1907 ÜNİFEB

TOP 8’e Az Kala

2007-2008 sezonu .. Fenerbahçe Ülker Euroleague’de Real Madrid,Barcelona ve Panathinaikos’un olduğu grubu 6 galibiyet ve 8 mağlubiyet ile bitirerek TOP 16 turuna yükseldi.TOP 16’da son maçta Caja Laboral’in –şimdiki ismiyle Laboral Kutxa- gruptan çıkmayı garantilemesi nedeniyle yedek ağırlıklı kadroyla çıkması sonucu 75-59 mağlup ederek tarihinde ilk kez TOP 8’e kaldı.TOP 8’de M.Siena, evinde 7 sayı farklı mağlup ettiği takımımızı eleyerek yoluna devam etti. Koç Tanjevic döneminde bir bakıma hasbelkader TOP 8’e yükseldik.

2008-2009’da grubu 3.bitirerek TOP 16’ya yükseldik.TOP 16’da 6 maçta sadece 1 galibiyet ve -60 averaj ile grubu son sırada bitirdik.

2009-2010’da hem kötü kadro planlaması – ki inanılmaz fazla harcama yapılmıştı – hem de sezon içinde yaşanan sıkıntılardan dolayı grubu 10/3 ile 5. Sırada tamamladık ve gruptan dahi çıkamayarak ilk aşamada Euroleague’ye veda ettik.

2010/2011 sezonunda Koç Spajiha hamlesi ile sezona başlayan takımımız, grubu 2. Sırada bitirerek TOP 16’ya kaldı.TOP 16’da inişli çıkışlı bir performans sergileyerek yine beklentileri boşa çıkarmış oldular.Sezon içinde akılda kalanlar sadece deplasmanda Barcelona ve Olympiakos’u farklı mağlup etmemiz oldu.

2011/2012 sezonu Euroleague macerası yine geçen sezona benzer şekilde TOP 16’da son buldu.

2012/2013 sezonunda Spajiha’nın 2 sezonluk macerasının ardından  görevine son verilmişti ve takımın başına İtalyan koç Simone Pianigiani getirilmişti.Beklentiler yine yüksekti, yine çok fazla transfer harcaması yapılmıştı.Fakat maceramız yine 2 sezon boyunca olduğu gibi TOP 16’da bitmişti.

Hayal kırıklığı ile biten, Euroleague maceralarının ardından büyük bir hamle gerçekleşti ve takımın başına Panathinaikos efsanesi Obradovic getirildi.Takımın başında Obradovic olunca doğal olarak beklentiler her zamankinden daha fazla oldu.Koçtan önce yapılan transferler, takıma negatif etki yapmıştı ve takım üst üste 4. Kez TOP 16 aşamasında Avrupa’ya veda etmişti.

Geçtiğimiz yıl ise rüya gibi geçen bir sezonun ardından Final-Four’a kadar gelen takımımız, tecrübesizliğin büyük etken olduğu maçlarda galip gelemedi ve sezonu 4. Sırada tamamladı.

Bu sezon ise, 2014/2015’in yıldızları Goudelock ve Bjelica ile yollar ayrıldı, yerine daha mütevazı oyuncular geldi, bir bakıma daha ‘dengeli’ bir takım oluşturuldu.

Sezon içinde geldiğimiz nokta ise belli, TOP 16’ya rahat bir şekilde kaldık, TOP 16’da ise liderliğimiz %80 garanti gibi.

8 sezonun Euroleague açısından incelemesi bu şekilde yapılabilir.2014’e kadar ;

– Tek haneli fark ile mağlup olduğumuz zamanlar başarılı sayılan

– Deplasman/Ev sahibi fark etmeksizin çoğu takımın ‘kevgire’ çevirdiği bir takım olan

– Hiçbir şekilde baskı oluşturamayan Fenerbahçe Ülker,bu sezon itibariyle ;

THY Euroleague Yönetimi’nin Euroleague’de mücadele eden takımlara yönelik çalışmasında,

%87.5 oranı ile Final-Four’a kalma adayı gösterildi.

Koç Obradovic, %58.8 ile Avrupa’nın en iyi koçu olarak gösterildi.

En çok çekinilen rakipler arasında Fenerbahçe Ülker 3. Sırayı aldı.

İzlemekten en çok zevk alınan takımlar sıralamasında yine 3. Sırada Fenerbahçe Ülker vardı.

Ve tartışmasız en çok saygı duyulan ekiplerden birisi olduk.

Bu kadar kısa bir zamanda, TOP 16’yı başarı olarak gördüğümüz bir dönemden, Final-Four’da maç kaybetmenin lüksünü yaşatan, doğru hamleler ile takımımızı zirveye taşıyan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a teşekkür etmek gerekir.

Fenerbahçe, çok derin basketbol kültürü olan bir kulüp değil.Obra’dan önce en büyük başarısı hasbelkader bir TOP 8 olan takımımız vardı.Bunun dışında, Avrupa’nın lokomotif ekiplerinin gelip ezip geçtiği dönemler geçirdik.2.5 sene içinde bu kulübü Avrupa’nın elit, saygı duyulan takımlarından biri haline getiren – ki bunu her sene daha da düşük bütçeler ile gerçekleştiriyor.- Obradovic’e de ayrı bir parantez açılması, ayrı teşekkür edilmesi gerekiyor.Obradovic gibi insanlar bu kulüp için büyük bir şans.

TOP 8’in henüz ilk serisi bitmişken, gruptan lider olarak çıkacağız diyebiliyoruz.Bu gururu bizlere yaşatan herkesin emeğine sağlık.Bundan sonra da son topa kadar savaşmaya devam !

 

Arda Çağatay Genç

Cumhuriyet Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.