan Matur
09.Ocak.2009, 22:33

Bence İstiklal Marşı okunurken konuşmak, hazır olda hareketsiz durmamak ne kadar büyük saygısızlıksa 6 yapmak, atkı kaldırmak da o kadar büyük saygısızlıktır. Sonuçta bunları bir kural olarak değerlendirmemek lazım. Hazır olda başka hiç birşeyle ilgilenmeden marşımızı söylememizin sebebi şehitlerimize, gazilerimize ve dalgalanması uğruna kan döktükleri bayrağımıza, vatanımıza duyduğumuz saygıyı, sevgiyi göstermektir. Bu yüzden İstiklal Marşı'nda ellerini kollarını veya atkılarını kaldıranların, kafasındaki bereyi çıkartmayanların, konuşanların yanlış bir tutum içerisinde olduğunu düşünüyorum. Hatta marş okunurken sözlerini hissetmeden ezbere okuyanları bile aynı kefeye koyuyorum. Olay bağıra bağıra söylemek değildir, o saygıyı hissederek söylemektir. Bunlar benim düşüncelerimdir, katılırsınız veya eleştirirsiniz orası size kalmış ama gerçek olan birşey var ki bazı değerlerimizi kaybediyoruz.

Safa'nın dediği gibi okulda herkes put gibi dururdu marşımız okunurken, ne kıpırdayabilirdi ne de konuşabilirdi çünkü bunları yaparsa alırdı cezayı. Düşünsenize marş okunurken boynundaki atkıyı kaldıran bir öğrenci olduğunu.
Fakat o zamanlar birçoğumuz bunu zorunluluktan yapıyorduk, nedenini çok da fazla sorgulamıyorduk. Oysa şimdi bunun saygımızın, minnettarlığımızın göstergesi olduğunu bilmemize rağmen bu şekilde davranmamız gerçekten üzücü.

Gayet güzel yerinde bir açıklama.

Bu konu önemsiz bir konu değil,Tam yerinde açılmış.Yanlız bu konu azınlıkta olan bir kaç kişi o kişilerde içimizdeki arkadaşlarımız, kardeşlerimiz İnanç abininde dediği gibi değerlerimizi yitirmeye başlıyoruz yavaş yavaş...

İlkokulda bir an önce istiklal marşı bitsin de eve gidelim bir an önce diye düşünüyorduk.

Ortaokulda bazı şeylerin bazı değerlerin farkına varmaya başladık.

Lise sıralarında o değerler uğruna neler feda edildiğini öğrendik.

Üniversitede kural dediler burası lise değil dediler okumadık İstiklal Marşı'nı.

Umarım bazı değerlerimizi kaybetmeden biran önce onların farkına varırız,ve ona göre hareket ederiz.

Burda tartışılacak bir şey yok bu topraklar üstünde yaşıyorsan ona göre hareket ediceksin.Okumuyorsan da saygı duyacaksın.

Görkem Demir
09.Ocak.2009, 22:54
Önce ''Herkes İstiklal Marşına karşı sizin hissettiklerinizi de hissetmek zorunda değil.Kimine göre bir şiirden farksız olabilir.'' diyeceksin , sonra da konu saptırıldı diye sitem edeceksin.
Hani derler ya yok öyle üç köfte beş kuruşa diye.Aklıma bu veciz söz geldi birden.Ben de diyorum ki herkes İstiklal Marşında aynı duyguları hissetmeyebilir ama hissetmeyenlerin Türkiye Cumhuriyeti ile Atatürk ile resmi ideoloji ile,Türklükle sıkıntısı vardır ve bu sıkıntıda olan insanlara da bu milletin vatanseverleri haddini bildirir.Bu kadar basit.
Tapu, çek, senet.'Ya sev ya terk et' buyurmak da vatanseverlere ve milliyetçilere ''mafya,karanlık adam,dolandırıcı'' damgası vurmaktır.Konuyla da son derece alakasız bir çıkıştır.Konuyu saptırmak bu olsa gerek.
Birisi ötekinden daha vatanseverdir.Bu herkes herkesten daha çok Fenerbahçeldirvâri bir söz.Mustafa Kemal Atatürk senden benden daha vatanseverdir.Başkan Şükrü Saraçoğlu da senden benden daha çok Fenerbahçelidir.Felsefe yapılmıyor burada.Herkesin İstiklal Marşı'na saygı duyması gerektiğinden,hazır ol vaziyette marşa konsantre olunması gerektiğinden bahsediliyor.

Burçay Tiftikçi
09.Ocak.2009, 22:56
İstiklal marşı sırasında hazırola geçersin, konuşmayı kesersin, marşı içinden, dışından söyleyerek ya da sadece dinleyerek eşlik edersin.

Bazı arkadaşların yazdıklarını göz ucu ile okudum. Hatta bazıları rejime kadar dokundurmuş. Bu ülkede, kimsenin İstiklal marşı sırasında güldü, hazırolda durmadı, dengesi bozuldu düştü gibi sebeplerden dolayı hakkında hukuki işlem başlatılmadı.

İstiklal marşındaki duruşun senin saygını, şerefini gösterir. Yolda yürürken İstiklal marşı okunduğunu duyup durmak saygıdandır, yaptırımdan değil. Eğer sen atalarına, bayrağına, marşına saygı duymuyorsan, elinle altı da yaparsın, atkını da kaldırırsın. Kimse bana edebiyat yapma, ne alakası var saygıyla altı işaretinin demesin. Sen İstiklal Marşını dinlerken kendi çıkarlarının -rakibine laf sokma, takımının atkısını karşı tribüne gösterme vs.- derdindeysen, nankörsün. Yoksa özgürsün, altını da yaparsın, istersen oturursun, kimse de sana birşey demez, sadece ters ters bakılır belki biraz. Ama değerini biraz anlıyorsan, kalkarsın saygını, minneti bir dakika da olsa sunarsın.

Bunu yaptırım sananlar;
İnsanlar yabancı bir devletin marşı çalınırken, aman aramızda savaş çıkar diye değil, o devletin insanlarının marşına,değerlerine saygılarından, ayağa kalkarlar.

Atkı açmak , elle 6 yapmak saygısızlıktır ama bunu yaptı diye kimseye bir şey yapılmaz.Çünkü bunu ,o yapan kişi saygısızlık olarak yapmaz.İstiklal marşını küçümsediği için yapmaz.Ama istiklal marşında özelikle saygısızlık yapan insan benimle aynı kimliği taşıyamaz , özelikle söylemeyen adamın bu topraklarda bu kimlikle bulunma hakkı yoktur.Bunu terörle bağdaştıran arkadaşım , İstiklal marşı kurtuluş savaşından sonra yazılmıştır , kurtuluş savaşını hangi kökendeki insanlar yapmıştır.Şu anda terör örgütünün içinde bulunan insanların dedeleri kurtuluş savaşında yer aldılar.Antepte kurtuluş efsanesi olan Karayılan kürttü.Bu marş bunların hepsi için yazıldı.Bu konuda ayrımcılık yapan bu topraklardan defolsun gitsin.Sen dersin ya sev ya terk et.Ben derim ihanet eden defolur gider.

Atatürk , bayrak , istiklal marşı vs bunlar bu vatanın namusudur.Bunu kabul etmeyen kimliğini bıraksın dünya vatandaşı olsun.

Görkem Demir
09.Ocak.2009, 23:30
.Şu anda terör örgütünün içinde bulunan insanların dedeleri kurtuluş savaşında yer aldılar

Bu konuda yanlışınız var.Katranı kaynatsan olur mu şeker ile başlayan bir veciz sözümüz vardır bilir misiniz? Şu anda terör örgütünün içinde bulunanların ataları geçmişte de yüzlerce isyan ve fitne çıkarmışlardı.İyi ki tarih diye bir bilim var.

Öncelikler dış güçlerin ilelebed maşası olanların Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemlerindeki isyanlarının bir listesini inceleyiniz.

# 1806, Baban Aşireti, Abdurrahman Paşa İsyanı
# 1833-1837, Mir Muhammed (Soran) İsyanı
# 1838 1. Han Mahmud İsyanı
# 1842 - 1847 2. Han Mahmud İsyanı (son döneminde Bedirhan Beyle ittifaken)
# 1843-1847 Bedir Han İsyanı
# 1855, Yazhan Şer İsyanı
# 1878-1881, Şeyh Ubeydullah Nehri İsyanı
# 1919-22, Simko (Ismail Ağa) İsyanı
# 11 Mayıs 1919, Ali Batı İsyanı
# 21 Mayıs 1919, Mahmut Berzenci İsyanı
# 6 Mart 1921, Koçgiri İsyanı
# 4 Eylül 1924, Beytüşşebab İsyanı
# 13 Şubat 1925, Şeyh Said İsyanı
# 10 Haziran 1925, Nehri İsyanı
# 7 Ağustos 1925, Reşkotan-Raman İsyanı
# Kasım 1925, 1. Sason İsyanı
# 16 Mayıs 1926, 1. Ağrı İsyanı
# 21 Ocak 1926, Hazro İsyanı
# 7 Ekim 1926, Koçuşağı İsyanı
# 26 Mayıs 1927, Mutki İsyanı
# 13 Eylül 1927, 2. Ağrı İsyanı
# 7 Ekim 1927, Bıcar İsyanı
# 6 Temmuz 1929, İt Resul İsyanı
# 20 Eylül 1929, Tendürek İsyanı
# 26 Mayıs 1930, Savur İsyanı
# 20 Haziran 1930, Zilan İsyanı
# 21 Temmuz 1930, Oramar İsyanı
# 7 Eylül 1930, 3. Ağrı İsyanı
# 24 Ekim 1930, Pülümür İsyanı
# Eylül 1930, 2. Mahmut Berzenci İsyanı
# Kasım 1931, Şeyh Ahmed Barzani İsyanı
# Ocak 1937, 2. Sason İsyanı
# 21 Mart 1937, Dersim İsyanı

Yazdıklarımın siyaset olarak nitelendirileceğini düşünmüyorum çünkü bu yazdıklarım Genelkurmay belgelerinde de mevcuttur.Türkiye Cumhuriyeti yasalarının yanında yer almak da bana göre siyaset değildir.

Can Vodina
09.Ocak.2009, 23:37
İstiklal marşından yola çıkarak Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik isyanları tartışmamız üstelik bunu halihazırda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunan bir kesimin dedeleri üzerinden yapmak doğru bir gidiş değil.

Burçay Tiftikçi
10.Ocak.2009, 00:54
Bu konuda yanlışınız var.Katranı kaynatsan olur mu şeker ile başlayan bir veciz sözümüz vardır bilir misiniz? Şu anda terör örgütünün içinde bulunanların ataları geçmişte de yüzlerce isyan ve fitne çıkarmışlardı.İyi ki tarih diye bir bilim var.

Öncelikler dış güçlerin ilelebed maşası olanların Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemlerindeki isyanlarının bir listesini inceleyiniz.

# 1806, Baban Aşireti, Abdurrahman Paşa İsyanı
# 1833-1837, Mir Muhammed (Soran) İsyanı
# 1838 1. Han Mahmud İsyanı
# 1842 - 1847 2. Han Mahmud İsyanı (son döneminde Bedirhan Beyle ittifaken)
# 1843-1847 Bedir Han İsyanı
# 1855, Yazhan Şer İsyanı
# 1878-1881, Şeyh Ubeydullah Nehri İsyanı
# 1919-22, Simko (Ismail Ağa) İsyanı
# 11 Mayıs 1919, Ali Batı İsyanı
# 21 Mayıs 1919, Mahmut Berzenci İsyanı
# 6 Mart 1921, Koçgiri İsyanı
# 4 Eylül 1924, Beytüşşebab İsyanı
# 13 Şubat 1925, Şeyh Said İsyanı
# 10 Haziran 1925, Nehri İsyanı
# 7 Ağustos 1925, Reşkotan-Raman İsyanı
# Kasım 1925, 1. Sason İsyanı
# 16 Mayıs 1926, 1. Ağrı İsyanı
# 21 Ocak 1926, Hazro İsyanı
# 7 Ekim 1926, Koçuşağı İsyanı
# 26 Mayıs 1927, Mutki İsyanı
# 13 Eylül 1927, 2. Ağrı İsyanı
# 7 Ekim 1927, Bıcar İsyanı
# 6 Temmuz 1929, İt Resul İsyanı
# 20 Eylül 1929, Tendürek İsyanı
# 26 Mayıs 1930, Savur İsyanı
# 20 Haziran 1930, Zilan İsyanı
# 21 Temmuz 1930, Oramar İsyanı
# 7 Eylül 1930, 3. Ağrı İsyanı
# 24 Ekim 1930, Pülümür İsyanı
# Eylül 1930, 2. Mahmut Berzenci İsyanı
# Kasım 1931, Şeyh Ahmed Barzani İsyanı
# Ocak 1937, 2. Sason İsyanı
# 21 Mart 1937, Dersim İsyanı

Yazdıklarımın siyaset olarak nitelendirileceğini düşünmüyorum çünkü bu yazdıklarım Genelkurmay belgelerinde de mevcuttur.Türkiye Cumhuriyeti yasalarının yanında yer almak da bana göre siyaset değildir.

Evet yanlış yazmışım kusura bakma.Bulunanlar var yazmam gerekiyordu.Kusura bakmasın kimse.Bu hata için özür dilerim.Ama demek istediğim farklı bir şeydi.İstiklal Marşının söylemeyene karşı bir tepki vermemizin bölücülüğe yol açtığı yazıldı açık açık.Tepkim bunaydı.

