1907 ÜNİFEB

Sporun Susurluğu Yaşanmadan…

Kamuoyu, son 1 aydır İtalya’daki şike iddialarının sonucunda alınan kararları tartışıyor. İtalya’nın köklü kulüplerinden Juventus’un, bu iddiaların ispatlanması sonucunda almış olduğu ceza; “Neden bizde yapamıyoruz?” sorularını akla getiriyor. Bu konuda İtalya’ya, iç geçirmekle yetinmemek gerekir. Dünya şampiyonluğu yaşamış olmasına rağmen, bunun yargı sürecine herhangi bir etkisinin de olmaması ayrı bir anlam kattı operasyona.

Türkiye’de de çok fazla ses getiren operasyon bir anda gözleri liglerimizdeki şike ve şaibe iddialarına çevirdi. Gazetelerde atılan başlıklar, köşelerinde durumu irdeleyen yazarlar ve televizyon ekranlarından yapılan yorumlar İtalya’daki operasyonu öve öve bitirmekten öteye geçemiyor maalesef. Peki neden bizler de artık başka operasyonları övmekten öteye geçemiyoruz?

Hatırlanırsa, daha önceki yıllarda yine İtalya’da bir savcı (Di Pietro) temiz eller operasyonu gerçekleştirerek tüm kamuoyunun dikkatlerini yine İtalya’da toplamıştı. O yıllarda yine yazılı ve görsel basın bu operasyondan övgüyle bahsederek Türkiye’de böyle bir operasyona gerek olup olmadığını tartıştı ve DURDU. Bundan öteye yaptırım sağlayacak hiçbir adım atılmadı. Şu anda içerisinde bulunduğumuz süreç, geçmiştekine benzer işleyecek gibi görünüyor.

Aslında spor kamuoyunda bu denli bir temizliğe ihtiyaç olduğunu savunanların büyük kısmı (gerek gazetelerindeki köşelerinde gerekse televizyon yorumlarında) geçmişte spor camiasında profesyonel olarak etkin olmuş (yani eski futbolcu, hakem ya da yöneticiler) kişiler değil mi? Böyle bir operasyonun Türkiye’de de yapılması gerekliliğini artık bilmeyen yok. Dolayısıyla bunun altını çizerek, temiz bir lig istediklerini söylemelerini samimiyetsiz bir ucuz popülizm gibi görüyorum. Gerek yazılı basında gerekse görsel basında görev yapan değerli spor emekçilerinin “temiz bir lig istiyoruz” gibi sloganist bir yaklaşımdan öteye geçmelerini ve kariyerlerinde geçmişte ya da şimdi yaşadıklarını ve şahit olduklarını açıklamaya davet ediyorum. Çünkü eğer bunu başaramazsak, yani değişimi toplumdan başlatamazsak sanırım yine önümüzdeki yıllarda bu durumu da Türkiye’nin gündemini meşgul eden bir konu olarak, hatırlamak durumunda kalacağız (aynı temiz eller operasyonun gerekip gerekmediğini tartıştığımız yıllardan yaklaşık 2 sene sonra gerçekleşen Susurluk olayını bugün hatırladığımız gibi).

Lütfen Spor Dünyası’nın Susurluğu’nu yaşamadan gerekli önlemleri alalım.

Can GEBETAŞ 
1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.