1907 ÜNİFEB

1907 ÜNİFEB Karabağ-Chelsea Koreografi Çalışması

1907 ÜNİFEB (Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği) olarak Karabağ Futbol Kulübü’nün Karabağ-Chelsea UEFA Şampiyonlar Ligi 5.Hafta karşılaşmasında gerçekleştirdiği harika koreografinin bir parçası olduğumuzu kamuoyuna duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Tarihinde ilk kez bu sene Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın başarılı kulübü Karabağ, Atletico Madrid karşısında ilk puanlarını alırken, tribünde taraftarlarının A4 kağıtlara “QARABAĞ”  yazarak yaptığı görsel çalışma kamuoyunu önemli ölçüde meşgul etmiş, bu çalışmaya yönelik yapılan haddini aşan açıklamalar toplumun hatrı sayılır kesminden ciddi şekilde tepki görmüştü.

1993 yılında kurulan ve Karabağ’ın Ermenistan tarafından işgalinden sonra faaliyetlerine Bakü’de devam eden Azerbaycan kulübü, ülkesinde oluşturmaya çalıştığı futbol kültürü ve Şampiyonlar Ligi’ndeki mücadelesi ile dikkat çekti. Kardeş ülkemizde de Şampiyonlar Ligi grupları aşamasına katılma başarısı gösteren Karabağ kulübü büyük sempati topladı. A4 kağıtlarıyla yaptıkları görsel çalışmaya verilen bazı olumsuz tepkiler üzerine de ülkemizde birçok takımın taraftarları aynı görseli tekrarlayarak kardeş ülkenin temsilcisine destek oldular.

Bu durum Karabağ Yöneticilerini de harekete geçirirken Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea ile oynayacakları karşılaşmada görkemli bir koreografi çalışması yapmak için harekete geçtiler. Bu vesile ile Kulüp yetkilileri arasında yer alan Fenerbahçe Kongre Üyeleri’nin de etkisiyle- Karabağ Futbol Kulübü Genel Menajeri Asif Askerov, önce Fenerbahçe Spor Kulübü, ardından kulübümüzün yönlendirmesiyle 1907 ÜNİFEB (Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği) ile iletişime geçti. Geçmişte gündem yaratan birçok koreografi çalışmasıyla bilinen 1907 ÜNİFEB olarak Karabağ Kulübü’ne bu konuda elimizden gelen desteği vereceğimizi ilettik.

Günler süren telefon trafiği ve tasarım çalışmalarının sonunda üyelerimiz Emir Akkaya, Esat Coşkun, Berke Özboyacı, Nazmi Akça, Barış Sülün ve Burak Hamzalı Bakü’ye gidip Karabağ Kulübü’nün misafiri oldular. İki Devlet Tek Millet sloganıyla tasvir edilen Türkiye-Azerbaycan dostluğunun ağırlığını taşıyan bu dayanışma sonucunda ortaya görkemli bir koreografi çıktı.
Bakü’de kulüp yetkilileri ve Karabağlı taraftarlarla birlikte günlerce yoğun bir şekilde çalışmalar gerçekleştirerek, onlarca metrekarelik pankartlar boyadık ve koltuklara binlerce renkli karton yerleştirdik. Sonunda da ortaya Azerbaycan futbol tarihinin uluslararası arenada ilk kez ses getiren koreografisi çıktı. Bu koreografiyi gerçekleştirmek için Bakü’ye giden 1907 ÜNİFEB üyelerimiz konu ile ilgili “Fenerbahçe tribünlerinde takımımıza destek olmak için yıllardır birçok koreografi çalışmasına imza attık. Bu yüzden bu konuda belli bir tecrübeye erişmiş bulunmaktayız. Karabağ Futbol Kulübü tarafından ilk arandığımızda çok şaşırdık ve mutlu olduk. Böyle konularda yardımlaşmanın ne kadar önemli olduğunun farkındaydık ve elimizden geleni yapacağımızı söyledik. Neticede, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşliği bir kez daha kanıtlayan çok güzel bir çalışma oldu.  Burada geçirdiğimiz süre boyunca çok güzel bir misafirperverlik örneği gösteren Karabağ Futbol Kulübü’ne çok teşekkür ediyor ve Şampiyonlar Ligi’nde başarılar diliyoruz.” ifadelerini kullandılar. Karabağ Futbol Kulübü Yöneticisi Murat Karaman ise, “Azerbaycan’da futbol yeni yeni bir yaşam tarzı haline geliyor. Biz de Karabağ Futbol Kulübü olarak bu sürece katkıda bulunmak ve bir tribün kültürü yaratmaya çalışıyoruz. Atletico Madrid maçında taraftarlarımızın yaptığı görsel çalışma bazı kesimlerce acımasızca eleştirilmişti. Bu sefer 1907 ÜNİFEBli gençlerin de katkılarıyla çok daha güzel bir çalışmaya imza atıyoruz. Yardımları için Üniversiteli Fenerbahçeli gençlerimize çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.