1907 ÜNİFEB

6. Avrupa Futbol Taraftarları Kongresi (EFFC)’den Notlar

Resmi üyesi olarak katılım gösterdiğimiz Avrupa Futbol Taraftarları Birliği (FSE)’nin düzenlediği 6. Avrupa Futbol Taraftarları Kongresi (EFFC), 19-21 Temmuz tarihleri arasında Amsterdam’da gerçekleşti. Geçtiğimiz sene bizim ev sahipliğimizde İstanbul’da gerçekleşen kongrenin bu yılki ev sahipleri, Ajax Futbol Kulübü ve taraftarlarıydı. 39 ülkeden 400’e yakın taraftarın katılım gösterdiği kongrede, 1907 ÜNİFEB’i Yönetim Kurulu üyelerimiz Burak Sivrikaya, Damla Yağmur ve Oflaz Korkmaz temsil etti. Kongre boyunca futbola ilişkin bir çok konu üzerinde fikir alışverişinin yapıldığı oturumlar, Ajax De Toekomst Spor Tesisleri’nde ve Amsterdam Arena’da düzenlendi.

19 Temmuz Cuma günü başlayan kongrenin ilk oturumu, Ajax De Toekomst Spor Tesisleri’nde yapıldı. Bir kısım spor avukatının, çeşitli ülkelerden futbol temsilcilerinin ve UEFA Disiplin Müşaviri Carlos Schneider’in katıldığı bu oturumda, UEFA’nın haklı ve haksız yaptırımları üzerine konuşuldu. Konuklar, kendi deneyimlerinden bahsederek taraftarı oldukları kulübe uygulanan yaptırımlar hakkında C. Schneider’e soru sorma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladılar. Oturum sonrasında izleyicilerin de katılımının olduğu soru-cevap kısmına geçildi. Bu kısımda Burak Sivrikaya söz hakkı alarak UEFA Disiplin Servisi’nden Carlos Schnider’e soru sorma şansı buldu. Soruda, 23 Ağustos 2011 tarihli UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino’nun imzası bulunan mektuptan, Fenerbahçe’nin o sezon Şampiyonlar Ligi’ne, TFF’nin ya da kendi kararıyla katılmaması halinde, cezanın sadece 1 sene geçerli olacağından bahsedilen paragraftan alıntı yaparak, bu mektuptaki ifadeyle yeni açılan disiplin soruşturmasıyla Fenerbahçe’nin 3 sene Avrupa kupalarından men edilmesinin UEFA kararlarıyla bir çelişki oluşturup oluşturmadığından bahsettik.

Sorduğumuz soru farklı ülkelerden gelen taraftarların bulunduğu salondan büyük beğeni topladı ve alkış aldı. Fakat UEFA Disiplin müşaviri Carlos Schneider, bir süre sessiz kaldıktan sonra, CAS sürecindeki bir dava hakkında yorum yapmasının doğru olmayacağını belirterek sorumuzu yanıtsız bıraktı. Oturumun devamında izleyiciler taraftarı oldukları takımın tecrübelerinden yararlanarak konuklara sorular yönelti ve bu şekilde oturumun sonuna gelindi.

Günün sonunda FSE yetkililerinden Kevin Miles ve Daniela Wurbs ile yaptığımız görüşmede, sorumuzu ve yaklaşım tarzımızı beğendiklerini; ancak böyle dışarıya açık bir ortamda bu sorulara cevap alamamanın beklenen bir durum olduğunu ifade ettiler. Bu noktada, ertesi gün kongreye katılacak olan UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino ile bir görüşme ayarlayabileceklerini, burada soru ve görüşlerimizi bir mektup halinde kendisine sunabileceğimizi belirttiler.

Cumartesi günü Amsterdam Arena’da gerçekleşen ilk oturuma Gianni Infantino ve Hollanda Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Bernhard Fransen katıldı. Soru cevap ağırlıklı gerçekleşen bu oturum sonrasında UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino’yla görüşme fırsatı bulup kendimizi tanıttık. Kendisine bir önceki gün cevabını alamadığımız soru dahil olmak üzere, UEFA’nın Fenerbahçe’ye uyguladığı yaptırımlar hakkında merak ettiğimiz noktaları sorduğumuz ve kararlar arasındaki çelişkileri sorguladığımız bir mektup verdik. Mektupta, Sion davasında spor mahkemesinin kararı esas alınırken; neden burada TFF Etik Kurulunun raporunun değil de, UEFA’yı da bünyesinde barındıran Avrupa Birliği tarafından kabul görmeyen Özel Yetkili Mahkemelerin kararının dikkate alındığını ve üstelik buradaki yargı sürecinin neden tamamen sona ermesinin beklenmediğini sorduk. Diğer bir soru olarak da, 2012 yılında Türkiye’de gerçekleşen 36. UEFA Kongresi’nde hem Michel Platini hem de Gianni Inftantino’nun benzer söylemlerle altını çizdiği ” UEFA Sistemi gereği kişi ve kurumlar ayrılamaz.” ilkesine rağmen; UEFA’nın yöneticiler hakkında bir hükme varamadan kulüplere verdiği cezadaki çelişkiyi sorguladık. 2 yılı aşan bu sürecin en büyük mağduru olan Fenerbahçe taraftarları olarak, UEFA’ya olan güvenimizi yeniden kazanmak adına, bu sorulara cevaplar bulmayı umduğumuzu belirtip mektubu tamamladık. Mektubu teslim ettikten sonra kendisi bizlere “Türkçe” teşekkür etti ve mektubun cevabını FSE aracılığı ile bize ileteceğine dair söz verdi.

Günün devamında farklı konuların konuşulup tartışıldığı oturumlar düzenlendi. Oturumlarda deplasman maçları, seyahat kısıtlamaları, EURO 2020, üst aramaları, milli takımlar, bilet fiyatları gibi birçok konuda fikir alışverişinde bulunuldu.

Kongrenin son gününde ise 1907 ÜNİFEB olarak üyesi olduğumuz FSE’nin Komite Seçimleri’ne katıldık. Adayların kendilerini tanıttıkları ve planlarından bahsettikleri seçim yaklaşık 5 saat sürdü. Günün sonunda gerçekleşen veda partisi ile 6. Avrupa Futbol Taraftarları Kongresi tamamlandı. Bizler de Amsterdam’ı güzel anılar ve Fenerbahçe’miz adına yarar getirmesini umarak attığımız adımlarla geride bıraktık.

1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği 

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.