1907 ÜNİFEB

Aykut Kocaman: Turu Geçebilecek Skoru Alacağımıza İnanıyoruz

Fenerbahçemiz ile Makedon ekibi Vardar arasında 24 Ağustos Perşembe günü Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde oynanacak UEFA Avrupa Ligi Play Off turu rövanş maçı öncesinde Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman ile futbolcumuz Martin Skrtel bir basın toplantısı düzenledi.

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, ilk maçta elde edilen olumsuz skora rağmen takımımızın turu geçebilecek isteğe, iradeye ve kaliteye sahip olduğunu ifade ederken,  Martin Skrtel, turu geçebilecek bir skor alacaklarının altını çizdi.

Aykut Kocaman: “Turu geçebilecek istek, irade ve kaliteye sahibiz”

Sözlerine rövanş maçını değerlendirerek başlayan Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, “Esas itibariyle en başından beri vurguladığımız şey; gruplarda yer alma isteğimiz. İlk tur iyi geçti, ikinci turun ilk maçında beklemediğimiz kadar kötü skor aldık. Bütün oyuna bakıldığında oyunu kontrol ettik ancak istemediğimiz bir şey oldu. Futbolun içinde olan bir şey.  Rakip 10 kişi kalmışken son dakikada yediğimiz gol, turu zora sokan bir hamle oldu. Yarın bu son dakika golünü çevirmek için uğraşacağız.” dedi.

Yeni bir oyuncu grubuyla yeni bir oyun inşa etmeye çalıştıklarını ve bu tip süreçlerin her zaman sıkıntılı geçtiğini ifade eden Aykut Hoca, “Bu yaşadığımız dönem sürpriz değil. Bir takım şeyleri değiştirmek zorundayız. Yeni oyuncularımızla bir oyun inşa etmeye çalışıyoruz. Ancak sıkıntısız geçmemesi muhtemel dönemi geçirirken de skorların da kabul edilebilir olması en büyük beklentimdi, bu dönemi idare etmesi açısından. Bu olmadı, özellikle son 3 resmi maçta kaleye atılan şut sayısı 20, kaleyi bulan şut 8, yediğimiz gol sayısı 6. Son 3 senenin rakamlarına baktım, hemen hemen 7.3 gibi bir oranla yani 8’e yakın şuttan 1 tanesi gol oluyor. Bireysel konuşmak gerekirse, kalecilerimiz Milli takımlarda ve kulüp düzeylerinde görev aldılar. Oyuncu üzerinden konuşmak olmaz. Kontrol ettiğimiz ve edemediğimiz faktörler var. 3 senelik periyota bakıldığında rakamlar birbirini yakalıyor. Dönem olarak yeni oyuncularla, yeni bir şeyler yaratmaya çalışırken sıkıntılı süreçler olur. Bu durumu çevireceğiz. Bu oyuncuların ortalamaları ve doğru bir sistemle bu ortalamaları kendi lehimize çevireceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bazı oyuncuların yaratıcılıkları kadar bazı oyuncuların da topu rakipten almak konusunda başarısı var. Topun hakimiyetini ve kullanma kalitesini ne kadar arttırırsanız o kadar başarılı olursunuz. Bu tip oyuncular da bu anlamda önemli roller üstleniyorlar. Problemler olduğunda tek odaklı oluyoruz. Temel problemi Fenerbahçe’nin sadece Josef-Mehmet Topal yan yana oynaması değil; oyuna bakış, oyunu yönlendirme anlamında öndeki oyuncuların skor yapma konusunda sıkıntılar var. Bu işin iki boyutu var ve çözmek için sürekli düşünüyorum. Amacımız baştan bozarak yapmak değil, var olanın üzerine ekleyip yapmaktır.”

“Kaledeki tercihlerin ötesinde en önemli sorun burası. Hemen hemen herkes kadar futbola ilgi duyanlar kadar ben de maça başlayan takımların önemini biliyorum ama bunun da ötesinde bitiren takım da çok önemlidir. Sturm Graz maçları ve Göztepe maçı, Vardar maçını da bu sınıfa koyabiliriz. Problemimiz, başlayan takım olmaktan çok bunu sürdüremememiz. Kaliteli oyuncular oyunun ritmini yakalayarak, son derece doğru oynayabiliyor. Oyuncuların durumlarını gözlemleyip, ardından maça başlayan kadrodan çok maçı bitirecek kadroyu düşüneceğim. Maçı düşünürken sadece başlangıç olarak düşünmüyorum, bitiren takım olarak da düşünüyorum. Özellikle Türkiye ligindeki maçlarda maç içindeki ritim düştüğünde direnci olan taraf kazanan oluyor.”

Takımımızın kalitesine dikkat çeken Aykut Kocaman, “Sıkıntıları aşma konusundaki istek, irade ve kalite var. Yarın nasıl olacak bekliyorum. Graz ve Trabzonspor maçlarında harika bir enerjisi olan taraftar grubumuz vardı. Bu enerjinin zaman zaman tepkisel hali de var ama daha fazla takımı iten bir güç. Trabzonspor maçının son 15-20 dakikalık bölümünde taraftarımız itici güçtü. Fenerbahçe son maçlarda isteyen bir takım görüntüsü çiziyor. Sıkıntılar olabileceğini baştan beri söylüyorum, bu geçiş döneminde en önemli şey; isteyen grubun idaresidir.” açıklamasında bulundu.