Burçay Tiftikçi
10.Ocak.2009, 00:57
Konu nerden nereye geldi.Konu iyice saptı.Sadete gelirsek istiklal marşında saygılı olmalıyız , 6 yapmak , konuşmak , atkı kaldırmak masum şeyler.Ama biz üniversiteliysek bu konuda daha dikkatli olmalıyız.

İpek Sezer
10.Ocak.2009, 01:08
Safa arkadaşım bu konudaki hassasiyetin ve duyarlılığın için seni gönülden tebrik ediyorum.Bu ülkede bugün bu kadar rahat şartlarda yaşıyorsak eğer zamanında bizim için canlarını ortaya koyan yüce gönüllü vatansever mehmetçiklerimiz sayesindedir.Her zaman önce vatan gelir.Dünya üzerinde hiçbir millette bizdeki gibi anlamlı bir bayrak ve marş yoktur.Bu değerimize de sonuna kadar sahip çıkıp onları gerekirse bu uğurda can verip korumak en kutsal görevimizdir.

Safa Arıkan
10.Ocak.2009, 01:33
Benim şahsi düşüncem atkı kaldırmak böyle birşey değildir. Örneğin; askerlerimiz, polislerimiz geleneklerinden dolayı İstiklal Marşı sırasında asker selamı veriyor bizler ise hazır olda duruyoruz ve bu iki davranış arasında hiçbir saygı farkı olmuyor.(aklıma başka bir örnek gelmedi yoksa bu durumu tabiki de aynı tutmuyorum)

Tribünde atkı kaldırmakta biraz bunun gibi tribünün bir geleneği ve kendi çapında saygı göstergesidir. Bence çok fazla sıkıntı yoktur. Ama diğer hareketleri 1907ÜNİFEB'in değerli üyelerinin yapmaması gerekir diye düşünüyorum.

Polisler ve Askerler bulundukları statü gereği selam verme durumundadırlar ve genellikle dikkat edersen üst rütbelileri selam verir ve diğer alt rütbedekiler esas duruşta dururlar.

İstiklal marşı esnasında atkı kaldırmanın bir gelenek olduğunu ilk kez senden duyuyorum büyüksün yani....

Açıkçası senin içinde yapacak birşey kalmamış...

Mustafa Ünal
10.Ocak.2009, 11:02
Kaç devlet kendi topraklarını kurtarmak adına bu kadar savaş vermiştir. Bu kadar insanını kaybetmiştir. Daha 2 hafta önce Sarıkamış'ta şehitlerimiz anıldı , 3 Ocak'ta Mersin'de , 5 Ocak'ta Adana'da Çukurova'da , 7 Ocak'ta Osmaniye'de , 9 Ocak'ta Dörtyol'da günün olayı diye çıkan haberler "Kurtuluş Günleri" haberleri idi. Her yıl aynı şevk ve istekle kutlanan günlerdi. Kimse kusura bakmasın ama saygı göstermeyen , 2 dakika kaskatı duramayan adamın -sözüm meclisten dışarı- benim gözümde zerre kadar değeri yoktur. Bu konuda ya hiç konuşmayalım ya da konuşurken yazdıklarımıza dikkat edelim.

Fatih Can
10.Ocak.2009, 12:06

Bunu yaptırım sananlar;

Bu topraklar var olduğu günden bugüne okadar çok nankör insanlarla karşı karşıya geldiki bu versiyonunu da yeni yeni keşfetmeye başladık sanırım.
İstiklal marşı okunurken ne devletin bölünmez bütünlüğüne olan inancı , ne bu yolda dökülen kanları verilen şehitleri , yaşanan savaşları ve zorlukları yok saymadan bunları hissederek yaşayan insalara, sadece yapılan bir altı işaretinden , kaldırılan bir atkıdan dolayı Nankör demek haddini aşan bir yorum olmuş her ne kadar banada ters gelıyor olsada İstiklal marsında Galatasaray ile 6 yapıp dalga gecmenin veya değişik el hareketleri yapmanın ama tekrar söylüyorum bu ülkede gerçek nankörlere bunu haykıra haykıra söyleyemediğimiz ve söylediğimizde tepkiler almaya başladığımız bu yıllarda eşitlik , özgürlük adı altında değişen bu ülke sartlarında bu ülkenin değerlerine sahip cıkan insanlara yapdıkları ve kötü bir niyet beslediğini düşünmediğim bu yanlış hareketlerden ötürü eger nankör deniliyorsa en büyük nankörlük budur.

Ceren Bereceli
10.Ocak.2009, 12:21
Cüneyt Zapsu;
''Ata'ya saygı duruşunda sap gibi ayakta durmaya gerek yok..."

hatırlatıyorum..
daha çok söylenecek şey var aslında ama arif olan anlar diyorum başka da bişey demiyorum...

Orhun Can
10.Ocak.2009, 13:04
Bir cok konuda dogru veya haksiz buldugum kisimlar buldum. Bir arkadasimiz `karsindakine saygi goster ki ondan saygi goresin` tadinda bir cumle kurmus. Kimse kusura bakmasin once onlar benim marsima saygi gosterecek ki benden saygi beklesin. Ayrica marsin makaminda, soylenisinde bir sikintin varsa bunu olgun bir platformda dile getirirsin, tribunde 62`den tavsan yaparak degil. Ki karsilikli sayginin olustugu bir ortam yaratalim.

Iste bu yuzden Istiklal Marsi`na, ozgurluklerin kisitlanmasi gozuyle bakan arkadaslardan rica ederim, benim gibi bu marsin 10 kitasini da ezbere bilmeyin hatta icinizden gelmiyorsa soylemeyin, ama biz orada kutsal duygular yasarken 2 dakika ayaklariniza eziyet edip hazir olda bekleyin.

Basligi acan arkadasa cok tesekkur ederim. Milli degerlerin 3 kurusa satildigi bir donemde, Ataturk ilke ve inklaplarina sahip cikan bilincli bir UNIFEB uyesi oldugumuzu gostermek ve ozellikle genc nesile bir nebze ornek olmak bizim borcumuz.

(Not:Bilgisayardaki bir problemden dolayi Turkce karakter kullanamiyorum. Ozur dilerim.)

Görkem Demir
10.Ocak.2009, 14:47
İstiklal marşından yola çıkarak Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik isyanları tartışmamız üstelik bunu halihazırda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunan bir kesimin dedeleri üzerinden yapmak doğru bir gidiş değil.

O zaman o ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kesim'' haddini bilecek,terör örgütüne destek vermeyecek,Atatürk'ü içine sindirecek..

Çağrı Özmen
10.Ocak.2009, 15:49
Bu topraklar var olduğu günden bugüne okadar çok nankör insanlarla karşı karşıya geldiki bu versiyonunu da yeni yeni keşfetmeye başladık sanırım.
İstiklal marşı okunurken ne devletin bölünmez bütünlüğüne olan inancı , ne bu yolda dökülen kanları verilen şehitleri , yaşanan savaşları ve zorlukları yok saymadan bunları hissederek yaşayan insalara, sadece yapılan bir altı işaretinden , kaldırılan bir atkıdan dolayı Nankör demek haddini aşan bir yorum olmuş her ne kadar banada ters gelıyor olsada İstiklal marsında Galatasaray ile 6 yapıp dalga gecmenin veya değişik el hareketleri yapmanın ama tekrar söylüyorum bu ülkede gerçek nankörlere bunu haykıra haykıra söyleyemediğimiz ve söylediğimizde tepkiler almaya başladığımız bu yıllarda eşitlik , özgürlük adı altında değişen bu ülke sartlarında bu ülkenin değerlerine sahip cıkan insanlara yapdıkları ve kötü bir niyet beslediğini düşünmediğim bu yanlış hareketlerden ötürü eger nankör deniliyorsa en büyük nankörlük budur.

Bu ülkede hep böyle olur bu iş, birisi çıkar, birisine haksızlık yapıyorsun der, öteki kişi de bağırır, esas yolsuzluğu şu şu kişi, bu bu iktidar yapıyor, oraya çemkirsene. Oysaki adam onu görmüştür, yapılan haksızlığı dile getirmek ister ama başkaları hala bağırır, "bilmemkim belediye başkanının kaynı, böyle böyle yaptı, ona çemkirsene!" Halbuki dur, önce neye çemkirildiğine bak, değil mi ama?

Neyse konumuza dönelim, tekrar tekrar söylüyorum. İstiklal marşında ve ya saygı duruşunda hazırolda durulmasının sebebi yaptırım değil, minnet ve saygıdandır. Bu kadar insan kutsal saydığı değerlere saygıdan dolayı sessizlik içinde ayakta beklerler ve beklediler yaklaşık yüz yıldan beri. Eğer bu kısacık, ufacık, tefecik, 1 dakikacık içinde de minnetini, göstermenin en güzel yolu olan, ayakta sessizce beklemek şeklinde sunamıyorsa insan, kendi kişisel çıkarlarını düşünüyorsa, kusura bakmasın, nankördür.

Tabiki şunu belirtmek isterim, eminim altı yapan, atkı kaldıran insanlar bu şekilde düşünüp de, bu hareketleri yapmıyorlar. Eminim onlar da değerini biliyorlar ama idrak etme biçimleri değişik. Ama şunu unutmayın İstiklal Marşı siyasetler üstüdür, İstiklal marşı sırasında, bir siyasi düşüncenin işaretini, hareketini vs. yapmak, senin renginden olmayana laf sokmaya çalışmak gibi şeyler saygısızlığın daniskasının daniskasıdır.

Fatih Can
10.Ocak.2009, 16:53
Sen İstiklal Marşını dinlerken kendi çıkarlarının -rakibine laf sokma, takımının atkısını karşı tribüne gösterme vs.- derdindeysen, nankörsün. Yoksa özgürsün, altını da yaparsın, istersen oturursun, kimse de sana birşey demez, sadece ters ters bakılır belki biraz. Ama değerini biraz anlıyorsan, kalkarsın saygını, minneti bir dakika da olsa sunarsın.

Neyse konumuza dönelim, tekrar tekrar söylüyorum. İstiklal marşında ve ya saygı duruşunda hazırolda durulmasının sebebi yaptırım değil, minnet ve saygıdandır. Bu kadar insan kutsal saydığı değerlere saygıdan dolayı sessizlik içinde ayakta beklerler ve beklediler yaklaşık yüz yıldan beri. Eğer bu kısacık, ufacık, tefecik, 1 dakikacık içinde de minnetini, göstermenin en güzel yolu olan, ayakta sessizce beklemek şeklinde sunamıyorsa insan, kendi kişisel çıkarlarını düşünüyorsa, kusura bakmasın, nankördür.

Tabiki şunu belirtmek isterim, eminim altı yapan, atkı kaldıran insanlar bu şekilde düşünüp de, bu hareketleri yapmıyorlar. Eminim onlar da değerini biliyorlar ama idrak etme biçimleri değişik. Ama şunu unutmayın İstiklal Marşı siyasetler üstüdür, İstiklal marşı sırasında, bir siyasi düşüncenin işaretini, hareketini vs. yapmak, senin renginden olmayana laf sokmaya çalışmak gibi şeyler saygısızlığın daniskasının daniskasıdır.

İlk iki paragraf halen Tribündeki yanlış olduğuna hemfikir olduğumuz ama kötü bir niyetin olmadığını da düşündüğümüz hareketleri içine alarak bir eleştiri getiriyorsa nankör diyerek haddini aşmaya devam eden bir yaklaşım olur. Ama toplumsal açıdan istiklal marşına karşı bakışı ele alıyorsan burda bir sorun yok anlaşılabilir bir yönü var ama konu başlıgıda , tartışılan konularda tribündeki hareketler ve eylemlerı ele aldığından dolayı bu acıdan algılıyorum ve bu şekilde nankör diye bir tanım yapmanın abestle iştigal oldugunu soylüyorum sonucda tribünde olan bu tarz olayları , bunu yapan kişileri hepsini olmasada çoğunu tanıyorsundur burada saygısızlıkdan bahsedebilirsin olması gereken de budur son paragrafta oldugu gibi ama yanlış bir hareketi ,bile bile, nankörlük ederek ve yapdıgı eylemleri bu bilinçle düşünerek yapdığını söyleyemezsin tribündeki bu davranışlara karşı.

Safa Arıkan
10.Ocak.2009, 17:02
Ya bir dakika olsun dik duramıyormusunuz, bir dakika olsun kafanızı beyninizi yüreğinizi bu marşa odaklayamıyormusunuz? Bir dakika olsun tüm yüreğinizle bu marşı söylerken içinizde ki taraftarlık duygusunu veya içinizdeki bazı şeyleri anımsatma duygusunun üstünü kapatamıyorsanız yazık diyorum. Hele ki Fenerbahçenin aydınlık geleceği olma yolunda olan biz üniversiteli Fenerbahçelilere...

Okan Uzunkaya
10.Ocak.2009, 23:26
Şu forumlarda ne zaman bir tartışma çıksa özellikle antudan ve benzeri türevlerinden bir farkının olmasını bekler dururum. Konu spor da olsa, güncel de olsa ya da ünifeb içi bir mevzu da olsa fikirlerin tartışıldığı, bilgilerin yarıştığı, üniversite öğrencisine yaraşan bir seviyede olmasını ümit ederim.

Ancak ne yazık ki bu tartışma içerisinde de görüyoruz ki bu beklentilerin çok uzağındayız.

Yazılanların içeriği (bazı aklıselim mesajları tenzih ederim) çoğunlukla demogojiden ibaret. Farklılıklara tahammülsüzlüğü ve linç kültürünün örneklerini de görüyoruz.

