1907 ÜNİFEB

İzmir Yolunun Sorumluluğu

İzmir Yolunun Sorumluluğu

Futbol Federasyonu, Fenerbahçe ile Beşiktaş A.Ş. arasında oynanacak Fortis Türkiye Kupası final maçının İzmir’de oynanmasına karar verdi.

Geçen sene benzer şekilde iki İstanbul Kulübü arasındaki final maçı İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanmıştı. Bu final, hemen akabinde oynanacak Şampiyonlar Ligi Finali’nin provası olarak düşünülmüş ve Fenerbahçe taraftarlarıyla Galatasaray taraftarları iki farklı güzergâhtan ve toplu olarak stada ulaştırılmıştı. Farklı yol güzergâhları sayesinde, iki takım taraftarı maç öncesi veya maç sonrasında hiç bir şekilde karşı karşıya gelmemiş ve taraftarlar arasında, istenmeyen ve hiçbir şekilde tasvip etmediğimiz şiddet olayları yaşanmamıştı. Aklın ve mantığın yolu da buydu zaten.

Şimdi yine bir kupa finali, tek maçta belli olacak bir kupa şampiyonluğu, aynı geçen yıl gibi birisi İstanbul’un Avrupa yakasında, diğeri ise Kadıköy’de yer alan iki takımın maçı. Eğer finalin adresi yine Olimpiyat Stadı olsaydı, geçen seneki gibi bir yöntemle aynı şekilde taraftarlar maça gidecek ve rakip takım taraftarlarının karşı karşıya gelmesi engellenerek olaysız bir derbi maçı yaşanacaktı.

Bu sene final maçı 3 Mayıs’ta İzmir’de oynanacak. Bildiğimiz kadarıyla bu karar Futbol Federasyonu’nun kararı ve taraftarı olduğumuz Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Yönetim Kurulu’nun maçın İzmir’de oynanması yönünde bir talebi veya isteği yok. Beşiktaş A.Ş’nin bu tip bir talebi var mı, bunu bilemiyorum. Görünen o ki, Üniversite oyunlarıyla yenilenen ve modernleştirilen İzmir Atatürk Stadı ve uzun süredir Süper Lig’de takımı olmayan İzmir kenti böyle bir final maçıyla ödüllendirilmek isteniyor. İzmir Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü de stadyum etrafında gerekli güvenlik önlemlerini alacağını düşünüyor. Bu açıdan baktığımızda kupa finalinin İzmir’de olması mantıksız değil. Fakat göz ardı edilen çok önemli bir konu var…

İki takım taraftarlarının kalabalık gruplar halinde İstanbul’dan İzmir’e giderek bu maçı statta izleyecekleri kesin. Hatta bazı taraftar dernekleri şimdiden organizasyon hazırlıkları yapmaya başladı bile. İstanbul – İzmir arası karayoluyla 565 km. Karayolunu kullanacak taraftarlar otobüslerle veya özel araçlarıyla gidecekler ve mutlaka her iki takımın taraftarı da formalarıyla, bayraklarıyla çıkacak yola. Ve bu 565 km.nin herhangi bir yerinde mutlaka karşı karşıya gelecekler. Yollarda, otoban gişelerinde, arabalı vapurda, mola tesislerinde, 565 km. boyunca iki takım taraftarı karşı karşıya gelecek. Bir de bunun dönüşü var ki, bir taraf kupayla ve büyük bir mutlulukla, diğer tarafsa derin bir hüzün ve hayal kırıklığıyla aynı yolu, aynı şekilde geri dönecek…

Gönül ister ki, o iki gün boyunca, İzmir’e gidiş ve gelişte hiçbir tatsız olay yaşanmasın. Fakat bu iyi niyetli dileğimize karşın günümüzde Türk Futbolu’nun geldiği nokta ortadadır. Sezon başında alınan kararlarla ilk devre İnönü Stadı’ndaki Beşiktaş A.Ş – Fenerbahçe maçına, Fenerbahçe taraftarlarının toplu olarak gitmesi engellenmek istenmiş, misafir takım taraftarı için tribün ayrılmamıştır. Sayın İstanbul Valisi’nin müsaade etmesi ve yol göstermesiyle münferit olarak maça giden Fenerbahçe taraftarları bile, maçın başlamasıyla İnönü Stadı’ndan çıkartılmıştır. Aynı şekilde ve aynı kararla ikinci devre oynanan maça Beşiktaşlı taraftarlar için yer ayrılmamış ve Beşiktaşlı taraftarlar Kadıköy’deki maçı tribünden seyredememişlerdir. Yine iki kulüp arasında sezon boyunca oynanan basketbol maçlarında bile hiçbir şekilde rakip takım taraftarına yer ayrılmamaktadır ve Beşiktaş taraftarlarıyla Fenerbahçe taraftarları stad ve salonların dışında karşı karşıya getirilmemektedir…

Bu koşulların ilgili ve yetkili kişilerce gayet iyi bilinmesine rağmen, hiçbir noktasının kontrolü ve güvenliği garanti edilemeyen 565 km. boyunca iki takım taraftarı aynı yolu kullanacak, aynı otoban gişesinden geçecek, İstanbul-İzmir arasında sıklıkla kullanılan aynı arabalı vapura bineceklerdir… İzmir Valiliği stattaki güvenliği garanti edebilir ama İstanbul – İzmit – Yalova – Bursa – Balıkesir – Manisa Valilikleri, Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Komutanlıkları bu güvenlik garantisini verebilirler mi? Bu illerimizdeki güvenlik güçleri hangi yolu, nasıl kontrol edecektir rakip takım taraftarlarının olası karşılaşmalarında ve kuvvetle muhtemel yaşanabilecek gerginliklerde? Veya şöyle bir soru soralım, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda geçen sene başarıyla uygulanan final modelini uygulamak varken, neden 7 farklı ili kapsayan 565 km.lik karayolu boyunca Polis ve Jandarma güçleri alarma geçerek böyle bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya gelsinler? Buna ne gerek var?

Aklı başında, duyarlı ve bilinçli bir insanın kolayca görebileceği bu gerçeklere dayanarak, maçın İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’na alınması gerekmektedir. Yol boyunca, gidiş geliş 1130 km. boyunca yaşanabilecek olumsuzluklardan, aklımıza bile getirmek istemediğimiz sonuçlardan sorumlu olmamak için duyarlı ve yetkili kişilerin gereği yapmalarını gönülden istiyorum.

Berkay ERDİM 
1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.