1907 ÜNİFEB

ARENA’DAN ÇIKIŞ YOK !

16.01.2015, Fenerbahçe, TOP 16 F Grubu 2. Maçında evinde Olympiakos’a 68-74 mağlup olarak evinde oynadığı ilk 2 maçtan da hüsranla ayrılıyor. 2 kola ayırdığımızda bir yandan büyük bir hayal kırıklığı yaratan, hüsran dolu bir başlangıç, diğer taraftan ise bir miladın temeli. O miladın en büyük sebepleri ise birden fazla. ‘’Obradovic Effect’’ denilebilir, takımın Arena’da bambaşka oynamasın denilebilir, taraftarın maçın içine iyice girmesi, belli bir basketbol bilincinin oluşması denilebilir. Bütün bunlar bir araya geldiğinde ise çoğu kişinin hemfikir olduğu, Avrupa’nın en iyi 2 takımından biri ortaya çıkıyor.
Serinin 4. Maçı da bu sebeplerin birleşimi ile rahat bir galibiyet noktasında tamamlandı. Maça Anadolu Efes iyi başlamıştı, sert savunma ile sabırlı hücumu harmanlayarak ilk 4 dakikayı maça hakim bir şekilde geçirdiler.Huertel’in Vesely’e tekmesi ile beraber rüzgar Fenerbahçe lehine döndü, bir daha da Anadolu Efes tarafına uğramadı. İlk çeyreği 26-18 önde tamamlayan Fenerbahçe, 2. Çeyrekte yine disiplinden ve savunma sertliğinden ödün vermeyerek farkı açtı ve devreyi 50-37 galip bitirdi. 2. Yarıda ipleri tamamiyle eline alan Fenerbahçe, Dixon’un müthiş 3 sayı yüzdesi, Bogdanovic’in uzun zaman sonra gelen müthiş performansı, Datome’nin hatasız oyunu ve pota altının klasik etkinliğiyle maçı 101-79 kazandı.

Lig ve Avrupa’da 16 Ocak 2015’ten beri çıktığı 46. Maçında 43. Galibiyetini aldı. Avrupa’da 1.5 senedir, ligde ise 8 aydır bileği bükülmeyen Fenerbahçe, bu sezon ortalama 15.8 sayı fark attığı rakiplerine uyguladığı tarifenin aynısını, hatta daha fazlasını Efes’e karşı gösterdi. Efes, skor opsiyonunda o kadar çaresiz kaldı ki, koç Ahmet Çakı çözümü Doğuş Balbay’a sarılmakta buldu. İlk yarıda muazzam ötesi bir basketbol oynayan Doğuş’un mumu, 2. Yarıda söndü. Doğuş’un da savunma karşısında ezilmesiyle çaresiz kalan Efes, hakimiyeti tamamen Fenerbahçe’ye verdi ve 22 sayı fark ile sahadan mağlup ayrıldı.
Normal şartlarda Play Off serilerinde deplasmana giden ekipler, ev sahibinden iç sahalarında 1 maç çalarak avantajı kendilerine döndürmeyi amaçlar, fakat Efes oyuncularının özellikle bu maçtaki ruh hali, şampiyonluğu tamamen Fenerbahçe’ye bıraktıkları yönündeydi. İçeride muazzam bir performans ile çıtayı inanılmaz yükselten Fenerbahçe ise, ağırladıkları rakibin enerjilerini sonuna kadar yansıtmalarının yanı sıra, skor opsiyonu olarak 2, hatta 3 tane alternatif bulmaları bağlamında elini kolunu bağlıyor. Misafir ekipler bu opsiyonu bulamadıkları takdirde ise sahadan, bu sezon neredeyse her takımın başına geldiği gibi farklı mağlubiyetler ile ayrılıyor.

Seriyi 3-1 yapan Fenerbahçe, cumartesi günü Abdi İpekçi’de kazandığı takdirde şampiyonluğunu ilan edecek. Şayet Efes, Abdi İpekçi’deki maçı kazanırsa, 6. Maç tekrar Ülker Arena’da oynanacak.
Cumartesi günü şampiyonluğu ilan etmemiz dileğiyle, son topa kadar savaşmaya devam !

Arda Çağatay Genç
1907 ÜNİFEB Cumhuriyet Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.