Neyse, niyetim tartışmanın girdiği kısır döngüye müdahil olmak değil. Fakat okuduklarım içerisinde hiç kimse neden maçlardan önce milli marşın okunduğunu sormamış. Maçlardan önce milli marş okunması bence çoktan misyonunu tamamlamış ve artık kaldırılması gereken bir olaydır. Kimse orada o marş okunurken aklından ne Kurtuluş Savaşı'nı ne de marşın anlam ve önemini düşünür. Düşünmemesi de normaldir. Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır. Herkesten bir Galatasaray maçı öncesi milli marşın anlam ve önemini düşünmesini beklemek biraz gereksizdir. Dolayısıyla yapılan seromoni de yayıncı kuruluşa görüntü, foto muhabirlerine fotoğraf, taraftara da pankart açma fırsatından ötede bir işleve sahip olamaz.

Ancak marş okunması bir gelenek haline geldiğinden artık bunu kaldırmaya kimse cesaret edemiyor. Çünkü bunu dile getirdiğin zaman yukarıda sözünü ettiğim demogoji ve linç kültürüyle senin üzerine çullanmaya hazır güruhlar mevcut.

Hâl böyle olduğu için olur olmadık yerde milli marş okunmaya devam eder. İnsanlar da saygısızlık yapmaya devam eder. Acıdır ama gerçektir. İnsanları, olguları, değerleri klişeleştirmek, içini boşaltmak onlara yapılan en büyük saygısızlıktır ama bunu yapanlar bunun farkına varamazlar...

Sercan.Tuna
10.Ocak.2009, 23:35
Şu forumlarda ne zaman bir tartışma çıksa özellikle antudan ve benzeri türevlerinden bir farkının olmasını bekler dururum. Konu spor da olsa, güncel de olsa ya da ünifeb içi bir mevzu da olsa fikirlerin tartışıldığı, bilgilerin yarıştığı, üniversite öğrencisine yaraşan bir seviyede olmasını ümit ederim.

Ancak ne yazık ki bu tartışma içerisinde de görüyoruz ki bu beklentilerin çok uzağındayız.

Yazılanların içeriği (bazı aklıselim mesajları tenzih ederim) çoğunlukla demogojiden ibaret. Farklılıklara tahammülsüzlüğü ve linç kültürünün örneklerini de görüyoruz.

Neyse, niyetim tartışmanın girdiği kısır döngüye müdahil olmak değil. Fakat okuduklarım içerisinde hiç kimse neden maçlardan önce milli marşın okunduğunu sormamış. Maçlardan önce milli marş okunması bence çoktan misyonunu tamamlamış ve artık kaldırılması gereken bir olaydır. Kimse orada o marş okunurken aklından ne Kurtuluş Savaşı'nı ne de marşın anlam ve önemini düşünür. Düşünmemesi de normaldir. Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır. Herkesten bir Galatasaray maçı öncesi milli marşın anlam ve önemini düşünmesini beklemek biraz gereksizdir. Dolayısıyla yapılan seromoni de yayıncı kuruluşa görüntü, foto muhabirlerine fotoğraf, taraftara da pankart açma fırsatından ötede bir işleve sahip olamaz.

Ancak marş okunması bir gelenek haline geldiğinden artık bunu kaldırmaya kimse cesaret edemiyor. Çünkü bunu dile getirdiğin zaman yukarıda sözünü ettiğim demogoji ve linç kültürüyle senin üzerine çullanmaya hazır güruhlar mevcut.

Hâl böyle olduğu için olur olmadık yerde milli marş okunmaya devam eder. İnsanlar da saygısızlık yapmaya devam eder. Acıdır ama gerçektir. İnsanları, olguları, değerleri klişeleştirmek, içini boşaltmak onlara yapılan en büyük saygısızlıktır ama bunu yapanlar bunun farkına varamazlar...
Abi ancak bu kadar guzel ozetlenebilirdi durum....gercekten tebrik ederim

Erman Erbay
11.Ocak.2009, 00:07

Yazılanlara katılıyorum ; ancak İstiklal Marşı'nın misyonu bence T.C. ile birlikte yansıtılmalıdır, bu marş Kurtuluş Savaşı olduğu kadar günümüz için de geçerlidir. Nasıl şehitlerimiz için saygı duruşunda duruyorsak onlar için İstiklal Marşı'nı tekrarlamak en az o kadar mantıklı olacaktır, sonuçta uğrunda öldüğü vatan ve bu marştır ...

Okan Şamiloğlu
11.Ocak.2009, 00:31
Vay be konu nereye kadar gelmiş..Çok şaşırtıcı buralara kadar sürüklenmesi.:)

Türkiye'nin iki takımı birbirine karşı oynarken,sahadaki 22 futbolcudan 10-12 si yabancı iken,ortada milli hisleri harekete geçirecek birşey yokken, sadece İstiklal marşı çalmak yetmez,bir de 'andımız'ı okuyalım,o zaman daha çok değerlerimize sahip çıkmış sayalım kendimizi.

2 nci,3 üncü ligdeki boş tribünlere bile formalite olarak çalınıyor böylesine değerli bir marş.2 -3 yıl önce sanırım İlhan Cavcav kaldırılsın dedi,kimse oralı olamadı,eleştirenler de çıktı.Artık bir angarya olmaktan çıkartılmalı.

Adam bayrağı almış sokağa çıkıyor,yerlerde sürüklüyor..Tribünde sete bayrağı koyuyor,ayağıyla da üstüne basıyor,kendini en kral vatansever sayıyor.

Öyle bir memleket ki,herkes herkesten daha vatansever.

Erman Erbay
11.Ocak.2009, 00:40
O marş bir kişi için anlam ifade etse bile çalınmalı, onun bu hakkı elinden alınmamalı istemeyenler ise duymamalı bu marşı ...

Okan Şamiloğlu
11.Ocak.2009, 00:55
O marş bir kişi için anlam ifade etse bile çalınmalı, onun bu hakkı elinden alınmamalı
Buraya kadar saygı duyuyorum fikrine,kendi düşüncendir.

istemeyenler ise duymamalı bu marşı
İşte''Vatanseverlik''farkını koyduğun bu noktada lafı çok fena yedim kendi adıma,ezildim,büzüldüm,küçücük oldum.

İşte sonuç olarak gene bir 1907 Ünifeb forumu,gene kendine yakışır bir havada geçen tartışma..

İyi akşamlar herkese:)

Sedat Önal
11.Ocak.2009, 03:35
Korkma yahu!

Eveet, uzun bir aradan sonra gene lig maçlarına dönüyoruz sayın seyirciler, pardon, okuyucular... Bugün Fenerbahçe Kocaeli deplasmanında oynuyor (otobüsle kırk dakikalık yol), yarın da Gençlerbirliği Beşiktaş'ı, Galatasaray da Trabzonspor'u "konuk edecek", spor servisi ağzıyla söylersek...
Bu maçlarda ve bütün maçlarda İstiklal Marşı çalınacak.
Spikerin keyfine göre buna "milli marşımız" ya da "ulusal marşımız" denecek. Maç anlatan çocuk da, çenebaz yorumcu da susacak ve dinleyecek. Ya da dinlermiş gibi yapacak. Cümlesi de havada kalacak.
Elbette hiçkimsenin aklına bu marşa "kurtuluş marşı" ya da "bağımsızlık marşı" demek gelmez ve gelmeyecek.
Milli marşlar, milli karşılaşmalarda çalınırlar. Kural budur.
Maçı yayınlayan kanal reklamlardan feda edebilirse, televizyon (http://arama.sabah.com.tr/arama/arama.php?query=televizyon) seyircileri de dinlerler. Oysa kimi zaman takım kadroları bile yayınlanmadan geçilir, birkaç saniye daha reklam payı çalabilmek için...
Sıradan lig maçlarında milli marş çalan tek ülke Türkiye (http://arama.sabah.com.tr/arama/arama.php?query=Türkiye)'dir.
Üstelik, binlerce kişilik eğitimsiz ve kulaksız seyirci kitlesinin marşı "doğru dürüst söyleyemeyeceği" düşünülerek play-back yapılır.
Sahaya orkestra da çıkmaz eskiden milli maçlarda olduğu gibi, müzik de play-back verilir.
Neden?
"Milli birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla muhtaç olduğumuz" için mi?
Eskiden pek o kadar ihtiyacımız yoktu buna da, o nedenle mi sıradan maçlarda milli marş çalınıp söylenmiyordu?
Oyuncularının yarısı yabancı olan "kozmopolit" takımlarımızın maçlarında milli marş çalıp söylemenin ne anlamı vardır?
Milli marş söylenirken boş boş bakan yabancı oyuncular, "bir an önce bitse de ısınma hareketlerine dönsek" diye durduğu yerde dingildeyen yerli oyuncular, pek mi arzu edilen bir görüntüdür?
Bu işin sebeb-i hikmetini ben size söyleyeyim:
Lig maçlarında milli marş çalmak gibi hiçbir ülkede görülmeyen bir uygulama, Diyarbakırspor için özel olarak düşünülmüştür.
Amaç, Diyarbakır seyircisine zorla marş söyletmek, hiç olmazsa dinletmekti. Böylece memleket kurtulacaktı.
Fakat Diyarbakırspor küme düşünce, uygulama havada kaldı.
Şimdi artık, "devşirme" futbolcuların bize ne kadar uyum sağladıklarını ölçmeye yarıyor. Öğrenmişlerse, seviniyoruz.
Üst tarafı da "Türk'e Türk propagandası" oluyor. Kendimizi avutuyoruz.
İstanbul'da yerli yersiz her yüksek tepeye bayrak dikince kendi kendimize ve de ele güne "buralar bizimdir" deyip sevindiğimiz gibi...
Yoksa bilinçaltımızda, o tepelerin 1453 yılından önce olduğu gibi günün birinde "artık bizim olmayabileceği" yönünde bir kuşku mu var? Korkmayın, artık yerleşik düzene geçtik, ne o tepeleri kimse bizden alabilir ne de futbol ligimizi. Zaten milli marşımız da "korkma" diye başlamıyor mu?
http://arsiv.sabah.com.tr/2008/10/18/haber,7FDE3C626C634FE2B21464FD0908B040.html

Ben de bir Engin Ardıç yazısı ile konuya müdahil olayım ..

Orhun Can
11.Ocak.2009, 04:24
Konu başlığımızdan(en azından ilk mesajdaki içerikten) çıkıp da "Maçlardan önce İstiklal Marşı söylemenin gereksizliğine nasıl geldik anlayamadım ama muhtemelen demogoji yapan ve linç kültürünün örneklerini taşıyan grubun bir üyesi olarak bu konuda da şöyle düşünüyorum; ben milli duygular aşılanması gereken bir nesil olduğumuzu düşünüyorum. Bu yüzden maçlardan önce ya da TRT'nin açılışında veya her hafta başı ve sonu okullarda İstiklal Marşı'nın çalması, O'nu değerinden düşüreceğini sanmıyorum.

Ayrıca bu gün biri çıkar "Korkma!" der, yarın biri çıkar "Tehlikenin Farkında Mısın?" der...

Erdem Özdamar
11.Ocak.2009, 04:34
http://www.youtube.com/watch?v=nARpxYj8dPU

http://www.youtube.com/watch?v=J4PPtIUW0wE

http://www.youtube.com/watch?v=N83Ht7gtxWE
tabi birde okuyamayanlar var...

Ozan Uzunkaya
11.Ocak.2009, 06:18
[...] 1907 ÜNİFEB Değerleri:<o></o>
1907 ÜNİFEB üyesi Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlıdır.<o></o>
1907 ÜNİFEB üyesi ülkesinin ve ulusunun çıkarlarını en üst düzeyde gözetir.[...]<o></o>
<o></o>
Bu yukarıdaki satırlar UFB üyelerinin bağlı olması gereken değerler ve bunlara sahip olmayanların ya da böyle düşünmeyenlerin dışlanacağı muhakkak. Peki bu değerleri çıkartan tarihsel kavramlar nedir? <o></o>
Atatürk’ten başlayalım. Kimdir bu adam? Neden üniversiteli aydınlık gelecek olan bir nesil bu adamın ilke ve devrimlerine bağlıdır. Kısaca bir düşünelim ama düşünürken de isterseniz bunun cevabını bize UNESCO Atatürk’ün yüzüncü doğum yılında yayınladığı bildirge ile versin.(1981 yılı UNESCO tarafından "Dünyada Atatürk Yılı" olarak kabul edilmiştir.)
<o></o>
Atatürk ;
Uluslararası anlayış<!--><v:shapetype id="_x0000_t75" coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"> <v:stroke joinstyle="miter"/> <v:formulas> <v:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"/> <v:f eqn="sum @0 1 0"/> <v:f eqn="sum 0 0 @1"/> <v:f eqn="prod @2 1 2"/> <v:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"/> <v:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"/> <v:f eqn="sum @0 0 1"/> <v:f eqn="prod @6 1 2"/> <v:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"/> <v:f eqn="sum @8 21600 0"/> <v:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"/> <v:f eqn="sum @10 21600 0"/> </v:formulas> <v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"/> <o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"/> </v:shapetype><v:shape id="_x0000_i1025" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:4.5pt; height:10.5pt'> <v:imagedata src="file:///C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:href="http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]--><!--[endif]--> işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi<!--[if gte vml 1]><v:shape id="_x0000_i1026" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:4.5pt;height:10.5pt'> <v:imagedata src="file:///C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:href="http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]--><!--[endif]--> olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci<!--[if gte vml 1]><v:shape id="_x0000_i1027" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:4.5pt;height:10.5pt'> <v:imagedata src="file:///C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:href="http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]--><!--[endif]-->
Sömürgecilik ve Emperyalizme karşı savaşan ilk lider<!--[if gte vml 1]><v:shape id="_x0000_i1028" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:4.5pt;height:10.5pt'> <v:imagedata src="file:///C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:href="http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]--><!--[endif]-->
İnsan haklarına saygılı<!--[if gte vml 1]><v:shape id="_x0000_i1029" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:4.5pt;height:10.5pt'> <v:imagedata src="file:///C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:href="http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]--> dünya barışının öncüsü<!--[if gte vml 1]><v:shape id="_x0000_i1030" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:4.5pt;height:10.5pt'> <v:imagedata src="file:///C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:href="http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]-->insanlar arasında renk<!--[if gte vml 1]><v:shape id="_x0000_i1031" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:4.5pt;height:10.5pt'> <v:imagedata src="file:///C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:href="http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]-->din ve ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamı<!--[if gte vml 1]><v:shape id="_x0000_i1032" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:4.5pt;height:10.5pt'> <v:imagedata src="file:///C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:href="http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]-->[<!--[endif]-->
Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu.

