1907 ÜNİFEB

Vuslat Mı Hasret Mi?

Geçtiğimiz sezon yaşanan hüsranın ardından, bu yaz yeniden yeni bir yapılanmaya giden Fenerbahçe Ülker, geçtiğimiz hafta Kiev önünde galibiyet ile Euroleague maratonuna başladı. Geçen yaz takımın başına getirilen Simone Pianigiani ismiyle yükselen kariyerli hoca çıtası, kazanmayı bilen hoca arayışı olarak değişince yapılan fedakarlıklar sonucu belki de en doğru hamle geldi ve Avrupa’nın efsane koçu Zeljko Obradovic’le anlaşıldı. Koç transferinin ardından başlayan transfer çalışmalarında geleceğe yönelik henüz tam anlamıyla hazır olmayan genç yerli oyuncular kadroya dahil edilirken, yabancı oyuncu tercihlerinde de özellikle hücum repertuarı zengin olan çok yönlü oyuncuların kadroya takviye edilmesine karar verildi.

Takımı genel hatlarıyla değerlendirecek olursak 3 tane skor gücü yüksek oyuncu etrafında kuruldu. Geçtiğimiz sezondan takımda kalan 2 yabancıdan birisi olan Bo McCalebb kendi pozisyonunu yaratabilen, delici ve birebir de durdurulması kolay olmayan bir oyuncu. NBA’e gitmeyerek bir sezon daha Fenerbahçe’de kalma kararı alan Bojan Bogdanovic her sene olgunlaştırdığı basketboluyla ve sırtı dönük hücumuyla çok özel bir oyuncu. Geçen sezon takımı taşımaya çalışan bu ikiliye Avrupa’nın en iyi dört numaralarından biri olan ve her şeyi yapabilen Linas Kleiza eklendi. Sağlıklı olduğu zaman, rahatlıkla takımı üst seviyelere çıkarabilecek yeteneğe sahip olan Kleiza takımın tartışmasız en büyük silahı olacaktır.

Luka Zoric, Obradovic’in hücüm tarzında pick and roll oyununu hızlı ayaklarıyla iyi oynayabilecek ve doğru açılarda pozisyonları yakalayabilen bir uzun. Öte yandan yüksek sayılabilecek bir buy out ücreti ile takıma katılan Nemanja Bjelica da Emir Preldzic ile birlikte top paylaşımı açısından önemli bir role sahip ve yapacağı ekstra işlerle bir çok maçın gizli kahramanı olabilir. Geçtiğimiz sezon kiralık olarak Beşiktaş’ta oynayan Gasper Vidmar’ın dönüşü de pota altında sertliği artıracaktır ve uzun rotasyonunu biraz daha rahatlatacaktır.Öte yandan Obradovic’in gençlere yaptığı yatırım sayesinde bu sezon olmasa bile önümüzdeki yıllarda Euroleague seviyesinde kendilerinden söz ettirebilecek isimler.

Beklentilere bakacak olursak takımın guard ve pivot eksikliği halen göze çarpıyor. Bu sezon üst seviye takımların daha da güçlendiği orta ve alt seviye takımların zayıfladığı bir ligde F4 zor olsa bile, şapkadan tavşan çıkarmasıyla ve oynattığı her oyuncudan maksimum verim almasıyla bilinen koçla umutlar yeşeriyor. Top 16 grup maçlarında yapılacak olan bir pivot takviyesi, Obradovic’in gelişiyle F4 hatta kupa beklentisine giren bizi heyecanlandırabilir. Şampiyonluk potasına sokabilir. Umut ediyoruz ki güzel günler göreceğiz. Yolumuz açık olsun.

Eren Özselgin
1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.