1907 ÜNİFEB

Formanın Armasına Mı Sakladın Heybetini

Sen Fenerbahçe şampiyon olduğunda bir başka güzelsin İstanbul.. Herhangi bir semtte yürürken aniden karşımıza çıkan Fenerbahçe bayraklarıyla, mabedimizi barındırdığın Kadıköy’ünle, şampiyonluk sevinçlerimizi yaşadığımız yegane mekan Bağdat Cadde’n ile daha güzelsin. Bir şampiyonluğun ardından yeni sezona kadar geçen zamanı katlanılır hale getiren bu güzellikler aynı zamanda. Bu yaz 4 yılda bir gelen ve tüm dünyayı kendine kilitleyen dünya kupasıyla daha katlanılır hale gelse de transfer muhabbetleri, kamp hazırlıkları, takımın toplanması, hazırlık maçları ve tabii forma tanıtımları yine o hiç değişmeyen heyecanla beklendi.

Birkaç sezondur klasik çubuklu forma teknolojik yenilikler ve klasiğin korunarak aynı zamanda modernleştirilmesinin amaçlandığı çalışmalarla taraftarın arzu ettiğinden daha farklı tasarımlarla hazırlanıyordu. Tabiki söz konusu olan Fenerbahçe arması ve sarı lacivert renklermiz olunca satış rakamlarında problem söz konusu değildi ve buna kanıt olarak 2013/14 sezonunda satılan forma sayısının 350000’i geçmesini gösterebiliriz. Bu sene şampiyonluğun ardından özellikle sosyal medyada çubuklu formada öze dönülmesi gerektiği talepleriyle karşılaşmak sıradanlaşmıştı. İşte 18.07.2014 günü Fenerbahçe Resort & Sport Topuk Yaylası Tesisleri’nde Başkanımız Aziz Yıldırım ile Genel Sekreterimiz ve Basın Sözcümüz Mahmut Uslu bir sonraki günkü lansmanı beklemeden sürpriz yaparak basınla sohbet toplantısının sonlarına doğru giydikleri çubuklu formayı kamuoyuyla paylaştı. Tasarım olarak tamamen özüne dönen çubuklu forma taraftarlardan tam not aldı ve beklentileri boşa çıkarmadı. Kulübümüzün resmi Facebook hesabında 19 Temmuz günü güncellediği kapak fotoğrafında yer alan yeni sezon formaları 76.582 like alırken, 4.638 kez paylaşımı yapıldı öte yandan resmi twitter hesabında formalarla ilgili ilk gün paylaşılan görsel 2600 retweet 3000 favori alırken, Fenerium’un resmi twitter hesabındaki görsel 39 retweet 69 favori aldı. Adidas’ın formalarımızın tanıtımı için hazırladığı video ise Youtube’daki Fenerbahçe SK kanalında 244.410 kez izlendi.

formanınarmasinamisakladinheybetini1

19.07

Profesyonel Futbol Takımı 2014/15 formalarının tanıtımı Dünya Fenerbahçeliler günü kabul ettiğimiz 19 Temmuz günü yapıldı ve ilk gün saat 20:00 itibariyle 17000’e yakın satış rakamı elde etti ve bazı bedenleri tükendi. Adidas iş birliği ile hazırlanan ve 15 Temmuz’da teaser’ı yayınlanan #efsanesensin söylemi ile oluşturulan tanıtım kampanyasının odağında Fenerbahçe taraftarının birlik ve coşkusu yer alıyor. Reklamda; çubuklu forma Diego Ribas, deplasman forması Gökhan Gönül üçüncü yani lacivert forma ise Caner Erkin tarafından tanıtılıyor. Tanıtım kampanyası açık hava, gazete ve dergi ilanları, sosyal medya, mağaza içi iletişim materyalleri ve PR içerikleri ile de ilerleyen günlerde destekleniyor olacak.

formanınarmasinamisakladinheybetini2

Şubat ayında Adidas ile Fenerbahçe Spor Kulübü arasında forma üretim için imzalanan anlaşmaya göre yıllık 8.5 milyon dolar olmak üzere Fenerbahçe 5 yılda 42.5 milyon dolar kazanacak. Bu rakam Türkiye’deki kulüpler arasında lider ancak Avrupa liglerinde önümüzdeki sezon için imzaladığı anlaşmaya göre 60 milyon euroluk yıllık geliri ile Manchester United lider konumunda.

