Kamuoyunun Dikkatine | 1907 ÜNİFEB

1907 ÜNİFEB

Kamuoyunun Dikkatine

Şu anda bir numaralı gündem maddemiz olan soruşturma sürecinin başlangıcı ile birlikte oluşan medya anlayışını dikkatle takip ediyoruz.

Olanı biteni anlamaya çalıştığımız bir süreçte basın dünyası, gizlilik kararı olan bir soruşturmada bütün hukuki ve ahlaki kuralları çiğneyerek Türk basını üzerinde tarih boyunca unutulmayacak kara bir lekeye imza atmıştır.

Gerek manevi değerleri, gerekse insani değerleri ayaklar altına alan yayın anlayışına karşın, objektiflikten tamamen uzak, yargısız infaz yapan bir basına anlayış göstermemiz mümkün değildir.

Fenerbahçe taraftarları yazılan her haberin,kamuoyuna sunulan her fotoğrafın, yayınlanan her görüntünün hangi amaçla yapıldığının ve hedefinin ne olduğunun fazlasıyla farkındadır.

Soruşturmanın başlangıcından günümüze kadar geçen 19 günlük süreçte yukarıda bahsettiğimiz şekilde ahlak ve hukuk kurallarından yoksun bir şekilde haber yapan medya organlarına hiçbir tepki vermeyen ve yaptırım uygulamayan başta Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) olmak üzere, tüm Türk basın kuruluşlarının, Topuk Yaylası’nda, Bağdat Caddesi’nde, Beşiktaş Adliyesi’nde ve son olarak da Şükrü Saracoğlu’nda gösterilen tepkiye, şiddeti savunmasak bile sitem etmesi tarafımızdan oldukça ironik görülmektedir. TSYD kimdir, nerden ve kimden aldığı güçle Fenerbahçe taraftarını “cezalandırılacaksınız” şeklinde tehdit etmektedir ? TSYD idarecileri bugün kirletmeye çalıştıkları Fenerbahçe taraftarı olmadan varlıklarını nasıl sürdüreceklerinin bilincinde midirler?

Şu unutulmasın ki Fenerbahçe taraftarının verdiği her tepkinin bir gerekçesi vardır. “Medya bir aynadır” söyleminde bulunan TSYD’nin öncelikle aynadaki kırıkları ortadan kaldırması gerekmektedir. Yoksa kırık aynadaki görüntüyü düzgünmüş gibi algılamamız mümkün değildir.

TSYD şayet çözüm istiyorsa, önce sorumlusu olduğu organları karşısına alıp, hep beraber aynanın karşısına geçerek kendileri ile yüzleşme cesaretini göstermelidir. Milyonlarca insanın tepkisini ”bir kısım taraftar” diye küçültmeye çalışanlar, sergilenen doğal tepkinin nedenlerini suçlama edebiyatı ile değil, konuyu tüm yönleri ile çözme gayreti içerisinde aramalıdır. Yıllardır küfürün ve şiddetin en az olduğu bir statta insanların neden galeyana geldiği, sosyolojik açıdan iyi irdelenmelidir.

Şiddeti tasvip etmediğimiz bu süreçte, işini ve meslek ahlakını koruyan az sayıdaki sorumlu basın mensubunun farkında olsak da; yargı süreci devam ederken başkanımız ve takımımız aleyhinde hüküm bildiren, önüne koyulan fotoğrafları haber değeri taşıdığını iddia ederek yayımlayan Habertürk, Taraf, Milliyet ve Fotomaç gazetelerini kınıyor; bu kurumlara ve ilgili kurumlara reklam verenlere en ağır ekonomik yaptırımları uygulama konusunda büyük bir mücadele göstereceğimizi beyan ediyoruz.

Madem son günlerde moda olan sözdeki gibi, ”artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaksa”, biz de diyoruz ki; Fenerbahçe taraftarı da eskisi gibi olmayacaktır. Bu konu artık bizim için vicdan meselesidir ve biz Fenerbahçe taraftarının vicdanını Hz. Ömer’in adaleti ve Hz. Ali’nin kılıcının keskinliği temsil eder.

Fenerbahçe Tribün Birliği

İLGİLİ YAZILAR

 • Komitelerimiz Belirlerindi

  1907 ÜNİFEB Yönetim Kurulu, Temmuz ayı içerisinde yaptığı toplantıların sonucunda, gelecek genel kurula kadar birlikte çalışacağı komite üyelerini belirledi. Buna... ... [...]

  19 Temmuz 2019 //

 • Düzce Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesi, geçirdikleri başaralı adaylık sürecinden sonra üye okul olarak birliğimize katılmışlardır. Üniversitenin bölünmesi sonucunda Gazi Üniversitesi... ... [...]

  19 Temmuz 2019 //

 • Tüm olumsuzluklara ve başarısızlıklara rağmen sezon boyunca cefasına ortak olduğumuz, kötü gününde elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduğumuz, iftiralara ve... ... [...]

  19 Haziran 2019 //

 • Aday statüsünde bulunan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, geçirdiği başarılı adaylık sürecinin ardından üye üniversite kategorisine yükselerek 1907 ÜNİFEB ailesine katılmıştır.... ... [...]

  23 Nisan 2019 //

 • Onur Akgül Hatıra Parkı’nın açılışı, Yalova’nın Kadıköy Beldesi’nde gerçekleştirildi. Gerçekleştirdiğimiz müşterek çalışmadaki desteklerinden ötürü Yalova/Kadıköy Belediyesi’ne teşekkür ederiz. 1907 ÜNİFEB... ... [...]

  24 Mart 2019 //