Vardar karşısındaki en önemli noktalardan birinin, gol yememek olduğunu söyleyen Aykut Hoca, “Turu geçmemiz için 2 gole ihtiyaç var. Hedefleyerek gitmekte fayda var. Gol atmak önemli ama gol yememek de çok önemli. Öncelikle gol yememek ve bu şekilde atılacak gol turu getirecektir. Ardından iradeyle daha da güzel bir hal alacaktır.” dedi.

Son olarak transfer süreci ve taraftarımız hakkında konuşan Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, “Öncelikli olarak stoperi tamamlamak gerekiyor. Transfer sürecinde sona yaklaşırken pek çok faktör var. Sadece bizim taleplerimiz değil bekleyip görmek gerekiyor.  Antrenörlükteki en büyük avantajım uzun bir futbolculuk dönemim oldu ve o dönemki duygularımı unutmamaya çalıştım. Bunları da bir tecrübe deneyim olarak aktarmaya çalışıyorum. Oradan taşıdığım en önemli deneyim, sebebi ne olursa olsun futbolcu için sırtında taşıyacağı en büyük sorun kendi taraftar tarafından protesto edilmektir. Bu sadece Fenerbahçe’ye ait değil, bütün takımları ve futbolcular için geçerli. Bunun sonucu olarak da sorumluluk almaktan kaçmaya doğru gidiyor. Sorumluluk almamanın yarattığı probleme de birkaç oyuncuya çıktığı zaman güç dengeleri değişmeye başlıyor. Önce iyi sonuç almaya çalışacağız. Oyuncu-taraftar arasındaki gücü daha iyi seviyeye taşımaya çalışacağız. İşimizin başka bir parçası da, her türlü şeye rağmen o iradeyi ve inancı ortaya koymak.” diyerek sözlerini noktaladı.

Martin Skrtel: “Turu geçebilecek skoru alacağımıza inanıyoruz”

Vardar ile oynayacağımız rövanş maçını değerlendirerek sözlerine başlayan Martin Skrtel, “Geçmiş karşılaşmadan nasıl bir skorla ayrıldığımızı biliyoruz. Ancak önümüzde bir 90 dakika var ve yeteneklerimize inanıyoruz. Turu geçebilecek skoru alacağımıza inanıyoruz. Bu düşünceyle sahada olacağız. Kolay maç olmayacak. İlk maç bana göre iyi olan taraf bizdik ama maalesef pozisyonları değerlendiremedik. Çalışmaya devam eder ve kendimize inanırsak başarılı olacağız.” dedi.

Avrupa mücadelesinin içinde olmanın, Fenerbahçe’de forma giyiyor olmanın motivasyon kaynağı olduğunu altını çizen Skrtel, “Futbol böyle bir oyun.  Bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz ve hatalar da oluyor. Anlatmaya çalıştığım şey hataları geride bırakmalıyız. Çalışmalarımızı iyi bir şekilde sürdürmeliyiz ve başarıya odaklanmalıyız. Motivasyonla ilgili şeyler konuşuluyor ama motivasyon Fenerbahçe’de oynamaktır. Motivasyon, Avrupa mücadelesinin içinde olmaktır.” ifadelerini kullandı.

Kendi performansı hakkında da konuşan Slovak yıldız, “Duran toplardan pozisyonlar ürettik ama bireysel olarak söylemek gerekirse, istediğim golleri atamadım. Duran toplarla ilgili çalışıyoruz. Pozisyonlara gidrim ama yeteri kadar gol bulamadım. Bu noktayı geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Kaliteli ve tecrübeli oyunculardan kurulu bir takım olduğumuzu da ifade eden Skrtel,“Birbirimizle uyum açısından aynı savunma ikilisi şeklinde forma giymek her zaman olumludur. Kimin oynayacağı ne benim ne de diğer arkadaşlarımızın belirleyebileceği bir şey. Sahaya çıkan herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Biz, kaliteli ve tecrübeli oyunculardan kurulu bir takımız. Herkes takıma katkı vermeye çalışıyor. Yapmamız gereken bir nokta daha var; şansı biraz daha yanımıza çekebilmek.  Son karşılaşmalarda bu anlamda bir eksikliğimiz vardı.” şeklinde konuştu.

Martin Skrtel, “Oynadığınız maçlarda iyi skor almak için geride de iyi olmak zorundasınız. Şu ana kadar kalemizde çok gol bulduk ama bireysel hatalardan kaynaklı. Bu da futbolun bir parçası. Bizim yapmamız gereken iyi çalışmak ve bu hataların önüne geçmek. Biz kendimize inanıyoruz ve yarın da bunu düşüneceğiz. Pozisyonlarımızı gole çevirmeye çalışırsak bizim için daha iyi olacak.” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: fenerbahce.org

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.