Tarihlerle ilgili tesadüfler her zaman dikkatimi çekmiştir. Bu kararın kabul edildiği tarih 27 Kasım 1978’dir. Peki diyeceksiniz ki bu tarihin ne önemi var? Biraz tarihi karıştırırsak eğer, bölücü terör örgütünün de kuruluş tarihe bugüne denk gelir. İlginç bir tesadüf.
Gelelim asıl meselemize eminim ki herkesin bu karardan haberi vardır. Benim dikkat çekmek istediğim nokta bu metindeki şu satırlardır;
[I]“Sömürgecilik ve Emperyalizme karşı savaşan ilk lider”<o></o>
Şimdi bunu ben demiyorum Unesco diyor. Diyor ki Atatürk sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı savaşmıştır. Peki o zaman Atatürk ne zaman sömürgeciliğe ve emperyalizme savaşmıştır?<o></o>
Mesela I. Dünya Paylaşım Savaşı’nda savaştığı Çanakkale cephesi olabilir mi? Evet ama bu savaşta Osmanlı Devleti bir taraftı. Yani kazansa koşullar farklı olacaktı o yüzden bu savaş olamaz.<o></o>
Aaa tesadüfe bakın ki o zaman karşımıza tek bir savaş kalıyor o da “Ulusal Bağımsızlık Savaşı” Peki nedir bu savaşı anti-emperyalist yapan şey? Bunun için acaba 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerini gösterebilir miyiz?Sonrasında 10 Ağustos 1920 de İstanbul Hükümeti tarafından imzalanan Sevr Antlaşmasını söyleyebilir miyiz? Yok buna da itiraz edenler çıkar şimdi. Bu aralar çok popüler bir hocamız var o bunu Sevr Paranoyası olarak adlandırıyor. Hatta kitabında bu antlaşma nasıl imzalanabilmiştir demiyor da buna ne güzel cevap verilmiştir diyor.!!
Neyse bu savaş teslimiyetçi hükümete, mandacı Aydınlara karşı bir ulusun var olma savaşıdır diyebilir miyiz? “Vatanlarında vatansız kalanların vatan yapma mücadelesidir(Bekir Sami Günsav) de diyebilir miyiz? Bu anti-emperyalist savaşa karşı verilen mücadelenin ana üssü de 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’ da açılan TBMM’dir diyebilir miyiz?<o></o>
Bu mücadelenin ana üssü olan TBMM neden bir milli marşa ihtiyaç duymuştur ya da neden kabul etmiştir bunu düşüneniz var mı acaba? Bir düşünmek gerekli bence... Neyse siz nedenlerini düşünedururken bu Birinci Meclis 12 Mart 1921’ de Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşı şiirini oybirliği ile kabul eder. Tarihe dikkat edecek olursanız Ulusal Bağımsızlık Savaşı bitmemiştir. Ve yine bir dipnot; gerek Fransız devrimi gerekse de Rus Devrimi bir sınıf savaşı sonucu gerçekleşmiştir. Türk devrimi ise bir bağımsızlık savaşı sonucu kazanılmıştır. Ve İstiklal marşı da kabul edileceği üzere bu savaşın en sade en yoğun en coşkulu ve de en duygulu ifade biçimidir.<o></o>
Ve bu milli marş bu topraklar üzerinde hiçbir ideolojiye hiçbir partiye hiçbir zümreye maledilemez. Maledilemeyeceği gibi hiçkimse tarafından benimsenmemesi gibi bir duygu da söz konusu olamaz. Bu vatanın bağımsızlığını isteyen herkesin ortak haykırışıdır.<o></o>
Buradan yola çıkıp bunu hamaset edebiyatı haline sokmak ne kadar yanlışsa “etki tepkiyi doğurur” “Linç başladı kaçalım buralardan” “hepiniz aynı kafadasınız” demek o kadar yanlıştır.<o></o>
Şimdi ister bu marşı maçta söyleyin ister kahvede söyleyin ister tek başınıza kaldığınızda söyleyin isterseniz ayakta isterseniz amuda kalkarak söyleyin nerede veya hangi şartta söylerseniz söyleyin bu geçmişi bilmeden bu duyguyu yaşamadan söylemeyin. İstiklal marşında daha çok bağıran vatanını en çok seven olmadığı gibi marşı benimsemeyen de en büyük vatan haini değildir. Bu sadece onların cahilliğinden ileri gelir. Açıp geçmişe dogmatik düşünce çerçevesinde bakmalarından ileri gelir. Bu her iki taraf içinde böyledir. Onların böyle yapması bu marşın ne değerini azaltır ne de ondan bir şey koparır. Yel kayadan ancak toz alır
Maçlardan önce istiklal marşı okunmasın yozlaşıyor demek bence işin kolayına kaçmaktır. Önemli olan bu yozlaşma ile mücadele edebilmektir. “Etki’nin yarattığı tepki’den” yola çıkarak daha fazla demagojik söylem içine girenler bu taraftadır. Bunun milli bir his olmadığını arkasından da “andımızın” gelmeyeceğini anlayabilmek çok mu zor?<o></o>
İlk başta UFB’ nin değerlerini söylemiştik. Şimdi benim sorum şu,<o></o>
-UFB üyeleri bu marşı hamasetle mi söylemelidirler?<o></o>
-UFB üyeleri isteyen söyler istemeyen söylemez aman bana ne ya, böyle şeyler totaliter rejimlerde mi olur demeliler?<o></o>
-UFB üyeleri bağlı oldukları değerler doğrultusunda bu marşın hangi koşullar altında yazıldığını, hangi ortak dilin ifadesi olduğunu bilerek ve çevresindeki insanlara bunu anlatarak mı söylemelidirler? Hiçbir hamasete yer vermeden ya da geçmişinden ders almayanlardan farklı olarak mı söylemelidir?<o></o>
<o></o>
Buyrun tartışalım yozlaşan istiklal marşı mı yoksa istiklal marşının ne anlama geldiğini kavrayamayan nesiller mi?<o></o>

Berkay Erdim
11.Ocak.2009, 08:16
[...] 1907 ÜNİFEB Değerleri:<O></O>
1907 ÜNİFEB üyesi Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlıdır.<O></O>
1907 ÜNİFEB üyesi ülkesinin ve ulusunun çıkarlarını en üst düzeyde gözetir.[...]<O></O>
<O></O>
Bu yukarıdaki satırlar UFB üyelerinin bağlı olması gereken değerler ve bunlara sahip olmayanların ya da böyle düşünmeyenlerin dışlanacağı muhakkak. Peki bu değerleri çıkartan tarihsel kavramlar nedir? <O></O>
...<O></O>
<O></O>
Buyrun tartışalım yozlaşan istiklal marşı mı yoksa istiklal marşının ne anlama geldiğini kavrayamayan nesiller mi?<O></O>

Derneğin Amacı

Madde 4: Derneğin temel amacı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü esaslar çerçevesinde ve Atatürk ilkelerine uygun olarak,
a)Üyelerin bir takım ruhu içinde Fenerbahçe’ye katkıda bulunabilecekleri ortamlar yaratmak,
b)Tüm üniversitelerde Fenerbahçeli gençleri bir araya getirmek, üniversite sıralarından başlayan Fenerbahçe taraftarlığını kalıcı kılmak,
c)Fenerbahçe'nin spor ve sosyal aktivite kulübü olarak çağdaş bir yapıya kavuşturulması çalışmalarında etkin rol oynamak,
d)Ülke menfaatleri paralelinde, Fenerbahçe için, Fenerbahçe camiasında ve ülke kamuoyunda etkin ve doğru lobi oluşturmak,
e)Söz konusu sayılan amaçlarla iletişimi geliştirmek ve teşvik etmektir.

http://www.1907unifeb.org/tuzuk.php?part=0

Genel Kurul Görev ve Yetkileri

Madde 18: Genel Kurul, Derneğin en yetkili karar organı olup görev ve yetkileri aşağıda gösterilmiştir.
18.1) Türk yasaları ile Dernek Ana Tüzüğü hükümleri doğrultusunda gerekli kararları almak,

http://www.1907unifeb.org/tuzuk.php?part=5

1907 Üniversiteli Fenerbahçeliler Derneği Tüzüğü'nden alıntılar...

Tartışmanın birbirini seven ve sayan aile bireylerinin tartışması şeklinde devam etmesi mutluluk verir...

Kasım Duman
11.Ocak.2009, 21:32
Gerekli gereksiz heryerde Türk bayrağını her haliyle açan, devletçiliğimizin en vurucu ikonu olan Milli Marşımızı yine gerekli gereksiz heryerde okuyan, ve bunu çocukluğundan beri hayatının her safhasında sindiren bizler bu huyumuzdan nasıl vazgeçeriz bilmem. Bu kadar devletçi olmaya gerek yok, o yüzden şahsen lig maçlarında Milli marş okunmasına karşıyım. Özellikle binlerce insanı kontrol etmenin çok zor olduğu yer olan statlarda sefa dostumun bahsettiği gibi tatsız görüntülere mahal vermemek açısından bu karşılığımın yanındayım

Kerem Işıldak
12.Ocak.2009, 00:53
Herkes bu konu hakkında yazmış, çizmiş, fikrini söylemiş. Burada insanları adeta fişler gibi " ya sev ya terket" mantığıyla yargılamak kimsenin hakkı değil bana kalırsa. Bu forumda bu tarz şeylerin tartışılabilmesi lazım bence. Kimseyi sadece düşüncelerini söylediği için pişman etmememiz lazım.Vatanseverliği sorgulamanın yeri burası değildir. Bu konuda hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederim kendi adıma.

Safa Arıkan
12.Ocak.2009, 01:10
Herkes bu konu hakkında yazmış, çizmiş, fikrini söylemiş. Burada insanları adeta fişler gibi " ya sev ya terket" mantığıyla yargılamak kimsenin hakkı değil bana kalırsa. Bu forumda bu tarz şeylerin tartışılabilmesi lazım bence. Kimseyi sadece düşüncelerini söylediği için pişman etmememiz lazım.Vatanseverliği sorgulamanın yeri burası değildir. Bu konuda hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederim kendi adıma.

Keremcim yanlış anlama ama benim şahsi olarak burda kimsenin vatanseverliğini sorguladığım veya ya sev yada terket diye bu konuyu açmadım. Açma sebebim sadece bizlerin böyle durumlarda daha dikkatli olması. Sonuçta kimse kimsenin vatanseverliğini sorgulayamaz kimsenin de buna hakkı yoktur zaten. Sevgiler...

Kerem Işıldak
12.Ocak.2009, 03:14
Keremcim yanlış anlama ama benim şahsi olarak burda kimsenin vatanseverliğini sorguladığım veya ya sev yada terket diye bu konuyu açmadım. Açma sebebim sadece bizlerin böyle durumlarda daha dikkatli olması. Sonuçta kimse kimsenin vatanseverliğini sorgulayamaz kimsenin de buna hakkı yoktur zaten. Sevgiler...

Safacım konunun açılması veya senin yazdıklarına değil başka tavırlara bir sitem olarak algılarsan sevinirim. :)

Mustafa Ünal
12.Ocak.2009, 12:04
Milli Marş'ın maçlardan önce kaldırılmasını istenmesinin nedenini anlayabilmiş değilim. Belki o stada gelen , maçı izleyen vs. bir şekilde orda bulunan insan Türk olmayabilir. Marş onun için bir anlam ifade de etmeyebilir. Sahada 22 futbolcunun 22'i de yabancı olabilir. Ama burası Türkiye Cumhuriyeti toprakları. Söyleniyorsa bu marş , saygı göstereceksin. Kendince kaskatı durmak saygıdır. Başkası şevkle , iştahla söyler. Kimisi sessizce , derinden söylediğinde daha fazla hissedeceğini düşünür. Ama herkes bir şekilde saygı göstermek zorundadır. Çokta iyi biliyorum ki stadda "İstiklal Marşımız" dendiği anda herkes öylesine söylemiyor bu marşı. İlla ki hissedenler , üzülenler , belki ağlayanlar var. Bu insanlar oldukça marşın kaldırılmasını istemeyi anlamıyorum. Anlam veremiyorum. Koskoca 1 hafta boyunca zaten kaç kere duyuyoruz ki marşımızı!

Tam bir demogoji mesajı değil mi?

Ayrıca İlhan Cavcav gibi bir densizin lafına itimat etmeyi de komik buluyorum.

"Kullanıcı bu mesajından dolayı ceza almıştır."

Selin Tezel
12.Ocak.2009, 18:50
Nasıl kimde iman olduğu kimde para olduğu bilinmezse kimin vatansever olup olmadığıda bilinmez. Herkes yapmacık olabilir muhim olan kalpte yaşamak hissetmektir. Bence istiklal marşının avrupa maçlarında çalınması guzel çunku milletini temsil ediyorsun yurtdışında ama turkiyedeki lig maçlarında çalınmasa iyi olur...

