1907 ÜNİFEB

Milyon Dolarlık Bebek Olmak

Fenerbahçe Euroleague’in 7. haftasında Malaga’yı sahasında yenerek 7’de 7 ile Avrupada yoluna yenilgisiz devam ediyor. Ülker arenadaki maçta, oyuncular sahaya çıktığında, genç oyunculardan Ercan Bayrak ve Egehan Arna’yı aynı anda maç kadrosunda görünce büyük şaşkınlık yaşamıştım. Sahadaki oyunculara tek tek baktım, acaba Berk mi yoktu diye. Ama hayır Berk de ısınmak için sahada şut atıyordu. Ve Ömer Faruk Yurtseven’in eksik olduğunu sonunda farkettim. Şaşırmıştım, çünkü Antic’in sakatlığında koç 5-10 dakika arasında ona süre vermeye çalışıyordu.

Maç bittiğinde araçla eve dönerken, Radyo Fenerbahçe’de basın toplantısını dinledim. Ve Obradovic Ömer Faruk Yurtseven konusunda deyimi yerindeyse açtı ağzını yumdu gözünü.

Daha sonra Mahmut Uslu altyapıya artık yatırım yapmayacaklarını, bu soruna çare bulunmazsa altyapıyı kapatacakları mesajını verdi.

Basında bu konu değerlendirilirken koç Obradovic, Ömer Faruk’un NCCA’i tercih etmesine kızdı şeklinde sürekli yorumlandığını görüyorum. Burada yanlış bir değerlendirme söz konusu. Çünkü koç Ömer Faruk NCCA’i tercih etmemeliydi demiyor. Onun söylediği “Ömer Faruk Fenerbahçe ve takım arkadaşlarından kaçar gibi gitti.

Burada Ömer Faruk’un bana verdiği izlenim şudur:

Ben artık buradakilerle muhatap olmayacağım, o yüzden ne bana bu güne kadar yatırım yapan kulübümden helallik almaya ihtiyacım var, ne beni 15 yaşında Nba takımına karşı oyuna süren koça teşekkür etmeme gerek var, ne de sakatlıklarla boğuşan ve her fırsatta kendisine birşeyler öğretme konusunda adım atan takım arkadaşları ile artık bir arada olmayacağım için elveda dememe gerek var. Çünkü bunların hepsi benim kendi amacıma ulaşmak için kullandığım araçlardı. Amacıma ulaştım. Ben iyi insan olmak için uğraşmıyorum, ben iyi basketbolcu olmak için de uğraşmıyorum. Benim tüm yaptıklarım 4-5 sene içinde 8 haneli kontrat almak içindir.

Benim arkamdan laf söyleyen insanlar 5 yıl çalıştığı işyerinde 200-TL zam alamadığı için ertesi gün farklı bir şirketle anlaşırken bir sorun görmüyorlar. Ama benim Nba yolunda Enes Kanter gibi milyon dolarlar kazanma hayalimi eleştiriyorlar. Ben kimseye bu forma için herşeyi yaparım, popülistliği yapmadım, ben çalıştım ve hedefimi gerçekleştirdim. Herkesin hayali Fenerbahçe ile Euroleague şampiyonluğu olabilir ama benim hayalim Nba’e gidip Enes gibi milyon dolarlık bir kontrat ile hayatımı garantiye akmaktır. Ve bunda ben yanlış birşey görmüyorum.

Bende önümde Enes Kanter gibi bir örnek de varken, hayatımı garantiye almak için Fenerbahçe’de kalmak yerine Nba’yi tercih ederdim. Ama bu tercihi yaparken, insanlığımı unutmazdım. Bende emeği olan kulübe teşekkür eder, koça üzerimdeki emekler için “elini öper”, takım arkadaşlarıma malaga maçı öncesi son antrenmanda başarılar dileyip, herkesin elini sıkarak hava alanının yolunu tutardım.

Tıpkı Bjelica’nın yaptığı gibi. Kontratı biten Bjelica’nın Nba’e gitmesi ile, henüz Fenerbahçe ile kontrat imzalamayan Ömer Faruk’un Nba’e gitmesinin temel amacı aynı. Ricky Rubio veya Enes Kanter kontratı imzalamaktır. Ama giderken köprüleri yıkmak, arkana bile bakmamak, vefa duygusundan yoksun olmak… Bu kabul edilemez.
İşte Ömerin yaptığı en büyük ve tek yanlış da budur. İşte bu yüzden her sabah Nba maç sonuçlarına baktığımda Bjelica kaç dakika oynamış, acaba sayı atmış mı diye düşünürken, Enes Kanter bu geceki maçta nasıl oynadı diye merak bile etmiyorum…

Yoksa az önce de söylediğim gibi 200-TL zam almayan personelin ertesi gün yeni bir şirket aramaya başladığı bir ortamda, milyon dolar kazanma şansı olan 17 yaşındaki bir sporcunun bu şansını kullanmak istemesine sadece saygı duyulur.

Fenerbahçe’nin bu noktadan sonra yapması gereken şey artık, altyapıdan yıldız çıkarmak için çalışmayı bırakmaktır. Nba’in yaptığını, yerel liglere uygulamaktır. Sadece sağlıklı spor yapmak için altyapıyı kullanmalıdır. Diğer kulüplerin alt yaş kategorsindeki, yıldız kategorisindeki oyuncuları 18 yaşını geçtikten sonra uzun süreli kontratlarla kendine bağlamalıdır.


Efecan Turanlı
Sakarya Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.