1907 ÜNİFEB

Baharda Kuşlar Gibi

17 Ekim 2014’de Ülker Sports Arena’da başladı Final Four macerası Fenerbahçe Ülker ve bizler için. O günden bu güne basketbol ile ilgili en ufak ilgi ve alakası olmayan kişileri bile basketbola bağlayan bir takım olmuştu Fenerbahçe Ülker… Futbolda uygulanan Passolig sistemi ile futbol tribünlerinden uzaklaşmamız bizi daha çok yöneltiyordu basketbol tribünlerine. Sezon başında kombineler alındı ve artık basketbol maçları için tribün organizasyonları yapılmaya başlandı. Bizde artık futbol maçları izler gibi toplanıp basketbol maçları izliyorduk daha büyük heyecanla. Hatta basketbol maçlarını izlediğimiz kahve sosyal medyada “Fenerbahçe Ülker Türkiye’de kahvede basketbol maçı izleme kültürünü getirdi” şeklinde haber olmuştu.

Sezon içerisinde bizi Final Four’a götüren maçlardan biraz bahsetmek gerekirse ilk olarak Barcelona deplasmanından bahsedebiliriz sanırım. Sezonun ilk mesaj galibiyeti desek yanlış olmaz Barcelona deplasmanına. O maçta ortaya konulan mücadele bugünlerin ilk habercilerindendi aslında. Maça baktığımızda çok mu iyi çok mu üst düzey bir oyun var ortada belki yok ama çok iyi bir mücadele var ortada net olan bu. 15 saniye kala 2 sayı gerideyken Bogdanovic’in elinden fırlayan toptan sonraki mücadele maçı özetliyor aslında; Vesely’nin cansiperane topu potaya atışı ve Bjelica’nın tamamlamasıyla uzatmaya giden bir maç. Uzatmada yine benzer mücadeleyi sergiliyoruz ve son sözü tabi ki Obradovic söylüyor zekâ kokan son top setiyle. Final Four’daki en büyük şansımızın Obradovic’ in varlığı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İkinci ve en net mesajı verdiğimiz maç tabi ki CSKA deplasmanıydı. Euroleague’in tüm çevrelerince en baskın, en iyi basketbolunu oynadığı söylenen evinde hiç maç kaybetmemiş bir takımdı CSKA. Kazanması gereken 2 maçı (Olympiakos-CSKA) evinde kaybeden takımımızın söyleyecek bir sözü vardı, olmalıydı: ”Biz Final Four Oynarız”. Ve söyledik de! Hücum ribaundlarıyla vurdu güçlü rakibini kurt hoca bu kez. Böylesine bir deplasmandan ikili averajı da alarak çıktı takımımız. O gün rüyalarımızın başlangıcıydı desek yanlış söylemiş olmayız. 1907 ÜNİFEB İnönü Üniversitesinin düzenlediği tanışma partisinin tam ortasında telefonla CSKA maçını takip etmemizde benim için unutulmaz bir anı olarak kalacaktır her zaman.

Ve gelelim Final Four için son adımlara. Hep söylenen bir şey vardır hani Avrupa basketbolunda: ”Buraları oynamak”. İşte bunun eksikliğinin ön plana çıktığı bir başlangıç yaptı maça ve seriye Fenerbahçe Ülker. Tüm takımda bir heyecan bir tutukluk vardı, hissediliyordu. Zisis’in tecrübesi ve Jan Vesely’nin müthiş enerjisiyle geri dönüldü ve ilk adım atılmış oldu yıllardır hayaliyle uyuduğumuz Final Four adına. Buralarda her maçın ayrı hikâyesi olur sürpriz oyuncular çıkar her maç ön plana deniliyordu seri başlamadan. Öyle de oldu ilk maç Vesely’nin enerjisi ikinci maç Semih sürprizi ve son maç skor katkısı geldiğinden beri eleştirilen Zisis. Ve birçoğumuzun gece hayaliyle uyuduğu yıllardır beklediği Final Four’u getirdi bu takım bize devamı da gelecek. En zor günümüzde bir an olsun Obradovic’e ve bu takıma güvenini kaybetmeyenlere selam olsun!

Hayaller gerçekleşene kadar durmak yok!

Mustafa Enes Balcı
1907 ÜNİFEB Fırat Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.