Okan Uzunkaya
12.Ocak.2009, 19:25
Nasıl kimde iman olduğu kimde para olduğu bilinmezse kimin vatansever olup olmadığıda bilinmez. Herkes yapmacık olabilir muhim olan kalpte yaşamak hissetmektir. Bence istiklal marşının avrupa maçlarında çalınması guzel çunku milletini temsil ediyorsun yurtdışında ama turkiyedeki lig maçlarında çalınmasa iyi olur...

Avrupa maçlarında İstiklal Marşı çalınmıyor ki zaten. Bu TFF'nin insiyatifinde bir şey değil.

Selin Tezel
12.Ocak.2009, 21:37
Avrupa maçlarında İstiklal Marşı çalınmıyor ki zaten. Bu TFF'nin insiyatifinde bir şey değil.
ben avrupa maçı derken turkiye brezilya maçı gibi demek istedim ;)

Berke Keklikoğlu
12.Ocak.2009, 21:53
Bence istiklal marşının avrupa maçlarında çalınması guzel çunku milletini temsil ediyorsun yurtdışında ama turkiyedeki lig maçlarında çalınmasa iyi olur...
Türkiye Lig'lerinde çalınmasa iyi olur fikrine katılmıyorum.Çalınmama konusuda her zaman tartışma konusu olmuştur maçtan önce niye marş çalınıyor diye bilhassa 2.lig ve 3.ligde oynayan doğu ve güney doğu takımları tarafından. Ben her dinlediğimde ve söylediğimde sanki ilk defa duyuyor,söylüyor gibi etkilenmişimdir ve herkesin az veya çok bir şekilde etkilendiğine inanıyorum. Ve her zaman bu devletin ve milletin ne şartlarla kurulduğu ve nasıl korunduğu her Maçta hatırlatılması ve vurgulanması bence doğru olanıdır.

Erman Erbay
12.Ocak.2009, 23:13

Buna katılmıyorum bunu abartırsak kimin Fenerbahçe'li olduğu bilinmez konusuna kadar gider.

Çağatay Kavaz
12.Ocak.2009, 23:30
Konu topicin acildigi noktalardan, ya da topicin acilmasinin uzerine verilen tepkilerden hayli uzaklara geldi gibi, ki bence gayet guzel oldu. Bu tip degerlerin ciddiyetle uzun uzun tartisilmasi herkese bir seyler katabilir.

Turkiye Ligi maclarinda Istiklal Marsi'nin soylenmesini gereksiz bulanlarin burada zan altinda birakilmasi oldukca anlamsiz duruyor bence. Bunun vatanseverlik, milli degerlere saygi ve dahi onlari yasatma aliskanliklariyla pek bir ilgisi oldugunu sanmiyorum. Bir alinti yapacagim:

"1907 ÜNİFEB Değerleri:<o></o>
1907 ÜNİFEB üyesi ülkesinin ve ulusunun çıkarlarını en üst düzeyde gözetir."

<o></o><o>Maclardan once Istiklal Marsi'nin okunmasini savunmayan anlayisin, </o>Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı olmamakla veya ülkesinin ve ulusunun çıkarlarını en üst düzeyde gözetme bilinci ile dogrudan bagdastirilmasi bence cok yanlistir.

Yani bence, 'bu ancak despot rejimlerde olur' tepkisindeki hatalar ve eksiklikler kadar, herkesin macin baslamasini sabirsizlikla bekler bir halde Istiklal Marsi soylemesini mantigina sigdiramayanlarin 'milli degerlere gerekli ozeni gostermedigi, tarihsel basarilarimizi ve mucadelelerimizi icsellestir(e)medigi' dusuncesi/yakistirmasi da buyuk eksiklikler barindirmaktadir.

Stadyumlara, bu devletin ne tur zor sartlar altinda kuruldugunu hatirlatici misyonlar yuklemesini anlamsiz buluyorum. Ulkedeki herhangi bir milli gelismeyi 'dayatmaci/despot politika' olarak algilayan cevrelerin coklugunun eline koz vermekten, ve iclerinde daha cahil olanlarinin -belki- antipatisini kazanmaktan, Istiklal Marsi'ni rutinlestirmekten baska bir etkisi oldugunu sanmiyorum.

Bizler, bu ulkeyi seven insanlar, stadyumlarda milli marsimiz calinsa da calinmasa da zaten sevecek, degerlerimizi yasatmak icin elimizden geleni yapacagiz. Bu bilinci ne stadyumlardan kazandik ne de ilk-orta ogretim boyunca Cuma aksamlari okulu kapatirken soyledigimiz marslardan. Bu bilinci tarihimizi ogrenerek ve onunla ovunerek kazandik.
Bu bilinci yakalayamamis -hemen hepimize gore cahil- bir kitleyi, bu bilince maclardan once milli mars soyleterek kavusturabilecegini dusunen kimse var mi aramizda?
Sanmiyorum...

Topicin ozune donersek, bu mars topluca soylenirken konuyla ilgisiz gondermeler yapmak (alti parmak, atki..vs. gibi) bence yanlistir.
Ama oradaki insanlarin topluca ortak ozelligi birazdan oynanacak mac iken Istiklal Marsi'ni okutmakta mi daha buyuk bir hata var, yoksa bu kutsal mars okunurken hala aklinda birazdan oynanacak mac olanda mi daha buyuk bir hata var?
Bilemedim.

Sercan Tuna
13.Ocak.2009, 00:07
Derneğin Amacı

Madde 4: Derneğin temel amacı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü esaslar çerçevesinde ve Atatürk ilkelerine uygun olarak,
a)Üyelerin bir takım ruhu içinde Fenerbahçe’ye katkıda bulunabilecekleri ortamlar yaratmak,
b)Tüm üniversitelerde Fenerbahçeli gençleri bir araya getirmek, üniversite sıralarından başlayan Fenerbahçe taraftarlığını kalıcı kılmak,
c)Fenerbahçe'nin spor ve sosyal aktivite kulübü olarak çağdaş bir yapıya kavuşturulması çalışmalarında etkin rol oynamak,
d)Ülke menfaatleri paralelinde, Fenerbahçe için, Fenerbahçe camiasında ve ülke kamuoyunda etkin ve doğru lobi oluşturmak,
e)Söz konusu sayılan amaçlarla iletişimi geliştirmek ve teşvik etmektir.

http://www.1907unifeb.org/tuzuk.php?part=0

Genel Kurul Görev ve Yetkileri

Madde 18: Genel Kurul, Derneğin en yetkili karar organı olup görev ve yetkileri aşağıda gösterilmiştir.
18.1) Türk yasaları ile Dernek Ana Tüzüğü hükümleri doğrultusunda gerekli kararları almak,

http://www.1907unifeb.org/tuzuk.php?part=5

1907 Üniversiteli Fenerbahçeliler Derneği Tüzüğü'nden alıntılar...

Tartışmanın birbirini seven ve sayan aile bireylerinin tartışması şeklinde devam etmesi mutluluk verir...
Berkay Abim burda bulunma amacımızı ve nasıl hareket etmemizi açıklamış. bu başlığın açılma amacı İstiklal Marşı'nın okunması veya okunmaması değil ki... İstiklal Marşı okunurken atkı,parmak,tavşan vs vs vs yapğılmasının yanlışlığı.yapanlara kasıtlı olarak saygısızlık yapıyor diyemeyiz ama bu hareketleri yapmak yanlıştır. diyelim ki stadda gereksiz İstiklal Marşı.. Fenerbahçe Taraftarı olarak orada bulunuyoruz... 3mayıs'ta Anıtkabir'e gideceğiz Ata'mıza iade-i ziyarete, o zaman da parmakla 6 yapıp atkı açabilek mi bu arkadaşlar?Orada da Fenerbahçe taraftarı olarak bulunucaz.

Kimse size put gibi durun demiyor ki.. normal bi vaziyette kasmadan da hazır ol da durabilirsiniz. Tekrar tekrar söylüyorum 1,5 dk sadece... Milli marşımız her çaldığında ben iliklerime kadar hissediyorum hisdsetmeyen varsa o onun kendi insiyatifidir ama unutmayalım bu marş bizim.bu ülkenin , bu topraklarda yaşayan insanların... aoyu nerden gelirse, dini ne olursa olsun hiçbir ayrım yapılmadan bu ülkenin insanları için... Aramızda da kökeni veya dini başka olan insanlar vardır.(kökenden kastım ülke lütfen yanlış anlaşılmasın mesela benim kökenimin bi kolu eski Yugoslavya tarafından gelir). Bu ülkeye de bu marşa da sahip çıkacak olan bizleriz. Bu ülkenin sınırları içinde yaşayan herkes bu marşa saygı duymalıdır.

Bu arada saygı duymak put gibi kasılmış bi vaziyette durmak değildir. ister söylersiniz ister söylemezsiniz kimse kimseyi yargılayamaz ama 1,5 dakika 6 yapmayın ne kaybedersiniz? 6 yapmak saygısızlık değildir yanlış harekettir lakin eğer kasıtlı olarak yapılıyorsa ben bunu saygısızlık olarak adlederim.

Her ülkenin milli değerleri farklıdır.Bizde maçlardan önce İstiklal Marşı okunur avrupada okunmaz. Onların bakış açısı farklıdır. Bizde aile büyüklerinin yanında bacak bacak üğstüne atmak saygısızlık olur ama avrupada böyle değildir.(bakınız vatandaşlık dersi 7. sınıf )

Mesela bizde milli müsabakalarda sporcuların bazı kıyafetlerinde bayrak olmaz ama amerikalılar yüzme takımlarında mayolarının üstüne koyarlar bayraklarını.. Hatta bi ara milli takımımızın malzemecisi dile getirmişti bunu. oyuna girmek isteyen futbolcu acele ile üstünü çıkarıyor ve atıyorlar. üstünde bayrak var farkedemiyolaro anki heyecanla. bu da beni üzüyor demişti.

Uzun lafın kısası bizim istediğimiz 1,5 dk boyunca milli marşımız okunurken

Safa Arıkan
13.Ocak.2009, 02:51
Berkay Abim burda bulunma amacımızı ve nasıl hareket etmemizi açıklamış. bu başlığın açılma amacı İstiklal Marşı'nın okunması veya okunmaması değil ki... İstiklal Marşı okunurken atkı,parmak,tavşan vs vs vs yapğılmasının yanlışlığı.yapanlara kasıtlı olarak saygısızlık yapıyor diyemeyiz ama bu hareketleri yapmak yanlıştır. diyelim ki stadda gereksiz İstiklal Marşı.. Fenerbahçe Taraftarı olarak orada bulunuyoruz... 3mayıs'ta Anıtkabir'e gideceğiz Ata'mıza iade-i ziyarete, o zaman da parmakla 6 yapıp atkı açabilek mi bu arkadaşlar?Orada da Fenerbahçe taraftarı olarak bulunucaz.

Sercancım 10 Kasım 2008'de ki organizasyonda bazı arkadaşlarımız anıtkabirde atkı açtılar umarım 3 Mayısta ki organizasyonda böyle birşey olmaz...

Ozan Uzunkaya
13.Ocak.2009, 04:24
Konu topicin acildigi noktalardan, ya da topicin acilmasinin uzerine verilen tepkilerden hayli uzaklara geldi gibi, ki bence gayet guzel oldu. Bu tip degerlerin ciddiyetle uzun uzun tartisilmasi herkese bir seyler katabilir.

Turkiye Ligi maclarinda Istiklal Marsi'nin soylenmesini gereksiz bulanlarin burada zan altinda birakilmasi oldukca anlamsiz duruyor bence. Bunun vatanseverlik, milli degerlere saygi ve dahi onlari yasatma aliskanliklariyla pek bir ilgisi oldugunu sanmiyorum. Bir alinti yapacagim:

"1907 ÜNİFEB Değerleri:<o></o>
1907 ÜNİFEB üyesi ülkesinin ve ulusunun çıkarlarını en üst düzeyde gözetir."

<o></o><o>Maclardan once Istiklal Marsi'nin okunmasini savunmayan anlayisin, </o>Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı olmamakla veya ülkesinin ve ulusunun çıkarlarını en üst düzeyde gözetme bilinci ile dogrudan bagdastirilmasi bence cok yanlistir.

<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CUser%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoht ml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-language:EN-US;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Böyle bir zan altında bırakmanın çıkış noktası nedir? Böyle bir zan altında bırakmaktan bahsettiğimi ben hatırlamıyorum. Bence okuduğunu anlayamamakla alakalı olsa gerek.

Benim tezim şu “Eğer UFB değerlerini benimsemiş üyeler olma parolası ile yola çıkan üniversite öğrencileri isek; bu olay karşısında da bir FARKINDALIK yaratmak zorundayız.”

Kısaca hiç kimseye maledilemeyecek bir olguyu bu platform üyelerinin içselleştirmesinden bahsediyorum. Derdim istiklal marşının maç sırasında okunup okunmaması değil onun kültürel yozlaşma içine girmesi sorunsalıdır.Bu yozlaşmanın da çıkış noktası; temelinde "demagoji "yatan iki farklı düşünce şeklidir. Asıl tartışılması gereken noktanın bu olduğu kanaatindeyim.

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-language:EN-US;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]-->

Çağatay Kavaz
13.Ocak.2009, 04:40
Böyle bir zan altında bırakmanın çıkış noktası nedir? Böyle bir zan altında bırakmaktan bahsettiğimi ben hatırlamıyorum. Bence okuduğunu anlayamamakla alakalı olsa gerek.

