1907 ÜNİFEB

Euroleague 2. Hafta: U.Olimpija – Fenerbahçe

Birçok kişi ilk hafta Khimki takımından çekiniyordu. Sezon başı olması nedeniyle de normaldi bu. Fakat takımımız son Eurocup şampiyonunu pek de zorlanmadan geçmeyi başardı. Şimdi sırada basketbolun anavatanlarından biri sayılabilecek, ekol ülke Slovenya’nın Union Olimpija takımı var. Onlar ilk hafta sürpriz sayılabilecek bir sonuca imza attılar. Elemelerden gruplara dahil olan Cantu’yu deplasmanda devirmeyi başardılar ve bir anda tüm dikkatleri üzerlerine çektiler.

Bizim Erdemir maçındaki oyunumuz, Olimpija’nın formu (Oynadıkları 5 maçta 4 galibiyet) bazı çekincelere sebep oluyor, ama yersiz. Neden mi? Adriyatik Ligi’ni baz almazsak Olimpija kazandığı Cantu maçında müthiş bir yüzdeyle şut attı. Bunu da her zaman yapabilmeleri çok zor.

Olimpija fazlasıyla mütevazi bir takım, sezon öncesi büyük maddi sıkıntılarla boğuştular. Hatta bir ara Euroleague’e katılmamaları bile söz konusuydu. Sonrasında küçülmeye giderek kısmen de olsa problemlerini ortadan kaldırdılar. Zaten gelenekleri gereği genç olan kadrolarını bu yolla daha da gençleştirdiler (7 tane 90 ve sonrası doğumlu oyuncuya sahipler). Takımın skor yükünü 2 Amerikalı Dominic Waters ve Page Dylan’ın yanı sıra Aaron Bynes, Sasu Salin ve genç Slovenyalı Jaka Blazic çekiyor. Pek de “şu oyunlarına dikkat edelim, bu oyuncuları çok önemli” denebilecek bir takım değil.

Slovenya’da maça büyük bir ilgi olacaktır, ki ilk günden satışa çıkan çoğu biletin tükendiği haberleri var. Her ne kadar ekol bir ülkenin takımıyla karşılaşacak olsak da Fenerbahçe ile Olimpija’yı kıyaslamak çok yanlış. Arada çok büyük bir siklet farkı var. Cuma günü oynanacak bu mücadeleyi rahatlıkla kazanacağımızı düşünüyorum.

Not: Yazıda Olimpija takımını küçümsüyor gibi görünüyorum. Fakat düşüncelerim o yönde değil. Aksine çok büyük saygı duyuyorum. Kısıtlı imkanlarıyla yaptıkları-yapacakları işler şapka çıkartacak cinsten. Muhteşem salonu ve seyircisiyle takip edilmesi gereken bir takım. Ama bütün bunlar Euroleague seviyesinde olmadıkları gerçeğini de değiştirmiyor.

Fatih Kök
1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.