1907 ÜNİFEB

Neden 1907 ÜNİFEB Üyesiyiz ?

Neden 1907 ÜNİFEB üyesiyiz? Ya da daha genel soralım. Bir insan neden bir derneğe, bir STK’ya, bir oluşuma üye olur? Bu konuda kesinlikle profesyonel bakışa sahip değilim ama cevap bence şudur: Yaşadığı toplum içindeki diğer tüm insanlardan farklılık göstererek, o oluşumun faaliyet alanını kapsayan konulardaki duyarlılığından dolayı herkesten fazla çaba sarfetmek, yükümlü olmadığı halde kendini bu yönde zorunlu hissetmek.

Bu ülkede milyonlarca Fenerbahçeli var bildiğimiz gibi. Bu milyonlarca insanın arasında Fenerbahçeliliği yaşama biçimleri de çok çeşitli. İçeride ve dışarıda tüm branşlardaki maçları takip eden de Fenerbahçeli, maçları sadece TVden izleyen de Fenerbahçeli, sadece maç özetini seyreden de Fenerbahçeli. Ki burada çok genelden bahsettim, hepimizin etrafında Fenerbahçeliliğini çok ilginç biçimlerde yaşayanlar vardır. Hepsine saygımız var, hepsi de Fenerbahçeli.

Ve bizler de Fenerbahçeliyiz. Hepimiz karakter olarak birbirimizden çok farklıyız ama en nihayetinde hepimiz 1907ÜNİFEB üyesiyiz. Fenerbahçemiz’in ihtiyacı olduğu her alanda koşulsuz destek vermek için kurulmuş bir oluşumun üyeleriyiz. İşte sırf bu yüzden bizim farklı olmamız gerek! Haftada bir gün maç özeti izleyerek, vasıfları bile belli olmayan TV yorumcularının dolduruşuna gelerek, gazetelerin yazdığı en abuk haberlere bile körü körüne inanarak, profesyonel olarak hiçbir futbol bilgisine sahip olmadan futbolu meslek edinebilmiş insanları bir çırpıda silen insanlar olamayız, olmamalıyız. Örnek vermek gerekirse; hiç kimse ormanlarımızı yakalım, her yer çöl olsun, erozyon alsın yürüsün diye düşünmez ama eğer bir insan TEMA’ya üye olmuş ise diğer tüm insanlardan daha duyarlı, daha sorumlu, daha bilinçli, daha sağduyulu olmak zorundadır. Bizler de buraya gelirken kimsenin zorlaması olmadan, hiçbir çıkar gözetmeden, gönülden üye olarak geldik. Dedik ya herkes Fenerbahçeli’dir, herkes kendine göre Fenerbahçe’yi sever. Sevgi elbette başka şeylerle kıyaslanamaz ama bizlerin Fenerbahçe’ye sadece kalben değil aklen de yaklaşmamız gerekir.

Günlük hayatımızda, tribünde, sanal ortamda düşünmeden yaptığımız her hareket doğrudan Fenerbahçe’ye ve var olma sebebi Fenerbahçe olan 1907 ÜNİFEB’e zarar vermektedir.

Sanal ve gerçek hayatta hepimizin hukuken söz söyleme hakkı var. Ve bu hak 1907 ÜNİFEB içerisinde hiçbir şekilde kısıtlanmamaktadır. Ama bu haklar hoyratça kullanılmamalıdır. Fenerbahçe camiasından herhangi birine veya bir 1907 ÜNİFEB üyesine yapılan fütursuzca yapılan “eleştiri”ler önce Fenerbahçe’ye, sonra da 1907 ÜNİFEB’in camiadaki imajına ve birlik kavramına büyük zarar veriyor. Herhangi bir oluşuma katılmak kendiliğinden bir bağlayıcılık getirir. 1907 ÜNİFEB’li olarak yaptığımız her hareket, her davranış doğrudan 1907 ÜNİFEB’in kendisine mal edilir. Bizlerin de teker teker başaramadığımız işlerin üstesinden gelmemizi sağlayan bu birliğin zarar görmemesi için üzerine titrememiz gerekiyor. İsimlerimiz ne olursa olsun bu birlik hepimizin üstündedir. Gerekirse sırf 1907 ÜNİFEB’in zarar görmemesi için kişisel haklarımızdan vazgeçebilmeli, kişisel zararlarımızı görmezden gelebilmeliyiz.

1907 ÜNİFEB gerçekten çok büyük bir oluşum. Hele bir de gönülden, amatör ruhla çalışan insanlardan kurulu olduğumuzu düşünür, bunu profesyonel oluşumlarla kıyaslarsak büyüklüğü kolayca tarif edilemiyor. Ve maalesef büyük başın büyük derdi oluyor. Birbirini hiç görmeyen, tanımayan ama aynı yola baş koymuş insanlarız. Ve birbirimizi gerçekten hiç tanımadığımız halde çok hoşgörüsüz davranıyoruz. Bazen 1907 ÜNİFEB’in sadece forumdan ibaret olmadığını, bu sanal ortamda aslında gerçek kişiler olduğumuzu unutuyoruz. Bu unutkanlıklarımızın arasında da birliğimizin zarar gördüğünü ancak geriye baktığımızda anlayabiliyoruz. Burada asla sen, ben yok. Biz varız! Ve her defasında zarar gören sen, ben değil biz oluyoruz.

Özetin özeti olarak şunu söylüyorum: Biz farklıyız, farklı olmak zorundayız! Burada bulunma amacımız da bu. Yıllar boyunca burada olacağız ve bu birliği korumak adına kişisel haklarımızı ikinci plana atmalıyız.

Ömer Faruk Aksu 
1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.