Sponsordan Arındırılmış Forma
Risk almak olduğu kuşkusuz ama görünce herkesin yüzünde bir gülümseme olduğunu düşünüyorum. Lefter çubuklusu benzetmesi yapılması reklamsız formalara duyulan özlemin belirtisi aynı zamanda. 1977 yılında PeReJa reklamıyla başlayan 1979/80 sezonundaki bir yıllık aradan sonra 1980/81’den günümüze kadar kesintisiz devam eden reklamlı formalar son zamanlarda sırt, kol, ön yüz ve şort reklamlarıyla kaçınılmaz hale gelmişti. Hal böyle iken,football money league’de 18. sırada olan ve 450 milyon dolarlık havuz bütçesi ile yükselişi süren bir kulübe göre 2012-2013 sezonunda forma sponsorlarından elde ettiği gelirin 15 milyon doları geçtiğini de düşünürsek, bu rakamlarla en yüksek sponsorluk geliri elde eden takım olma ünvanını koruyan Fenerbahçe’nin aldığı riski daha kolay anlayabiliriz. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Vekili Abdullah Kiğılı, Temmuz ayı başında yaptığı açıklamada forma reklamının maç maç ya da maç paketi halinde satılması yönünde çalışmalarının olduğunu söylemişti bu konuyu yönetim tamamen rafa mı kaldırdı ilerleyen günlerde göreceğiz. Taraftarlar olarak gönül isterki rakamları, hesaplamaları bir kenara bırakalım hayatımızdaki en değerli varlığı endüstiyelleşmeden koruyup tamamen amatör ruhla sevelim ama dünya birçok konuda olduğu gibi bu konuda da özellikle son yıllarda Fenerbahçe’nin para piyasalarındaki mavcudiyetini de düşünürsek hayallerimizdeki ideal düzene izin vermiyor.
Taraftarın Yine Arkanda
Taraftarın sponsor olması yönündeki beklenti bu sezon ilk olarak basınla sohbet toplantısında dile getirildi. Şu anda 90 mağazasıyla Fenerium’un elde ettiği cironun 100 milyon lira olduğunu 5000’den fazla ürün çeşidinin satıldığını düşünürsek Fenerbahçe taraftarının kulübün her zaman her yerde olduğu gibi bu konuda da yanında olduğunu herhangi bir çağrıya gerek duymadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabiki rakamların yüzbinlerden en az 1 milyona çıkması hepimizin yüzünü güldürecek güzel bir şampiyonluk sonrası 4. yıldız öncesi kendi satış rekorumuzu da egale ettirecektir.
Fiyat Kıyaslaması
Son yıllarda Fenerbahçe formalarının diğer kulüplere göre daha pahalı olması zaman zaman eleştirilere sebep oluyordu. Türk-iş verilerine göre açlık sınırının 1177, yoksulluk sınırının 3840 TL olduğunu göz önünde bulundurursak nüfüsumuzun çoğunluğunun lisanslı ürün kullanımında fedakarlık yaptığını söylemek yanlış olmaz.Diğer yandan ülkenin üç büyük takımıyla kıyasladığımızda Beşiktaş’ın yeni sezon formaları 129TL(sponsorlu), Galatasaray’ın ise 159TL yani Fenerbahçe hem sponsor almayıp hem de ortalama fiyat belirlemiş bu sezon için.
İlk Maç İlk Galibiyet
26 Temmuz Cumartesi günü Düzce 18 Temmuz Stadyumu’nda Fenerbahçe Sepahan ile oynadığı maça lacivert forma ile çıktı ve 1-0 biten maçtan galibiyetle ayrıldı. Michal Kadlec’in “4.yıldız yeni formalarımıza yakışacaktır” açıklaması ve ilk galibiyet hepimize galibiyetler serisi ve formanın uğurlu gelmesi temennisi ile 4. yıldızı daha sezon başından bekletmeye başladı.
Formanın Arması
1910 yılında futbolcu solaçık Hikmet (Topuz)’in çizdiği amblem”sarı ve lacivert” ağırlıklı olmak üzere 5 renkten oluşmakta ve şu anlamları taşımaktaydı; “FENERBAHÇE SPOR KULUBÜ 1907″ yazılı beyaz yuvarlak çerçeve, temizlik ve açık yüreklilik ifadesiydi. Kırmızı fon ise, safiyet ve Fenerbahçeliler arasındaki sevgi ve bağlılığı belirtirken bu arada bayrağımızı da sembolize etmekte, ortadaki sarı renk Fenerbahçe için duyulan gıpta ve kıskançlığı, kalp şeklindeki lacivert renk asaleti temsil etmekteydi. Sarı lacivert renkler içinde yükselen palamut dalı Fenerbahçelilik güç ve kudretini sembolize etmekte, yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının gerekli olduğunu açıklamaktaydı.

Deplasman Forması, Fenerbahçe Spor Kulübü logosunu oluşturan 6 ana renkten biri olan, saflığın ve açık yürekliliğin simgesi beyaz ve asaletin simgesi lacivert renkten esinlenerek tasarlandı. Lacivert forma asaletin simgesi olan ana renklerimizden lacivertin modern gümüş detaylarla birleştirilmesi ile oluşturuldu. Efsane çubuklu forma ise 1977 sezonu öncesindeki ön yüzü reklamsız tasarımlara yeni bir örnek oldu. Formalarımız umarım 4.yıldızı bize getirecek şampiyonluk kupasını kaldırdığımız sezonun formaları olur. Yeni sezon, yeni formalar… Dileklerle umutla şampiyonluğu bekliyoruz.

Öyküm AKKUŞ

1907 ÜNİFEB Kocaeli Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.