1907 ÜNİFEB

Neden Olmasın?

Seride Maccabi’ye karşı durumu 3-0 yaparak adını Final Four’a yazdıran takımımız Fenerbahçe Ülker’in Final Four’da ki rakibi belli oldu. Anadolu Efes’i 3-1 mağlup eden Real Madrid, Final Four’un ilk aşamasında takımımızla karşılaşacak. Deplasman dönüşü çalışmalara ara vermeden başlayan takımımız Fenerbahçe Ülker’in Real Madrid karşısında son topa kadar mücadele edeceğine adımız gibi eminiz. Real Madrid için karşılaşacağımız tehlikeli takımlardan biri diyebiliriz. Her ne kadar finalde Maccabi ile karşılaşıp şampiyon olma fırsatını kaçırsa bile rakibimizin geçen sene finale çıkmış olan bir takım olduğunu unutmamak gerek. Bu demek değildir ki onlar yenilmezler. Akıllara direk geçen senenin şampiyonu Maccabi geliyor. Onları bu sene serilerde 3-0 mağlup etmiş olmamız geliyor. Real Madrid için neden olmasın diyoruz. Tabiki de öyle. Neden olmasın?

Real Madrid basketbol anlamında kaliteli oyunculara sahip olan başarılı bir takım. Her bir oyuncusu Final Four heyecanını, tecrübesini daha önce tatmış olan oyuncular. Bu sene maçların kendi evlerinde oynanacağını da göz önünde bulundurursak, her türlü avantajlı ve çok daha hırslı başlıyorlar diyebiliriz. Ancak bizim için bu pekte önemli değil. Biz rakiplerimizi deplasmanda yenmeyi daha çok seviyoruz. Basketbol bu, yine de hiçbir şey belli olmaz.

Maccabi’yi mağlup ettiğimiz son maçta olduğu gibi rakip takımın istediği ritmi yakalamasını engelleyerek, ipleri maç boyu elimizde tutarak, son topa kadar mücadele ederek Madrid’in de üstesinden gelebiliriz. Zengin bir benche sahip olan Real Madrid takımı neredeyse her oyuncusundan verim almayı başarıyor. En önemli silahı Rodriguez denilebilir. Tabiki Rudy Fernandez ve Sergio Llull gibi isimleri de unutmamak lazım. Savunmada Kenan Sipahi’ye çok iş düşecek gibi duruyor. Diğer açıdan bakacak olursak, onları zorlayabilecek oyuncularımızdan biri Goudelock’tır. Maçın başından itibaren istediği ritmi yakalamayı başarırsa onu tutmak bir hayli zor olacaktır diye düşünüyorum. Bu sırada daha önce Avrupa Ligi’nde üç kez Final Four’da mücadele eden Zisis’in tecrübesine de ihtiyacımız olacaktır. Maccabi ile yaptığımız son maçta gösterdiği performansla gözleri doldurmuştu. Bu maçta da aynı performans neden olmasın?

2009-2010 sezonunda Final Four heyecanını yaşamış bir diğer oyuncumuz Jan Vesely’e gelelim. Bugüne kadar neredeyse her maçta çift hanelere çıkan oyuncumuzdan bu maçta da beklentiler tabiki yüksek olacaktır. Bütün oyuncularımıza olduğu gibi Vesely’e de çok iş düşecek. Çoğu zaman çift hanelere ulaşan diğer bir oyuncumuz Bjelica gibi. Vesely’nin birçok oyuncuya göre atletik olması bizi her zaman 1-0 öne geçiriyor ancak tüm zamanların en fazla ribaund alma rekorunu kıran Felipe Reyes gibi bir oyuncunun tecrübesini de asla unutmamak lazım. Her bir oyuncumuzdan verim almamız gereken bir maç daha bekliyor bizi. Her bir oyuncuyla teker teker savaşmamız gereken bir maç daha. Takımımızın ve çoğu şeyin mimarı olan koçumuz Obradovic’in elinden geleni yapacağından hiç şüphemiz yok. Sonuna kadar destekliyoruz. Bir kez daha söylüyorum , ‘Bu takım her şeyi hakediyor!’.

Nil Balta
1907 ÜNİFEB Çağ Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.