1907 ÜNİFEB

Orada Bir Adam Var

Neler oluyor bu kadar karanlıklar arasında diye sormaktan alıkoyamıyoruz kendimizi. İçerisinde bulunduğumuz durum içler acısı. Son günlerde skandallar ve Türk futbolundaki çirkinlikler artık futbol zevkini sindirmeye başladı bile. Bir hakem raporu düşünün içerisinde futbolcunun aklınıza gelebilecek en ağır küfürlü sözlerinin yer aldığı. Buna rağmen sadece kırmızı kart uygulaması gereği 1 maç oynamıyor. Evet Ankaragücü-Antalyaspor maçının 89. dakikasında oyundan ihraç edilen Sedat Bayrak’tan bahsediyoruz. Oyundan ihraç olduktan sonra Sedat Bayrak soyunma odasına giderken tribünlere tahrik edici el hareketlerinde bulunuyor. 4. hakem M .Fatih Gökçe Şen’in uyarısıyla soyunma odasının yolunu tutan futbolcu Türkiye’de futbolu yöneten ve gelecekte belki de yurtdışındaki müsabakalarda bizi temsil edecek olan genç hakemimize “Git o hakeme söyle onun anasını avradını … Söylemez isen de senin ananı avradını …” diyerek ağır hakaretlerde bulunuyor. Bu sözler açık şekilde raporda geçmesine rağmen PFDK 2. bir rapor isteyerek el hareketinde küfür unsuru oluşturacak bir durumun söz konusu olup olmadığını soruyor. Gaziantep’ten gelen 2. EK rapor sadece el hareketlerinde küfür olmadığını belirtiyor.

Ancak ilk raporda küfürlü sözler açıkça belirtilmiş olmasına rağmen çok gariptir ki PFDK sadece ikinci raporu göz önünde bulundurarak Sedat’a kırmızı kart uygulaması gereği 1 maç ceza verdi. Halbuki ikinci rapor ilk raporun bir eki niteliğindeydi. Dolayısıyla PFDK’nın bu iki raporu birlikte göz önünde bulundurması gerekirdi. Böylece futbolcu Sedat Bayrak 3 maç ceza almalıydı.

Sedat 1 maç ceza alarak Sivasspor maçında cezalı durumda iken bir sonraki hafta Ankaragücü’nün cezası nedeniyle İzmir’de oynanan Fenerbahçe karşılaşmasında 90 dakika forma şansı buluyor. Bu futbolcu Ankaragücü’nün etkili oyuncularından birisi. Ligde 16 maçta forma giyen Sedat Bayrak maç başına 89.3 dakikalık oyunda kalma süresi ile de ne kadar önemli bir futbolcu olduğunu kanıtlıyor.

Aziz Yıldırım’a 1 yıl hak mahrumiyeti cezasını uygun gören Disiplin Kurulu üyeleri nedense ağır sözler sarf eden bu futbolcuya ceza bile vermeyi uygun görmedi. Bu karar kendi bağlı olduğu kurumun hakemlerine karşı yapılan bu davranışın doğru olduğu yönünde bir karardır. Yani PFDK’ca ortada verilmiş bir ceza olmadığına göre suç unsuru teşkil eden bir durumda söz konusu değildir. Hakemlere küfretmek serbesttir!

Yazımın sonlarına doğru ne başlık atsam diye düşünürken tam da Duman’ın şarkısı çaldı. Sözlerinden bir kısmını buraya yazarken acaba dedim bu şarkı gölgedeki adamlar için mi yazıldı:

Orada bir adam var.
Adamın içi dapdar.
Beyni başı patlar.
Onu bunu bilmez
Bildiğini görmez.
Görmeden inanmaz.
Kendinden geçer…

Can GEBETAŞ
1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.