1907 ÜNİFEB

BİLDİRİ

Yaklaşık bir sezondur, sözde sporda şiddet ve düzensizliği önleme yasasının getirisi olarak yürürlüğe giren e-bilet uygulamasının ticari uzantısı olan Passolig’i fiilen protesto etme gayesiyle futbol tribünlerindeki yerimizi terk etmiş durumdayız. 2011 yılında sporda şiddeti bitirme iddiasıyla hazırlanan, fakat bu noktada yetersiz kalmanın yanında sporun ruhuna zarar verebilecek her türlü uygulamayı konu edinen 6222 sayılı yasanın çıkış tarihinden itibaren 1907 Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği olarak çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar kapsamında sporda şiddet konulu paneller düzenledik, meclisteki ilgili komisyonu ziyaret ettik. Yaratılan farkındalık neticesinde taslak yasadaki bazı hükümlerin hafifletilmiş şekilde meclisten geçmesinin yanında, bu yasanın şart koştuğu elektronik bilet uygulamasına karşı farklı mecralarda birçok eylem gerçekleştirdik. Tüm bunların yanında branş fark etmeksizin tribünde bulunduğumuz müsabakalarda protestolarımızı gerçekleştirdik. 4 Kasım 2014 itibariyle de ‘’Passolig Varsa Biz Yokuz’’ başlıklı açıklamamızla futbol tribünlerinden çekildiğimizi tüm kamuoyuna duyurduk.

Aldığımız bu kararın ardından Passolig uygulamasına karşı açılan davayı süreç boyunca takip edip kamuoyu gündeminden davaya dikkat çekmeye çalıştık, futbol haricinde tribünde bulunduğumuz tüm branşlarda Passolig protestomuzu artırarak sürdürdük. Aktif olarak Passolig protestosu yürüten geniş çaplı tribün gruplarının başında olduk. Yıllarca 500’ü aşkın kombineli üyemizle yer aldığımız tribünlerden çekilme kararı aldık. Bunun yanında futbol takımımıza yapılan saldırıyla da bir kez daha ayyuka çıkan 6222 sayılı yasanın işlevsizliğini gündeme getirdiğimiz ‘’6222 Kurşun Geçirir’’ pankartlarımızı ülkenin dört bir yanında açtık. Passolig uygulamasına karşı olarak yine ülkenin dört bir yanından kesitler barındıran ‘’Passolig’e Hayır’’ adlı video çalışmasını gerçekleştirdik. Bu örneklerle de gözler önüne serildiği gibi 6222 sayılı yasaya ve Passolig’e olan karşıtlığımızı ortaya koymaktan imtina etmedik, etmeyeceğiz de.

Bugün itibariyle geldiğimiz noktada e-bilet ve Passolig’in iptali istemiyle açılan davalarda henüz bir karara varılamamıştır. Ne kadar daha devam edeceği meçhul(!) hukuki sürecin sonunda inanıyoruz ki bu haksız uygulama son bulacak, tribünler eski ruhuna kavuşma noktasına bir adım daha yaklaşacaktır.

Geçtiğimiz sezon gerek Passolig, gerekse kulübümüz tarafından uygulanan tribün politikası sonucu Fenerbahçe futbol takımı Kadıköy’deki asıl gücünden mahrum kalmıştır. Şükrü Saracoğlu’nun rakipler için korkulu rüya olmasından çıkması, şampiyonluğu kaybetmemizdeki etmenlerden biri olmuştur. Geçtiğimiz sezon tribünlerden ayrılma sebebimiz, tribünlerin geleceği kurtarmak adına girilen dayanışmaya katkı vererek Passolig uygulamasını boykot etmek ve bu bağlamda yine Fenerbahçe için Fenerbahçe’den uzaklaşmak olmuştur. An itibariyle geldiğimiz noktada mücadele ekseni değişmiş, bir sezon daha tribünlerde yer almamanın Fenerbahçe’ye verebileceği zarar bize göre karşılanamaz boyutlara ulaşmıştır. 1907 ÜNİFEB’in tek amacı vardır, o da ‘’Fenerbahçe’nin ebedi muvaffakiyeti’’. Bizim için Fenerbahçe’nin menfaatleri geri kalan her şeyin üstünde gelmektedir.

Bu sebepledir ki, 2015-2016 futbol sezonunda Okul Açık C Blok’ta yerimizi alacağımızı, bunun yanında e-bilet ve Passolig’e karşı, başta henüz sonuçlanmayan dava süreci olmak üzere yürütülen her türlü çalışmaya desteğimizi vermeye devam edeceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

İnanıyoruz ki Passoliglerimizi kırıp çöpe atacağımız ve takımımızı koşulsuz/dayatmasız destekleyeceğimiz günler er geç göreceğiniz!

1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.