1907 ÜNİFEB

6222 İnsanlık Suçudur!

Tüm spor kamuoyunun özellikle de tribün emekçilerinin, yürürlüğe girdiği ilk gün çekincelerini belirttiği 6222 sayılı sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik kanunun; bugün ne yazık ki spor kamuoyuna huzursuzluk ve düzensizlikten başka bir şey getirmediğini görüyoruz.

Yürürlüğe girdiğinden bu yana, arzusu sadece takımlarını desteklemek olan onlarca insanı haksız yere mağdur etmiş, varoluş amacını uygulamakta yetersiz kalan bu yasanın ve getirdiği uygulamaların son zamanlarda iyice ağırlaştığını endişe ile takip ediyoruz. Yasanın da verdiği yetki ile perdelenen fevri tutumların ülkemizde binlerce insanın en büyük tutkusu olan tribun kültürünü zamanla yok etmesinden kaygılıyız. Bunun en yakın örneğini de, geçtiğimiz günlerde birçok üyesine bu yasa çerçevesinde işlem yapılan tribünümüz gruplarından GFB Devils’in “tribünden çekilme kararıyla” görmüş olduk.

Fenerbahçe takım otobüsü kurşunlanırken, medyadaki sözde spor programlarında argo ve bel altı konuşulurken ve bazı futbolcuların saha içerisindeki bariz küfürlerine karşı devreye giremeyen 6222, söz konusu Fenerbahçe’nin haklarını savunanlar olunca anında devreye girmektedir.

Cezalandırmaktan ziyade, sürekli olarak hedef almayı ve yıpratmayı amaç edinen bu son uygulamaları “haksızlık” olarak nitelendiriyoruz. Camiamızı ve kulübümüzü; tribün emekçilerine yapılan bu zulümlere karşı bir olmaya ve karşı koymaya davet ediyoruz. Sesimizi, ancak bu tavrı göstererek gerekli mecralara duyurabileceğimize inanıyoruz.

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.