1907 ÜNİFEB

Fenerbahçe Ülker – CSKA Moskova Maçı Değerlendirmesi

Öncelikle mağlup olan takımımızı, mücadelesinden dolayı tebrik etmek istiyorum. Son anlarda maçı versek de ortaya koyduğumuz karakter gerçekten övgüyü hak ediyor.

İlk olarak grubumuzdan bahsetmek istiyorum. Geçen sezona göre çok büyük bir değişim ile girdiğimiz yeni sezonda takımın oturması zaman aldı, gruptaki ilk 4 maçın ardından takım kendine gelmeye, oyuncular birbirini iyice tanımaya başladı ve bu güzel uyum takımımıza bir üst turu getirdi. TOP 16 grubunda diğer gruba nazaran daha zor bir eşleşmenin içinde kaldık. Yunan devi Olympiakos ve Rus basketbolunun lokomotifi CSKA Moskova grubumuzda yer alırken Efes ve Emporio Armani Milano diğer dişli takımlar olarak karşımıza çıktı.

Bu sezon transfer edilen Ricky Hickman’ın beklentilerin altında kalması, TOP 16 öncesi en büyük eksiklik olarak görülürken haftaiçinde Zisis’i almamız hem oyun kurucu eksikliğini gidermemizi sağladı hem de gruptan çıkmak adına umutların yükselmesine neden oldu. Zira maç içinde de görüldü ki set oyununu diğer maçlara göre daha iyi ve etkili gerçekleştirdik. Her iki takımın da etkili ve istekli başladığı mücadelenin ilk çeyreği 25-28 CSKA Moskova lehine sonuçlandı. Belki başa baş gitti mücadele, fakat CSKA’nın sayıların neredeyse yarısının serbest atıştan bulduğunu ve hepsini olumlu sonuçlandırdığını göz ardı etmemek lazım. İkinci çeyrekte yüksek tempo devam etti, takımımız öne geçmeyi de başardı fakat yine çekişmeli geçen çeyreğin sonunda CSKA’nın 42-45’lik üstünlüğü vardı.

İkinci yarıya iki takım da kötü başladı, ardı ardına top kayıpları yapıldı. Skor bakımından kısır geçen bir çeyreğin sonucunda 59-61’lik CSKA Moskova üstünlüğü vardı. Son çeyrekte de savunmaların sertliği göze çarptı, bu kez eşitlik bozulmadı ve 74-74’lük skor ile mücadele uzatmaya gitti.

Uzatmalarda çok iyi oynamasına rağmen takımımız salondan 81-84’lük mağlubiyetle ayrıldı.

Takımımz adına sahada olumlu ve olumsuz şeyler vardı, olumsuzlardan başlamak gerekirse pota altını savunamamamız hala büyük bir sorun. Kyle Hines ve Sasha Kaun gibi 2 kaliteli isim yetersiz kalan uzunlarımız karşısında çok zorlanmadılar. Sayı yemediğimiz pozisyonlarda da sürekli faul yaparak CSKA’nın ekmeğine yağ sürdük. Burada CSKA’nın 30/33’lük serbest atış isabet oranı zaten maçın kaderini direkt olarak etkiledi. En kısa sürede pota altı savunma sorununa bir çare bulmamız gerekiyor, zira böyle büyük bir organizasyonda hata affedilmiyor.

Artı yönlerimize gelecek olursak, öncelikle Zisis.. Yunan guardın alınması gerçekten müthiş bir hamle, Hickman’ın yetersiz kaldığı asist&set oyunlarını Zisis çok iyi yönetti. Ayrıca takımın karakterini ortaya koyması çok önemli. Maç içinde 3-4 defa 7 sayı ve üstüne çıkan farkı kapatmayı başardık.Sadece son topta yaptığımız amatörce hatadan dolayı ilk hafta mücadelesini kaybettik.

Grubun ilk maçında favori olan, bu sezon namağlup ünvanına sahip CSKA’ya kaybetmemize rağmen çok güzel bir oyun ortaya koyduk. Daha bizleri bekleyen 13 mücadele var, umudumuzu kaybetmeden son topa kadar savaşmaya devam.

Arda Çağatay GENÇ

1907 ÜNİFEB Cumhuriyet Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.