1907 ÜNİFEB

Bu Bir Veda Değil

Küçüktüm be kaptan, hayal meyal hatırlıyorum bu camiaya gelişini. Ama sonrası tamamen kazılı hatıralarımda. Anbean! Ben seninle büyüdüm. Yüreğimi hoplatan gollerinle, ismin mabette defalarca söylenirken tüylerimin diken diken oluşuyla…

Bir adam var; Fenerbahçe için yıllarca sırtındaki 10 numaralı formayı terletmiş. Bir adam var; en zor anlarımızda ipi göğüsleyip alnının akıyla çıkmış tüm zorluklardan. Bu adam ki heykeli dikilmiş kalemize. Saracoğlu yokuşlarını her arşınladığımızda göğsünü gere gere bize bakıyor olacak.

Bu bir veda değil kaptan.

Ben şanslı olanlardanım. Çünkü ben gözyaşlarımla izledim seni. Fenerbahçe tarihine tanıklık eden akıttığın her damla teri canlı canlı izledim! Bu gururu benim gibi milyonlarca taraftarın hep taşıyacak kalplerinde. En çok da neyi özleyeceğim biliyor musun? Çok önemli bir maçı kaybetmek üzereyiz. Boğazım alev alev yanıyor tezahüratlardan. Elim kolum bağlı, birinin sahneye çıkıp Fenerbahçe olduğumuzu tüm dünyaya kanıtlamasını bekliyorum. Ve top sana geliyor o anda. Birden heyecanlanıyorum. İçimden “Hadi kaptan bunu en iyi sen başarırsın” sesleri yükseliyor. Sadece benim değil, stattaki taraftarın tamamı, ekran başında seni izleyen herkes aynı duyguları paylaşıyor. O top o an sana geldiğinde milyonlarca insanı titretiyorsun kaptan. Ve sonra… Ağları deliyor vurduğun top. Delicesine fırlıyor yerinden herkes. Birbirine sarılıyor, bağırıyor, zıplıyor… Yorgunluktan bitap düşmüş seslerimiz alevleniyor! Megafondan bir ses yükseliyor önce;

“Fenerbahçe’mizin golü 10 numaralı formasıyla, DE SOUZA! ” diye…

Ardından binlerce insan “ALEX” diye inletiyor mabedi.

Bir kere değil, defalarca bağırıyoruz. Defalarca seni yaşıyoruz kaptan. O gece yatağıma yattığımda senin bana verdiğin mutlulukla kapatıyorum gözlerimi.

Şimdi onca şeyin ardından söylenmiş ve söylenecek çok şey var. Ama sözlerin anlamını yitirdiği noktadayız. Sen tarihin sayfalarına Fenerbahçe efsanesi olarak kazındın. O 10 numaraya senin de adın yazıldı bir kere. Gidişin omuzlarımızda ağır bir yük bıraktı. Bu yük özleminle birleşip her zaman seni hatırlatacak.

Yolun açık olsun.

Efsaneler unutulmaz Büyük Kaptan Alex de Souza!

Selin ÖNER – Ankara Üniversitesi
1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.