1907 ÜNİFEB

İlk Başkanımız Ziya Songülen’in Anıt Mezarı Törenle Açıldı

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kurucularından ve ilk Başkanı Ziya Songülen için yaptırılan anıt mezar, Başkanımız Aziz Yıldırım’ın da hazır bulunduğu bir törenle açıldı.

Nurizade Ziya Songülen’in Bebek Aşiyan Mezarlığı’nda bulunan kabri başında düzenlenen törene Başkanımız Aziz Yıldırım’ın yanı sıra, Songülen Ailesi’nin fertlerinden Merhum Ziya Songülen’in torunları Nazan Songülen Karakaş ve Füsun Çelikbaş, anıt mezarın yaptırılmasına öncülük eden Yüksek Divan Kurulu Üyemiz Melih Esen Cengiz, Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük, Genel Sekreterimiz ve Basın Sözcümüz Mahmut Uslu, Asbaşkanlarımız Ozan Balaban ve Önder Fırat, Yönetim Kurulu Üyemiz Selim Kosif, eski yöneticilerimizden Ünal Uzun, Yüksek Divan Kurulu ve Kongre Üyelerimiz, Fenerbahçe Futbol Altyapı Koordinatörü ve Scout Direktörü Müjdat Yetkiner, altyapı sporcularımız, taraftarlarımız ve taraftar gruplarının temsilcileri ile kulüp personelimiz katıldı.

İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende, 800 kilogram Muğla Mermer Taşı kullanılarak yapılan anıt mezarın açılışını, genç sporcularımız üzerindeki dev Fenerbahçe Bayrağını kaldırarak yaptı.

Tesisleşmenin Önemine İnanıyordu

Törende ilk konuşmayı yapan Melih Esen Cengiz, Ziya Songülen hakkında bilgiler verdi. Esen, “Günümüzde 110 yıl önce, 21 yaşındaki bir Türk genci bir kulüp kurdu. Fenerbahçe, Nurizade Ziya Songülen ile tarih sahnesine çıktı ve Türk Sporuna damga vurdu ve hep genç kaldı. Bir Osmanlı olan Nurizade Ziya Songülen,  Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün çağrısıyla Ankara’ya gitti. Çankaya’daki evini Atatürk sık sık ziyaret etti. Ziya Songülen mali ve iktisadi konularda Ankara Hükümeti’ne yardım etti, Londra Konferansı’na katıldı. 1936 yılındaki meşhur Berlin Olimpiyatlarına, Türk kafilesini kendi turizm şirketiyle götürdü. Öncü bir insandı, Türkiye’nin en büyük spor kulübünü kurdu, yaygın olimpik tesisler, Fenerbahçe Stadı’nı inşa ettirdi. Fenerbahçe, bugün kurulduğundan beri hala aynı yerde spor yapan ender kulüplerden biridir. İlk Başkanımız da tesisleşmenin önemine inanıyordu,  son Başkamız da. Kurtuluş Savaşı’nda önemli görevler üstlendi. Başarılarına rağmen kendini asla öne çıkarmadı. Onun yaktığı ‘Fener’ Türk Sporunu ve Türk Futbolunu tek başına aydınlatmaya devam edecek. Fenerbahçe, onun Fenerbahçe’yi kurduğu yaşta olduğu gibi hep genç kalacaktır” dedi.

Dedemizin Ruhu Şad Olacak

Daha sonra kürsüye gelen Ziya Songülen’in torunu Nazan Songülen, projeyi hayata geçirenlere ve başından beri bu projeye desteklerini esirgemeyen Başkanımız Aziz Yıldırım’a teşekkür ederek, “Dedemizin ruhu şad olacak” dedi.

