1907 ÜNİFEB

Artık Yeter!

Yıllardır büyüyerek insan hayatına kast etme noktasına gelen saldırılara artık yeter! Katliam isteyen zihniyete artık yeter! Fenerbahçeli kimliğimizden öte, insan hayatına değer veren bireyler olarak, insanlıktan nasibini almış tüm vatandaşlarımıza sesleniyoruz: Yeter!

4 Nisan 2015 Cumartesi akşamı, Spor Toto Süper Lig 26. haftasında Çaykur Rizespor ile deplasmanda oynadığı maç çıkışı, Fenerbahçe futbol takımını ve teknik heyetini taşıyan otobüs Trabzon’da silahlı saldırıya uğramıştır. Saldırganların amacı, şoförü etkisiz hale getirip otobüsün kaza yapmasını sağlamak olmuştur. Bilinçli ve planlı olduğu açık olan bu saldırı sırasında yaralanan otobüs şoförü Ufuk Kıran bir facianın önüne geçerek otobüsü denize yuvarlanmaktan kurtarmış ve sağ salim durdurabilmiştir. Alınan son bilgilere göre Ufuk Kıran hayatî tehlikeyi atlatmış, otobüste bulunanlardan da yara alan başka kimse olmamıştır. Kendisine bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, en kısa sürede iyileşmesini ümit ediyoruz.

Bu gelişmeler doğrultusunda kendimizi şu soruyu sormak zorunda hissediyoruz: Şimdi mutlu musunuz? Senelerdir ekilen nefret tohumları sonunda meyvesini verdi, Fenerbahçe futbol takımı katledilmeye çalışıldı. Bu olay, aslında yıllardır gerçekleştirilen “taşlama kültürünün” yeni bir sonucudur. Dün akşam gördüğümüz üzere, yaşanan saldırının silah değil taş ile gerçekleştiği savunulmuş ve olay normalleştirilmeye çalışılmıştır. Gerçekleştirilmek istenen manipülasyon bir yana, olayın hafifletilme çabası da oldukça şok edicidir ve içinde bulunduğumuz nefret dolu ortamı gözler önüne sermektedir. Karşı karşıya kaldığımız bu sistemin yaratıcıları 3 Temmuz 2011’de de sahne almış ve Türk toplumunun temeline dinamitleri yerleştirmiştir. Futbol takımımızın yıllardır maç öncesi oluşabilecek gerginlikten ötürü Rize’de kalarak büyük tehlikeler altında maçlarını oynadığı, hatta daha geçtiğimiz sezon hakemin maçı tatil etmek zorunda kaldığı Trabzon şehrinde böyle bir olayın gerçekleşmesi ve olayın sözde adalet arayışı söylemleriyle haklı çıkarılma çabaları da bu durumu tasdiklemektedir. Bahsedilen nefret ortamı öyle bir hale gelmiştir ki, sosyal medya aracılığıyla birçok sözde insan ve tribün grubu, saldırıdan memnuniyetlerini dile getirmişlerdir. Sporda ahlâk bir yana, artık insan hayatının bile önemsizleştiği hepimizin malumu olmuştur.

Yaratılan bu nefret ortamı artık son raddeye gelmiştir. Spora dair hiçbir şey insan hayatından daha önemli değildir. Bu yüzdendir ki, BU OLAYIN FAİLLERİ BULUNANA VE OLAY TAMAMEN AÇIKLIĞA KAVUŞTURULANA KADAR LİGLER TATİL EDİLMELİDİR. Gerçekleştirilen suikast girişiminin aydınlatılması ve Türk futbolunun –bir nebze de olsa- daha güvenli bir hale bürünebilmesi için liglerin tatil edilmesi zarurîdir. Zira insan hayatının tehlikede olduğu noktada güvenliği sağlamaktan öte herhangi bir faaliyetin gerçekleştirilebilmesi söz konusu değildir. Bu konuda alınacak aksi yönde bir karar, eylemin desteklendiği ve insan hayatının hiçe sayıldığı anlamını taşıyacaktır. İleride yaşanması muhtemel bu tarz vahim olayların sorumluları da bu kararı almayanlar olacaklardır. Bundan dolayı, ağza bal çalarcasına verilen 27. haftadaki Bursaspor maçımızın ertelenmesi kararı faydasızdır. TFF’nin ivedilikle bu kararını gözden geçirerek gerekeni yapması beklenmektedir. ŞAYET GEREKEN YAPILMAZSA, FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ YÖNETİM KURULU’NDAN BEKLENTİMİZ, BU OLAY AÇIĞA ÇIKARTILANA KADAR FUTBOL TAKIMINI MÜSABAKALARA ÇIKARMAMA KARARINI ALMASI OLACAKTIR. Sporcularımızın, ileride sağlıklı bir şekilde futbol yaşantılarına devam edebilmesi ve parçası olduğumuz futbol ikliminin bir nebze normalleşmesi için muhakkak suretle bu karar alınmalıdır.

Bu açık ve planlı saldırıya karşı yapılacak mücadelenin öncelikli ve en önemli savunucusu geçmişte de olduğu gibi yine Fenerbahçeliler olacaktır. 3 Temmuz 2011’de onurumuza ve alın terimize tüm çirkinliği ve şerefsizliğiyle saldıran yapı, 4 Nisan 2015’te canımıza kast etmiştir. O gün kulübümüze haysiyetsizce kumpas düzenleyen zihniyet, bugün aynı haysiyetsizlikle futbol takımımıza pusu kurmuştur. Yapılması gereken açıktır; Fenerbahçe bütün birimleriyle, taraftarından sporcusuna, yönetiminden personeline, hiçbir açık vermeden tek yumruk olmalı ve her saldırı karşısında olduğu gibi dimdik ayakta durmalıdır. Artık birlik zamanıdır. Birlik olduğumuzda bizi yıkacak hiçbir güç gelmemiştir bu dünyaya, ne 29 Haziran 1923’te ne de 3 Temmuz 2011’de…

Çünkü biliyoruz: YIKILSA BU ŞEREFSİZ DÜNYA, SENİN AŞKIN KALIR AYAKTA!

1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.