1907 ÜNİFEB

Ned(v)en Spajiha?

Deplasmandaki Unics Kazan maçında 17 sayıyla öndeyken maçı kaybetmemiz, Panathinaikos maçlarında çok kötü oyunlar sonucu gelen hezimetler, resmen bir altyapı takımı olan Bandırma Kırmızı mağlubiyeti, bir mucize sonucu Unics Kazan galibiyeti ve şimdi de bir amatör takım gibi oynadığımız maç sonucu Milano mağlubiyeti…

Neven’le yola devam edilmesinin sebebi belki de bizim gibi bir Fenerbahçe taraftarı olmasıdır. Galatasaray’la oynanan lig maçında kazanmamıza rağmen hakemlerin üstüne yürümesi bunun en büyük göstergesidir.
Peki Neven bu takımı bu kadar seviyorken takıma ne kazandırdı? Malesef hiçbir şey kazandıramadı. Tanjevic dönemine bakalım; Gasper Vidmar geçen sene sakatlanmadan önce takımın en önemli uzunuydu, özellikle savunmada harika işler yapıyordu. Emir Preldzic bu takımın en önemli oyuncusu, sadece Fenerbahçe’ye değil Türk basketboluna kazandırılan bir isim. Tanjevic’i beğenmeyen, ona kızan çok kişi olsa da o bu isimleri Fenerbahçe’ye ve Türkiye’ye kazandırdı. Peki Neven Fenerbahçe’ye kimi kazandırdı?

Takımı ateşleyen oyuncular kim? Mirsad Türkcan, şuan sakat olan Ömer Onan ve bazen Emir Preldzic. Mirsad ve Ömer çoğu zaman sakatlıklarla boğuşuyor. Artık yaşları hayli ilerledi zira takımın en iyi oynayan, en çok mücadele veren oyuncuları olmalarına rağmen. Emir desek takımı ateşleme gücüne sahip olsa bile bu konuda tek kalıyor. Taraftar desteğini alıp takımı ateşleyecek genç ve Türk olan takımımızda kim var? Önceden Semih Erden, Ömer Aşık gibi isimler varken şimdi kim var? Malesef kimse yok. Alt yapıdan gelen ya da herhangi bir yerden transfer olan herhangi bir genç oyuncumuz yok. Neden?

Fenerbahçe Ülker’in en iyi dönemlerini yaşadığı zamanlarda uzun sayımız 4 ya da 5 kişiyken (Semih, Ömer, Oğuz, Vidmar, Enes)neden bunun sayısı 3’e düştü? O zamanlar guard sayımız 3’ken(Solomon, Mrsic, Hakan) neden şu an 4 oldu? Sayının 4 olması belki güzel ama neden Hakan Demirel bırakın Avrupa’yı, ligde bile zor şans buluyor. Milli takımımızın dünya altıncısı olduğu dönemde o takımın birinci guard’ı Hakan Demirel’di. Peki neden şans bulamıyor?

Takımımız birkaç senedir takım oyunu oynamaya çalışıyor. Yani buna göre transferler yapılıyor. Bireysel oyuncular alınmıyor bu takıma. Ukic, Engin, Saras gibi transferler yapılıyor. Peki neden Curtis Jerrels? Jerrels potaya gitme ya da her zaman iyi olmayan şutu dışında bireysel bir oyuncudur. Madem bu transfer yapıldı, neden en ihtiyaç duyulan zamanda kadro dışı kaldı?

Valencia’daki başarısından dolayı da burada devam ediyor olabilir. Ama başka takımlarda başarı sağladığı burada aynı şeyi yaptığı anlamına gelmiyor. Örneğin; şuan Maccabi’yi çalıştıran, 2007’de Rusya’yı Avrupa şampiyonu yapan David Blatt Efes’te aynı başarıyı gösteremedi. Milano koçu Sergio Scariolo 2009 ve 2011’de İspanya’yla Avrupa şampiyonlukları yaşadı ama Milano’da kaliteli oyunculara sahip olmasına rağmen başarı sağlayamadı.

Neven taraftar tarafından ne kadar sevilse de, ne kadar bizim gibi bir Fenerbahçeli olsa da malesef başarılı olamadı. Neven bu kadar iyi bir Fenerbahçeli olarak üzerine düşeni yapmalıdır.

Yapacağı şeyi Jan De Brandt gibi Fenerbahçeli olduğunu unutmadan yapmalıdır. Aydınlık geleceğimizin düşünülmesi dileğiyle…

Adem Mete Tavukçu
1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.