Ozan abi, senin yazindaki tuzuk maddelerinden alinti yapmiş olmam senin yazina athifta bulundugum anlamina gelmiyor ki. Genel olarak bir iki tane bu yonde eleştiri ve yetersiz arguman ile hedef saptirmaya musait yazi gordum, tepkim bunadir. Zaten senin yazindan almiş oldugum yerler senin yorumun degil, genel maddelerdi, hemen arka sayfada oldugu icin kolayima geldi oradan aldim =)

Sebep-sonuc ilişkisi icerisinde irdelenmeyen yuzeysel tartişma metinlerinedir tepkim kisacasi. Keşke herkes senin gibi duşunmeye iten şekillerde fikrini belirtseydi de, bu aşamaya gelinmeseydi.

Berkay Abim burda bulunma amacımızı ve nasıl hareket etmemizi açıklamış. bu başlığın açılma amacı İstiklal Marşı'nın okunması veya okunmaması değil ki... İstiklal Marşı okunurken atkı,parmak,tavşan vs vs vs yapğılmasının yanlışlığı.

Sercan, bunun da farkindayim ve onceki yazimda belirttim zaten konunun farkli boyutlar kazandigini. Ama bunun bir sakincasi oldugunu duşunmuyorum, aksine gayet yararli buluyorum bu platformdan bu tip konulari derinlemesine tartişmayi.

Ama soylediginiz şeye zaten hak veriyorum. Eger milli marsimiz topluca okunuyorsa gerekli saygi gosterilmelidir diyorum. Ama bir yandan da o insanlari bu rutine iten sebepleri kendimce degerlendirmeye, tartmaya calişiyorum.

Ozan Uzunkaya
13.Ocak.2009, 05:05
Ben yanlış anladım o zaman kusura bakma.

Onur Aloğlu
14.Ocak.2009, 00:29
Foruma ne oldu :)

Safa Arıkan
14.Ocak.2009, 02:47
Bir konu açalım dedik onda da teknik arıza çıktı iyi mi...

Safa Arıkan
14.Ocak.2009, 05:33
Web komitesine teşekkürler... ;)

Hakan Ateşler
15.Ocak.2009, 13:34
zaten istiklal marşının liglerde çalınmasının nedeni de biraz politik. yoksa gerçekten mantığı yok. ama eğer gerçekten de bazı güneydoğu takımlarından böyle bir talep varsa, her maç çalınmaya devam etmeli. çünkü bu talep bizim burda konuştuğumuz gibi mantıklı ya da mantıksız gibi masum bir gerekçeden dolayı değil. zaten bunun için çalınıyor.

asıl konuya gelecek olursak:) istiklal marşında 6 yapmak bilmem ne bana göre fikir özgürlüğü, tercih gibi kelimelerle açıklanamaz. saygılı olmak zorundadır herkes. bu insanlıktır, şehitlerdeki saygı duruşlarında neden 6 yapmıyor o zaman? şehit yeni şehit oldu diye mi? acımız taze diye mi? yoksa saygıdan mı? istiklal marşı da bir nevi şehitlerimize saygı değil midir? onların boşuna şehit olmadıklarını gösteren bir olay değil midir? bana göre o 6 ya da her neyse her hareketi yapan insan saygısızdır, ülkesine ve kendine en başta. tamam okullardaki gibi belki hazır olda durmassın, sağa sola bakarsın ama bi 2 dk sus 2 dk bi eline ayağına sahip ol. öküzlükten başka bir şey değil bu.

Sarp Çağlar
15.Ocak.2009, 19:08
şapkaları çıkarırız, hazırolda dururuz ve saygıyla söyleriz. zamanında benzer bir başlık açmıştım o zaman da tepki almıştı hatırlarım.. safaya sonuna kadar katılıyorum rakip kim olursa olsun marşımız hepsinin ötesindedir.

Ayşe Arpacı
16.Ocak.2009, 10:47
Milli Marş'ın maçlardan önce kaldırılmasını istenmesinin nedenini anlayabilmiş değilim. Belki o stada gelen , maçı izleyen vs. bir şekilde orda bulunan insan Türk olmayabilir. Marş onun için bir anlam ifade de etmeyebilir. Sahada 22 futbolcunun 22'i de yabancı olabilir. Ama burası Türkiye Cumhuriyeti toprakları. Söyleniyorsa bu marş , saygı göstereceksin. Kendince kaskatı durmak saygıdır. Başkası şevkle , iştahla söyler. Kimisi sessizce , derinden söylediğinde daha fazla hissedeceğini düşünür. Ama herkes bir şekilde saygı göstermek zorundadır. Çokta iyi biliyorum ki stadda "İstiklal Marşımız" dendiği anda herkes öylesine söylemiyor bu marşı. İlla ki hissedenler , üzülenler , belki ağlayanlar var. Bu insanlar oldukça marşın kaldırılmasını istemeyi anlamıyorum. Anlam veremiyorum. Koskoca 1 hafta boyunca zaten kaç kere duyuyoruz ki marşımızı!

Tam bir demogoji mesajı değil mi?

Ayrıca İlhan Cavcav gibi bir densizin lafına itimat etmeyi de komik buluyorum.

Devam vibrengo..

Bilsay Avcı
17.Ocak.2009, 03:25
Bu konuyu şu an bu şekilde tartışıyor olmamız bile artık maçlardan önce İstiklal Marşı' nın okunmasının anlamını kaybettiğini gösterir. Uzunca bir zamandır türlü yozlaşmalara uğrayan marşımıza gereken önemi ve değeri vermek yine bizlerin elinde. Tribünde zaman zaman kendi tarzımızla yaptığımız ''konuya dikkat çekme'' eylemlerine bir yenisini bu konuyla beraber ekleyebiliriz. Ben eminim ki pekçok Fenerbahçe' li silkelenip kendine gelecektir.

Sevgiler.

Onur Aloğlu
17.Ocak.2009, 03:59
Bu konuyu şu an bu şekilde tartışıyor olmamız bile artık maçlardan önce İstiklal Marşı' nın okunmasının anlamını kaybettiğini gösterir. Uzunca bir zamandır türlü yozlaşmalara uğrayan marşımıza gereken önemi ve değeri vermek yine bizlerin elinde. Tribünde zaman zaman kendi tarzımızla yaptığımız ''konuya dikkat çekme'' eylemlerine bir yenisini bu konuyla beraber ekleyebiliriz. Ben eminim ki pekçok Fenerbahçe' li silkelenip kendine gelecektir.

Sevgiler.

Hangi olaydan sonra İstiklâl Marşı stadyumlarda zorunlu hale getirildi, hatırlamıyorum. Ne amaçlandı, amaca ulaşıldı mı, bunu da bilmiyorum.

İstiklâl Marşı'nın, hazır olda durmanın içini boşaltmaksa amaç son sürat ilerlemekteyiz.

Genellemelerden hoşlanmamama rağmen, kavramların, değerlerin içini boşaltmakta milletçe üstümüze yok, bunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliyorum. Velhasıl, bu ne tek başına tribünlerin, ne de tribünlerin içinde bir grup olarak bizim sorunumuz. Bize verilen bu.

İstiklâl Marşı okunacak, oku...

E hal böyleyken son iki mısrada alkış da kopar, eller siyasi simgelere de bürünür, adam yanındaykiyle de konuşur. Hatta bunları söylediğim için hain bile ilan edilebilirim. Aslolanın içi boşaltılmış çünkü, şekil şemal düzgün olsa ne olur ki?

Son olarak yukarıda Bilsay Abi'nin yazdıklarına, özellikle kalınlaştırdığım bölüme katılıyorum.

Okan Uzunkaya
17.Ocak.2009, 04:25
Hangi olaydan sonra İstiklâl Marşı stadyumlarda zorunlu hale getirildi, hatırlamıyorum. Ne amaçlandı, amaca ulaşıldı mı, bunu da bilmiyorum.

Marş okunması 90'lı yıllarda PKK terörünün arttığı senelerde bu olaylara tepki amaçlı doğdu. Maçlar başlamadan önce tribünler kendi insiyatifiyle İstiklal Marşı'nı başlatıyor, yarım yamalak söyleniyordu. "İstiklal, İstiklal" diye bağırılır, ev sahibi ve deplasman taraftarları arasında bir şekilde organize olur ve marş "kemik tayfa"lar tarafından başlatılarak söylenirdi.

Tabii düzensizlik hakimdi. Daha sonra önce bazı kulüpler bu duruma el attı. Maçlardan önce stat hoparlöründen İstiklal Marşı çalınmaya başlandı. Bu genelde 1. lig kulüplerinin statlarında oluyordu. Alt liglerde yine bazı maçlarda okunuyor, bazılarında tribünde söyleniyor fakat sahadakiler bunu duymuyordu bile. En sonunda federasyon olaya el attı. Bu duruma bir düzen getirmek için maçlardan önce seromoni esnasında marş söylenmesi zorunluluğunu getirdi. Bu hangi senede başladı, tam hatırlamıyorum.

Onur Aloğlu
17.Ocak.2009, 04:29
Marş okunması 90'lı yıllarda PKK terörünün arttığı senelerde bu olaylara tepki amaçlı doğdu. Maçlar başlamadan önce tribünler kendi insiyatifiyle İstiklal Marşı'nı başlatıyor, yarım yamalak söyleniyordu. "İstiklal, İstiklal" diye bağırılır, ev sahibi ve deplasman taraftarları arasında bir şekilde organize olur ve marş "kemik tayfa"lar tarafından başlatılarak söylenirdi.

Tabii düzensizlik hakimdi. Daha sonra önce bazı kulüpler bu duruma el attı. Maçlardan önce stat hoparlöründen İstiklal Marşı çalınmaya başlandı. Bu genelde 1. lig kulüplerinin statlarında oluyordu. Alt liglerde yine bazı maçlarda okunuyor, bazılarında tribünde söyleniyor fakat sahadakiler bunu duymuyordu bile. En sonunda federasyon olaya el attı. Bu duruma bir düzen getirmek için maçlardan önce seromoni esnasında marş söylenmesi zorunluluğunu getirdi. Bu hangi senede başladı, tam hatırlamıyorum.

Bilgilendirme için teşekkürler Reis. :)

Tuğrul Albayrak
17.Ocak.2009, 13:53
sercanım İstiklal Marşında saygı duruşunda bulunulur askerler polisler selam a geçerler...elleri 6 yapınca galatasarayı bir daha mı 6 0 yenmiş oluyosun..

Ozan Özkan
17.Ocak.2009, 16:48
Neyin tartışmasını yapıyorsunuz ki?
İstiklal Marşımız okunurken nelerin yapılması gerektiği zaten kesindir.

Hazır ol vaziyette durulur, İstiklal Marşı söylenirken bayrağa bakılır. Bu kadar basit...

Ben de görüyorum İstiklal Marşı okunurken muhabbet edenleri, atkı kaldıranları.. Hepsini de KINIYORUM. Başlığı açan arkadaşa da teşekkürlerimi sunuyorum bu konuya değindiği için.

Saygılar.

Mustafa Ünal
27.Ocak.2009, 11:31
İlhan Cavcav'da büyük insan. Şerefli , haysiyetli , kişilik sahibi.

Gökhan Çalan
27.Ocak.2009, 11:36
Neyin tartışmasını yapıyorsunuz ki?
İstiklal Marşımız okunurken nelerin yapılması gerektiği zaten kesindir.

Hazır ol vaziyette durulur, İstiklal Marşı söylenirken bayrağa bakılır. Bu kadar basit...

Ben de görüyorum İstiklal Marşı okunurken muhabbet edenleri, atkı kaldıranları.. Hepsini de KINIYORUM. Başlığı açan arkadaşa da teşekkürlerimi sunuyorum bu konuya değindiği için.

Saygılar.

Kınamak !!!!:rolleyes:

önemli olan şekilde değil esasta saygıdır !!

Safa Arıkan
29.Ocak.2009, 02:35
Kınamak !!!!:rolleyes:

önemli olan şekilde değil esasta saygıdır !!

Bir hukukçu yani geleceğin bir avukatı olarak bunları söylemene şaşırıyorum aslında, tamam dediğinde haklısın önemli olan yüreğimizde de hissetmek ama İstiklal Marşını söylerken gerektirdiklerinide yapmak gerek....

Safa Arıkan
05.Şubat.2010, 15:01
Tesadüftür ki bu konuyu yine bir Bursa Spor maçında sonra ilk sayfaya taşıyorum;

Bu konunun üzerinden baya bir zaman geçti ama yine de bir değişme olmamış gibi sanki, dün akşam maçta ne yazık ki bir kaç 1907 ÜNİFEB'li kardeşimiz İstiklal Marşı esnasında kendileri içinde bir geyik muhabbeti içindeydiler ki kendileri hariç etraflarındaki herkes marş esnasında saygıda kusur etmez iken.

Yani bu kadar zormu o 1,5 - 2 dakika süre içerisinde düzgün durup marşımızı söylemek...?

Herşeyin daha iyi, daha güzel olması dileğiyle...

Eray Şen
05.Şubat.2010, 15:22
Bence İstiklal Marşı okunurken yapılan sözde saygısızlıkları konuşacağımıza okunmasının gerekip gerekmediğini tartışmak gerek.

İstiklal Marşı'nı her maç öncesi ağıza sakız edip söylerseniz ciddiyetini kaybettirir ve saygınlığını azaltırsınız; millet de tabi geyik muhabbetine dalar "nasıl olsa her maç aynı şey canım" diyerek..

İstiklal Marşı söyleme alışkanlığı duyduğuma göre Fenerbahçe tribünleriyle başlamış; keşke başlamasaymış..

Safa Arıkan
05.Şubat.2010, 16:19
Bence İstiklal Marşı okunurken yapılan sözde saygısızlıkları konuşacağımıza okunmasının gerekip gerekmediğini tartışmak gerek.