Rahat Uyu Fenerbahçe Emin Ellerde

Törende daha sonra konuşan Başkanımız Aziz Yıldırım da sözlerine Songülen Ailesi’ne ve Melih Esen Cengiz’e teşekkür ederek başladı. Başkanımız Aziz Yıldırım, “Hayatta en zor şey bir sevgiyi, bir sevdayı yoktan var etmektir. İşte rahmetli kurucu başkanımız Ziya Songülen bundan 110 yıl  önce  gönüllerde yaktığı ateş ile zor olanı başardı, Türk Ulusunu Fenerbahçe sevgisiyle tanıştırdı. Ve Fenerbahçe artık Türkiye’de ve dünyada dokuz dalda faaliyet gösteren binlerce sporcusu, yüzlerce derneği, spor okulu, her Kulüpten önce vücuda getirdiği spor tesisleri, eğitim ve iletişim kurumları, şirketleri, Üniversitesi ve de Olimpiyatlara en çok sporcu  gönderen öncü Kulüp vasfıyla Türkiye Cumhuriyetinin en başarılı ve en görkemli Kulübüdür. Aynı zamanda da kuruluşundan beri ulusuna olan sorumlulukların bilincinde olan  ülkedeki  en önemli sivil toplum örgütüdür. Çünkü Fenerbahçe’li 110 yıldır çalışmaktadır, öğünmektedir ve güvenmektedir. Rahmetli Başkanımız Ziya Bey, sayende bu yüce sevgiyi tattık, böyle muhteşem bir camianın mensupları olduk. Arkadaşların ve Sen rahat uyu, yaktığın meşale emin ellerdedir. Fenerbahçe’nin istikbali parlak, açtığınız  kutsal yol aydınlıktır. Andımız olsun ki istikbalde de Fenerbahçe Yüce Atatürk’ün sözleriyle, Çalışacaktır, Öğünecektir, Güvenecektir. Ruhun şad olsun sevgili başkanımız Ziya Bey! Camiam adına sana şükranlarımı sunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Tören, genç oyuncularımızın getirdiği çelengin Başkanımız tarafından anıt mezara bırakılması, ardından tüm katılımcıların ellerindeki çiçekleri mezara bırakması ile okunan Kuran-ı Kerim ve edilen dualarla sona erdi.

Nurizade Ziya Songülen

Nurizade Ziya Songülen (1886-1936) Ayetullah Bey ve Necip Bey ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü’nü kuran üç kişiden biridir ve kulübün ilk başkanıdır.

Ziya Songülen, 1886 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Anne tarafından Osmanoğlu Ailesi üyesidir. Annesi Azize Hanım, Saliha Sultan’ın torunudur.  Babası ise Suad Bey’dir. Aile büyükleri, Damat Gürcü Halil Rifat Paşa’dan başlayarak, Server Paşa, Asım Paşa ve babası Suad Bey; sadrazamlık, Kaptan-ı Deryalık, Valilik, Şura-yı Devlet Başkanlığı, Şehreminilik, Adliye Nazırlığı, Hariciye Nazırlığı, Büyükelçilik gibi devlet vazifelerinde bulunmuşlardır. Ağırlıklı olarak Hariciye Nazırlığı ve devleti yurt dışında temsil etme görevlerinde bulunan aileye mensup olan Suad Bey ve Azize Hanım, kendi aile büyüklerinden gördükleri gelenekle, oğulları Ziya’nın çok iyi eğitim almasını sağlamışlardır. Okul çağına kadar hem Osmanlı terbiyesi alan, hem de İngiliz mürebbiyelerle yetişip Avrupa usulü terbiye gören Ziya Bey, St.Joseph Fransız Lisesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Daha sonra yüksek tahsil için İngiltere’ye giden Ziya Bey, İstanbul’a dönüşünde; İngilizce ve Fransızcaya hâkim olması, saraya yakın köklü bir Osmanlı ailesinden olması, ailenin yurt içi ve dışında geniş diplomatik ve dost çevresine sahip olması ve iyi eğitimi nedeni ile Düyun-u Umumiye’de görev almıştır.

Ziya Bey açık renk saçlı, mavi gözlü, oldukça uzun boyu ve iri yapısı dolayısıyla, arkadaşları arasında “Fil Ziya” diye anılmıştır. Nurizade lakabı, babası Suat Bey’in dedesi Nuri Bey’den gelmektedir. Nurizade Ziya Songülen, bir Osmanlı olarak doğmuş, Atatürk’le dostluk etmiş, Cumhuriyetin kuruluşuna destek vermiş ve kuruluşuna şahit olmuştur.

Arkadaşları Ayetullah Bey ve Necip Bey ile Fenerbahçe’yi kurduklarında Ziya Bey 21, Ayetullah Bey 19, Necip Bey 17 yaşındadır. Başkanlığı döneminde (1907-1908) Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ni; o zamanki adıyla ‘Papazın Çayırı’nı, 17 altın karşılığında satın almıştır. Ziya Songülen, 1936 yılında beyin kanaması sonucunda vefat etmiştir.

M. Ziya Songülen  Anıt/Mezar Düzenlemesi

Proje

Melih Esen Cengiz

Mimari Uygulama

Ömer Önen

Sponsorlar

Mustafa Yurttaş

Ömer Okan

Orhan Turan

Orlando Carlo Calumeno

Şaban Erdikler

Rıfat Perahya

Ahmet Uçar

Levent Kömür

Hakan Şahin

Nejat Canıtez

1907 Üniversiteli Fenerbahçeliler Derneği

Songülen Ailesi- Ziya Bey’in 3 torunu

Nazan Songülen Karakaş

Füsun Çelikbaş

Canan Çelikbaş

 

 

www.fenerbahce.org

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.