İstiklal Marşı'nı her maç öncesi ağıza sakız edip söylerseniz ciddiyetini kaybettirir ve saygınlığını azaltırsınız; millet de tabi geyik muhabbetine dalar "nasıl olsa her maç aynı şey canım" diyerek..

İstiklal Marşı söyleme alışkanlığı duyduğuma göre Fenerbahçe tribünleriyle başlamış; keşke başlamasaymış..

Eğer federasyon okunmasına yönelik bir zorunluluk koymuş ise okunacaktır, e okunacaksa da adam gibi okunması gerekmektedir.

Şu zamana kadar istiklal marşının hiç bir şekilde ciddiyetinin kaybolduğunu görmedimki yıllardan beri yeni okula başlayan her çocuk milli marşımızı ezberler.

İstiklal marşının okunması da aşağıda Okan'ın bahsettiği şekilde olmuştur.

Selim Kul
05.Şubat.2010, 17:08
Bencede İstiklal Marşı maçlardan önce söylenmemeli. Sadece Milli maçlarda söylenmeli. Böyle kutsal bir şey eğlence amaçlı toplanılan bir yerde incitilebilinir.

Mustafa Ünal
05.Şubat.2010, 17:42
Milli maçlar ne için yapılıyor? Grup maçlarından sonra bir turnuvaya gitmek için. Turnuva ne? Baştan sonra kadar eğlence. Bu görüş bana göre yanlış.

Cımbızla çekmek gibi olacak ama , İstiklâl Marşı okunurken herkesin belli bir düzene tertipe girmesi gerekir. Atkını açarsın , ağzından sigaranı atmazsın , okumazsın , sadece dik durursun ayrı mevzu , bunlara hiç girmiyorum. Ama ağza sakız etmek lafını okuyunca benim nevrim döndü. Maç boyu 90 dakika söylediğin bir marş veya şarkı değildir bu. Bu senin sembolündür. Ne demektir ağza sakız etmek? Haftada belki birkaç kez duyduğumuz , ama 2 haftada bir kez söylediğimiz bişey nasıl olurda ağza sakız etmek gibi tutarsızca bir söz ile yorum getirilebilir anlayabilmiş değilim.

İyi ki Fenerbahçe ile başlamış , getiren götüren sağolsun.

Eray Şen
06.Şubat.2010, 00:08
Ağıza sakız etmek hiç de tutarsız bir laf değil..ben sadece marşı söylemek anlamında kullanmadım..biz kişisel olarak 2 haftada bir söyleyebiliriz ama her canlı izlediğimiz maçta istiklal marşı okunuyor; bizim izlemediğimiz daha onlarca maçta da aynı olay

popülist yaklaşımlara hiç gerek yok..yabancı futbolculara sormak lazım sürekli istiklal marşı okunması hakkında ne düşündüklerini..koskoca istiklal marşı, ona nazaran bir değer bile taşımayan futbol maçlarının öncesine koyularak hiçbir şey amaçlanamaz, o amaca da ulaşılamaz

Metehan Özcan
06.Şubat.2010, 01:04
Gerçekten de bu konuyu enine boyuna tartışmak gerekir. İstiklal Marşı gibi kutsal dizelerin yazılı olduğu namusumuzu artık futbol maçlarından önce okutmamaları gerektiğini düşünüyorum. Spor'dan sorumlu Devlet bakanının ilk işi bu uygulamaya son vermek olmalıdır. İstiklal Marşı'nın önemini anlayamamış bazı fanatik insanların namusumuzu değersizleştirmelerine asla! izin verilmemeli.

Yiğit Yaman
06.Şubat.2010, 15:27

hafta sonu 9 tane maçta binlerce kişinin hep bir ağızdan Milli Marşı'mızı söylemesinin ciddiyetini nasıl kaybettireceğini anlamıl değilim.Orda söylemeyelim burda söylemeyelim nerde söyleyeceğiz sadece okullarda ve törenlerde mi söylenecek İstiklal Marşı.bu kadar zor gelmemeli bu.eğer okunuyorsa da okumuş olmak için değil 1 buçuk 2 dakika boyunca tarihimizi düşünerek okunmalıdır!!

Eray Şen
06.Şubat.2010, 16:08
Tüm yorumları bir kenara bırakalım, bu uygulamanın mantıklı bir açıklamasını bulalım veya ülkemize,milletimize,söyleyen insanımıza,sahadaki sporculara ne gibi katkılar sağladığını sorgulayalım; neden basketbol maçlarında da söylenilmediğini açıklamaya çalışalım..

makul cevaplar bulursak da söylemeye devam edelim..

İstiklal Marşı tribünlerde oraya eğlenmeye, deşarj olmaya gelmiş insanların (birçoğunun) angarya olarak söyleyeceği kadar basit olmamalıdır

Fuat Rıhtım
06.Şubat.2010, 16:33
Tüm yorumları bir kenara bırakalım, bu uygulamanın mantıklı bir açıklamasını bulalım veya ülkemize,milletimize,söyleyen insanımıza,sahadaki sporculara ne gibi katkılar sağladığını sorgulayalım; neden basketbol maçlarında da söylenilmediğini açıklamaya çalışalım..

makul cevaplar bulursak da söylemeye devam edelim..

İstiklal Marşı tribünlerde oraya eğlenmeye, deşarj olmaya gelmiş insanların (birçoğunun) angarya olarak söyleyeceği kadar basit olmamalıdır

Dünya'nın dört bir yanında izleniyor maçlarımız. Diğer liglere göre kalite bakımından geride kalsakta, yinede bizim takipçimiz olan ülkeler var. Ve bu ülkelere biz İstiklal Marşı'nı doğru düzgün ve hakkını vererek okuyarak farklı saflarda ve düşüncelerde kişiler olsak bile yeri geldiğinde bir olabildiğimizin mesajını verebilmeliyiz. Siyasete kaçmaya gerek yok ama son senelerde ülkenin karışıklığı ortada. Birlik olduğumuzu, bizi kimsenin yıkamayacağı mesajını, orada değil, burada değil, başka yerde değil, nerede vereceğiz? Ufakta olsa adım, adımdır.

Ha dediğin düşünceyede katılıyorum. Eğlenme amaçlı gelinen bir yerde İstiklal Marşı'nın bu kadar tabir-i caizse ayağa düşmesine izin verilmemeli. Ama mutlaka bu işede bir düzenleme getirilmeli. Okumayalım diye kestirip atılmamalı yani. Sadece biz değil, diğer takımların taraftarlarıda bu konu hakkında daha sağduyulu olmaya çağırmalı yetkililer.

Hepimiz Türk'üz sonuçta. Bazı konularda farklı fikirler çıkabilir ama bu konuda kim ne deniyorsa yapmalı, yapmak zorunda ve yapacaktırda.

Erman Erbay
06.Şubat.2010, 16:53

Marş ağza sakız edilerek söylenmiyor insanlar bunu yapıyor ne yazık ki. Ciddiyet kaybettirilmiyor, bazılarınca kaybediliyor. Saygınlığı da bazıları azaltıyor. Millet geyik muhabbetine dalarsa bu sırada o marşın anlamına vakıf olamamış demektir. Sırf bu nedenle bile marşın okunması gereklidir. Bu alışkanlığı Fenerbahçe'nin çıkarması ayrı bir gurur kaynağı...

Ağıza sakız etmek hiç de tutarsız bir laf değil..ben sadece marşı söylemek anlamında kullanmadım..biz kişisel olarak 2 haftada bir söyleyebiliriz ama her canlı izlediğimiz maçta istiklal marşı okunuyor; bizim izlemediğimiz daha onlarca maçta da aynı olay

popülist yaklaşımlara hiç gerek yok..yabancı futbolculara sormak lazım sürekli istiklal marşı okunması hakkında ne düşündüklerini..koskoca istiklal marşı, ona nazaran bir değer bile taşımayan futbol maçlarının öncesine koyularak hiçbir şey amaçlanamaz, o amaca da ulaşılamaz

Neden yabancı futbolculara bu konuyu soruyoruz ki? Bizler bu MARŞI ezberleyen yabancı futbolcumuzu da teknik direktörümüzü de biliyoruz değil mi? Demek ki pek de sıkıcı olmasa gerek. Yoksa 10 kıta ezberlemek zorla yaptırılacak bir iş değildir.

İnsanlarımız bu marşı hissederek söylemeli hep daha fazla...

Selçuk Gerger
06.Şubat.2010, 19:31
Ben bu yok şöyle ciddiyetsiz, yok şu bunu yaptı gibi yakınmalara katılmıyorum; sonuçta marşın okunduğu mekan belli, nasıl olur da bir ciddiyet beklenir ki? Kim o marşı okurken şehitleri, bayrağı, vatanı düşünüyor? Kimse. Ya İstiklal Marşı sonrası söylenecek tezahürat, ya maçın skoru, ya ilk golü hangi futbolcunun atacağı düşünülüyor; kimse birbirini kandırmamalı bu konuda bana göre. Alkolü, ortamı şunu bunu geçtim mental olarak kim marşa hazır o an?

Yabancı futbolcular konusuna girmeye gerek yok bence; yerliler bile söylemiyor doğru düzgün ayıp olmasın vb. konulardan oynatıyorlar ağızlarını; hakemlerden, taraftarlarda, yöneticilerden farkı yok onların.

Dışarıya karşı da birliktelikle alakası yok bana göre; maç ne alaka marş ne alaka, maç öncesi söylenen marşla ülkenin birlikteliği ne alaka?

Bu konudaki fikirlerim genel olarak bunlardır benim, savunduğum konuda haksız olduğum düşünülse bile bazı arkadaşlarımız tarafından; ne biçim söylüyoruz nerede ciddiyet ne o atkı ne diye konuşuyorsun gibi yakınmaların bu ortamda söylenen bir marş için yersiz olduğunu düşünüyorum.

Tartışılacak bir konu olduğundan farklı fikirler olacaktır; bu farklı fikirleri de küfür gibi algılayıp sen ne demek istiyorsuna getirmesek daha iyi olur tartışmanın sağlığı açısından.

Merve Kara
06.Şubat.2010, 20:20
Safa başlığın ve duyarlılığın için çok teşekkür ederim.Gayet yerinde bir konu olarak düşünüyorum.Ama insanlar bazı değerleri küçük yaşta ediniyorlar ve hayatları boyunca sürdürüyorlar.O yüzden bence bu negatif mesajlara takılma.Ağaç yaş iken eğilir. ;)

Safa Arıkan
07.Şubat.2010, 01:40
Genel olarak bakıldığı zaman iki fikir çıkıyor aramızdan bunlar;

- İstiklal Marşının maçlardan öncesi okunmaması gerektiği

diğeride

- İstiklal Marşının maçlardan önce okunmasına devam edilmesi

İki durumu kabaca değerlendirecek olursak;

İlk duruma göre marşın maçlardan önce okunmaması ile ilgili federasyon bir kanun çıkarsa ne olacak acaba? takımların oyuncuları saha çıkıp tribünleri selamlarken sonrasında yöneticilerin bulundukları bölüme baktıkları zaman tezahüratlar, küfürler devam edecek veya parça parça gruplar münferit olarak her maç öncesinde alışkanlık haline gelmiş bir şekilde marşı okuyacaklar onları görenlerde onlara eşlik etmeye çalışacak duymayanlar küfürlere tezahüratlara devam edecek bence şimdikinden daha kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır bir nevi ses kirliliği

İkinci durumda marş okunmaya devam edecekse eğer insanların marş okunurken saygı göstermesini bekleriz ki daha ülkemizde birçok kulüp taraftarları marş bitmeden karşı tarafa topluca küfürlü tezahürat etmeye başlıyorlar. Peki bunların önüne nasıl geçilebilecek diye düşündüğümüz zamanda çıkacak çözümlerin yaptırım güçleri etkili olabilecek mi diye bir soruyla karşılaşıyoruz.

Ama şunu savunabilirim ki, biz 1907 ÜNİFEB'liler istiklal marşı esnasında gereken saygıyı gösterdiğimiz sürece bir nevi içimiz rahat olacaktır hiç olmazsa biz bunu doğru yapıyoruz diye tıpkı şehit olaylarında veya ülkemizle ilgili önemli günlerde astığımız pankartlar, dalgalandırdığımız bayraklar gibi.

Burçay Tiftikçi
07.Şubat.2010, 02:56
Ben bu yok şöyle ciddiyetsiz, yok şu bunu yaptı gibi yakınmalara katılmıyorum; sonuçta marşın okunduğu mekan belli, nasıl olur da bir ciddiyet beklenir ki? Kim o marşı okurken şehitleri, bayrağı, vatanı düşünüyor? Kimse. Ya İstiklal Marşı sonrası söylenecek tezahürat, ya maçın skoru, ya ilk golü hangi futbolcunun atacağı düşünülüyor; kimse birbirini kandırmamalı bu konuda bana göre. Alkolü, ortamı şunu bunu geçtim mental olarak kim marşa hazır o an?

Yabancı futbolcular konusuna girmeye gerek yok bence; yerliler bile söylemiyor doğru düzgün ayıp olmasın vb. konulardan oynatıyorlar ağızlarını; hakemlerden, taraftarlarda, yöneticilerden farkı yok onların.

Dışarıya karşı da birliktelikle alakası yok bana göre; maç ne alaka marş ne alaka, maç öncesi söylenen marşla ülkenin birlikteliği ne alaka?

Bu konudaki fikirlerim genel olarak bunlardır benim, savunduğum konuda haksız olduğum düşünülse bile bazı arkadaşlarımız tarafından; ne biçim söylüyoruz nerede ciddiyet ne o atkı ne diye konuşuyorsun gibi yakınmaların bu ortamda söylenen bir marş için yersiz olduğunu düşünüyorum.

Tartışılacak bir konu olduğundan farklı fikirler olacaktır; bu farklı fikirleri de küfür gibi algılayıp sen ne demek istiyorsuna getirmesek daha iyi olur tartışmanın sağlığı açısından.

Okunsun veya okunmasın bunu ayrıca tartışırız.Benim düşüncem okunması yönündedir seninki değildir bu tartışılabilinir.Açıkçası benimde istiklal marşını okurken şehitleri düşündüğüm vs çok nadirdir.Ama bir kere konuştugumu,elimle bir şey yaptıgımı ve okumadıgımı göremezsiniz.Bu ülke bazı konularda özgür bir ülke değildir ve asla olamaz, stadta istiklal marşı okunurken istersen içinizden küfür edersiniz isterseniz saygı duymazsınız ama esas duruşa geçersiniz ve 2 dk öyle durursunuz, bu bir kuraldır ve benim gibi bir çok insanında hassas oldugu bir durumdur.

Celal Tunalıoğlu
07.Şubat.2010, 03:14
İstiklal Marşı'nın hangi toplumsal koşullarda futbol seyircisinin girişimiyle maçlardan önce söylenmeye başlandığı önceki sayfalarda anlatılmış zaten. Şimdi ki durumla 90'ları kıyaslayınca ben koşullardan pek bir fark göremiyorum, hatta daha vahim bile denebilir bana göre. Dolayısıyla ben söylenmesi gerektiğini düşünüyorum , samimi olarak milli marşın sıradanlaşmasından çekinen arkadaşlarıda anlıyorum fakat bence normal olan milli marşta nasıl duracağını bilmeyen insanlar var diye milli marşın okunmaması değil o insanların kendisine çeki düzen vermesidir. 2 dakikalık bir şey çok fazla değil.

Safa Arıkan
07.Şubat.2010, 03:47
İlk başlarda da dediğim ve üzüldüğüm noktada bu zaten, acaba bu 2 dakika adam gibi durma faaliyetini neden bizim birliğimiz bünyesindeki bazı kişiler yapamıyor?

Kendime şunu sormadan edemiyorum; acaba artık birliğimiz bünyesinde üye alımı yapılırken eski seçicilik yok mu? ,şuan gelen gelsin mantığıyla mı hareket ediliyor? veya toplumumuz çok mu bozuldu...?

Erman Erbay
07.Şubat.2010, 04:50

Şahsen gittiğim maçlarda İstiklal Marşını duyduğum anda aklıma şehitler, vatan, bayrak gibi kavramlar geliyor. İnsan ne kadar alkol alsa da, marştan sonra besteye girmeyi kafasına koysa da marş boyunca genel adaba uygun şekilde davranmalı.

Marşa hazır olma konusuna katılmıyorum; çünkü hazırlık gerektiren bir konu değil bence. Yolda gidiyorken, evde oturuyorken sesini duyduğun anda adeta bir refleks gibi olmalıdır bu işler.

Maçtan önce söylenen marş tribünlerin hangi ülkenin tribünü olduğunun hatırlatılması açısından çok olumlu değil midir? Mesela tribünlerimizde 55.000 kişi hep beraber marştan sonra alkış tutmuyor mu? Peki bu alkışın sebebi nedir? Neden insan coşkulu bir marştan sonra alkış tutar?

İlk başlarda da dediğim ve üzüldüğüm noktada bu zaten, acaba bu 2 dakika adam gibi durma faaliyetini neden bizim birliğimiz bünyesindeki bazı kişiler yapamıyor?

Kendime şunu sormadan edemiyorum; acaba artık birliğimiz bünyesinde üye alımı yapılırken eski seçicilik yok mu? ,şuan gelen gelsin mantığıyla mı hareket ediliyor? veya toplumumuz çok mu bozuldu...?

Bence de nasıl insanlar saygı duruşunda tek tip duruyorsa İstiklal Marşı'nda da bu şekilde durulmalıdır.

Fuat Rıhtım
07.Şubat.2010, 05:01

Bana cevap olmuş sanırım bu. Fikrinizle ilgilenmiyorum, sorunuzu cevaplayacağım sadece. Sizi o kameralarda milyonlar izliyor. Sadece Türkiye genelinde değil. Dünya'nın dört bir yanında. Ve siz o anda İstiklal Marşı'na gösterdiğiniz saygı ve onu gür bir şekilde okuyarak bile biz buradayız mesajı verebilirsiniz. İstiklal Marşı'nın nasıl yazıldığını, ne anlama geldiğini, okunduğunda o görüntüleri izleyen yabancılara karşı ne mesajlar vereceğinide arzu ederseniz açıklayabilirim. Oldu olacak, "Şehirler ölmez, vatan bölünmez." diyede slogan atmayalım, ne alaka ki maçla? Ama o sloganın asıl verdiği mesaj başkadır. Biz buradayız mesajıdır. Açıkçası ben evde televizyonumda Türkiye'den bir maç izlediğimde çıkıp 300-500 kişi taraftarlı bir tribünü görüp, onların kurallara uygun şekilde İstiklal Marşı'nı söylediğini her gördüğümde, göğsüm kabarır. Ki benim göğsüm her seferinde bundan ötürü kabarıyorsa, başkasının düştüğü durumları siz düşünün.

Okunsun veya okunmasın bunu ayrıca tartışırız.Benim düşüncem okunması yönündedir seninki değildir bu tartışılabilinir.Açıkçası benimde istiklal marşını okurken şehitleri düşündüğüm vs çok nadirdir.Ama bir kere konuştugumu,elimle bir şey yaptıgımı ve okumadıgımı göremezsiniz.Bu ülke bazı konularda özgür bir ülke değildir ve asla olamaz, stadta istiklal marşı okunurken istersen içinizden küfür edersiniz isterseniz saygı duymazsınız ama esas duruşa geçersiniz ve 2 dk öyle durursunuz, bu bir kuraldır ve benim gibi bir çok insanında hassas oldugu bir durumdur.

Çok güzel yazmışsın abi.

Yiğit Yaman
07.Şubat.2010, 14:22

biz bu marşı kimseye birlikteliğimizi göstermek için değil aksine birlikteliğimizi güçlendirmek iki dakika da olsa geçmişimizi hatırlayıp binlerce kişi hep birlikte şehitleri anmaktır.ben kendi adıma söyleyeyim Milli Marşı'mız dendiği anda toparlanıyorum çevremdeki çoğu arkadaşımda bu şekilde davranıyor..davranmayan arkadaşlar da yok değil zaten en çok üzüldüğüm nokta da birliğimizin çatısı altındaki aydınlık genç nesilden bazı kardeişlerimin bu hassasiyeti göstermemesidir!

Erman Erbay
07.Şubat.2010, 15:44
Birliğin misyonunda Atatürk'ün yol gösterdiği gençler, Cumhuriyet'in gereklerini yerine getirmelidir. Milli bayramlarda tribünlerde Türk bayraklarıyla ne kadar güzel görünüyorduk. Bunları yapan bir birlik Marş'ın gerekliliğini tartışmamalı bile...

Eray Şen
07.Şubat.2010, 15:53
Birliğin misyonunda Atatürk'ün yol gösterdiği gençler, Cumhuriyet'in gereklerini yerine getirmelidir. Milli bayramlarda tribünlerde Türk bayraklarıyla ne kadar güzel görünüyorduk. Bunları yapan bir birlik Marş'ın gerekliliğini tartışmamalı bile...

"Atattürk'ün gösterdiği yol", "cumhuriyetin gerekleri" ve bir futbol maçı öncesi okunan İstiklal Marşı..Bu üçü arasında nasıl bir bağ kurduğunu açıklar mısın renkdaş?

Lütfen burda yorumlarımızı vatan,millet,bayrak sevgisi; milliyetçilik,siyasi görüş gibi kavramlar üzerine oturtmayalım..sportif bir etkinlik öncesinde okuduğumuz milli marşın bize kattıkları üzerinde konuşalım

not: 2. paragrafın alıntıyla alakası yoktur.

Çağlar Çağatay
07.Şubat.2010, 16:24
Olaya 2 taraftan bakmak lazım diye düşünüyorum;

Maçlardan önce okunan İstiklal Marşı'nın milliyetçilikle,birlik beraberlikle bağdaştırılmaması gerekir bence,mutlaka düşünen vardır ancak hangimiz maçtan önce İstiklal Marşı sırasında bu tip şeyleri aklımıza getiriyoruz ki?

Diğer taraftan böyle bir kural varsa ve uygulanması gerekiyorsa ''adam'' gibi uygulanmalıdır ki İstiklal Marşı'nda 2dk ciddi olmak pekde zor olmasa gerek.

Kişisel fikrim maçlardan önce İstiklal Marşı okunmaması yönünde olsa da bazı kurallar hassastır ve kural olarak kaldığı sürece yerine getirilmelidir diye düşünüyorum.

Erman Erbay
07.Şubat.2010, 17:14
"Atattürk'ün gösterdiği yol", "cumhuriyetin gerekleri" ve bir futbol maçı öncesi okunan İstiklal Marşı..Bu üçü arasında nasıl bir bağ kurduğunu açıklar mısın renkdaş?

Devletimizin kuruluşunda rol alan ulu önderimiz Atatürk, devletimizin yönetim şekli Cumhuriyet, devletimizin ve ulusumuzun marşı İstiklal Marşı...

Bu 3'ü arasındaki bağı kurmak çok da zor olmasa gerek.

Benim de bir sorum var: Bir futbol maçı öncesi ya da sırasında açılan 30 Ağustos pankartları veya Türk bayrakları ile İstiklal Marşı'nın okunmaması yönünde nasıl bir bağ kurdun?

Ya da şampiyonlar liginde neden Türk bayrağı açılıyor buna yorumun nedir?

Tuğberk Ay
08.Şubat.2010, 00:56
İstiklal Marşı sırasında bilinen kuralı uygulamak bu kadar mı zor geliyor,iki dakika sessiz esas duruş diye tabir ettiğimiz duruşta durmak ne kaybettirebilirki?O marşı yürekten söyleyip bittikten sonra istediğin kadar oynat vücudunu,istediğin işareti yap ellerinle istediğin şekilde konuş ama o marş okunurken belirli kurallara uyulması gerektiği düşüncesindeyim.

Ömer Birdal
10.Şubat.2010, 18:02
Öncelikle iki şeyi ayırmamız lazım birbirinden.. Maçlarda İstiklal Marşı okunmasını tartışmak farklı bir şey, İstiklal Marşı'na saygı göstermek farklı bir şey..

İkinci konuyla ilgili olarak, kendini bu ulusa ait hisseden bir bireyin , İstiklal Marşı'nın yazıldığı zamanda ki şartları, yazılış amaçlarını, içeriğinde ne demek istediğini bildiğini, anladığını, özümsediğini ve saygıda kusur etmemesi gerektiğini düşünüyorum..

Maçlarda söylenmeli mi söylenmemeli mi ? Burada da şöyle bi ayrım yapmak lazım, söylenmesinden rahatsız olmak farklı şey, söylenmesinin gerekli olmadığını düşünmek farklı bir şey..

Gerekli mi değil mi, bu konuda açıkçası çok net düşüncelerim yok, ben çalındığında saygı gösterdiğim gibi, çalınmadığı zamanda altında birşey aramam, konuyu Şehitleri, Gazileri, Kurtuluş Savaşını anmaya bağlamak bana yersiz geliyor, daha önce de söylendiği gibi, bunun yeri stadyumlar değil, bu stadlarda bazı olaylara tepki göstermememiz gerekir gibi bir mana çıkartmasın, ben İstiklal Marşından bahsediyorum.. Milli ve manevi değerlerimizi anmak için stadların vazgeçilmez olduğunu düşünüyorsak, stadlarda İstiklal Marşı okunmasını tartışmadan daha önce yapmamız gereken çok daha önemli işlerin olduğunu düşünüyorum..

Eray Şen
10.Şubat.2010, 18:29
Öncelikle iki şeyi ayırmamız lazım birbirinden.. Maçlarda İstiklal Marşı okunmasını tartışmak farklı bir şey, İstiklal Marşı'na saygı göstermek farklı bir şey..

İkinci konuyla ilgili olarak, kendini bu ulusa ait hisseden bir bireyin , İstiklal Marşı'nın yazıldığı zamanda ki şartları, yazılış amaçlarını, içeriğinde ne demek istediğini bildiğini, anladığını, özümsediğini ve saygıda kusur etmemesi gerektiğini düşünüyorum..

Maçlarda söylenmeli mi söylenmemeli mi ? Burada da şöyle bi ayrım yapmak lazım, söylenmesinden rahatsız olmak farklı şey, söylenmesinin gerekli olmadığını düşünmek farklı bir şey..

Gerekli mi değil mi, bu konuda açıkçası çok net düşüncelerim yok, ben çalındığında saygı gösterdiğim gibi, çalınmadığı zamanda altında birşey aramam, konuyu Şehitleri, Gazileri, Kurtuluş Savaşını anmaya bağlamak bana yersiz geliyor, daha önce de söylendiği gibi, bunun yeri stadyumlar değil, bu stadlarda bazı olaylara tepki göstermememiz gerekir gibi bir mana çıkartmasın, ben İstiklal Marşından bahsediyorum.. Milli ve manevi değerlerimizi anmak için stadların vazgeçilmez olduğunu düşünüyorsak, stadlarda İstiklal Marşı okunmasını tartışmadan daha önce yapmamız gereken çok daha önemli işlerin olduğunu düşünüyorum..

altına imzamı atıyorum..çok güzel bir yazı