1907 ÜNİFEB

Adım Adım Top 8’e Doğru

10 maç, 8 galibiyet, 2 mağlubiyet.Geçen sezonun kopyası aslında grup aşamasındaki performansımız, tek fark bu sezon grubu lider tamamlamamız.Goudelock ve Bjelica’nın gönderilmesinin ardından çoğu kişinin kafasında soru işaretleri varken, bunları silip atan bir performans.

Fakat herşeyden önce şunların farkında olmak gerekiyor ;
1- Grubumuzda Anadolu Efes gibi Türk basketbolunun lokomotif takımı var.
2- Cedevita, normal sezon gruplarında çoğu takıma (Olympiakos da dahil) kök söktürdü.
3- Panathinaikos, Avrupa Basketbolu’nun devlerinden bir tanesi.
4- Kızılyıldız muazzam taraftarı olan, taraftarı ile beraber maçları resmen 6 kişi oynayan br ekip.

Son olarak da, Top 16 aşamasından sonra Final-Four’un gelmediğini, Top 8 turunun geldiğini ve karşı grupta nam-ı diğer ”Ölüm Grubu”ndan Barcelona, Real Madrid, CSKA ve Olympiakos gibi Avrupa Basketbolu’nun lokomotiflerinden biri ile karşılaşma ihtimalimizin kesin gibi birşey olduğunu bilmek gerekiyor.

Grup aşamasındaki rakiplerimiz, kağıt üstünde çok üstün gözükmeseler de, üstte maddeler halinde belirtildiği üzere artı yönleri de bulunmakta.Zaten Panathinaikos ile zirve mücadelesi verme ihtimalimizin yüksek olduğunu düşünürsek, evimizde oynayacağımız 7 maçın en az 6’sını kazanmamız gerektiğinin bilincinde olmamız gerekiyor (-ki Obradovic çoktan bunların tahminini ve analizini yapmıştır).

Diğer taraftan geçen hafta Euroleague’de ‘Normal Sezonda’ en çok taraftar ortalamasına sahip takımlar sıralamasında, öncelikle 2. sırada yer bulmamızı sağlayan taraftarlarımıza, ardından da Lig-Avrupa farketmeksizin her maç taraftarımızın gelmesini sağlayacak akıcı ve dengeli basketbolu oynayan takımımıza teşekkür etmek gerekiyor.

Obradovic’in çoğu taraftarın düşündüğü sözleri dışa vurması da TOP 16 öncesi moral verir nitelikte ; ”Şu andaki kadromdan çok memnunum. Bu kadroyla herkesle savaşabileceğimize inanıyorum”

Koçun resmen genel kişiliğini ve kendisinin büyük bir koç olmasını sağlayan antrenörlük prensibini de paylaşarak, takımımıza Top 16’da sonsuz başarı dileklerimizi ileterek yazıyı noktalayalım ;

”Benimle çalışmak hiç kolay değil, bu bir gerçek. Benim her zaman defalarca anlatmaya çalıştığım bir şey vardır onlara ve herkese; benim için genç ya da tecrübeli oyuncu yoktur, iyi yada kötü oyuncu vardır. En zorlayan tarafı onlarla her gün konuşmam gerekiyor, üzerinde çalışmam gerekiyor ve çok fazla tekrar yapmam gerekiyor. Basketbolda en önemli olan şey konsantrasyon, onu vurgulamam gerekiyor. Gelişmeleri için de aynı şeyleri 100 kere, 1000 kere tekrar edebilirim. Çünkü benim amacım onların iyi oyuncular olmalarını sağlamak. Şu anda ellerinde olan bu güzel fırsatın farkında olmaları gerekiyor; Fenerbahçe’nin bir parçası olmak. Yaşları biraz ilerledikçe daha iyi anlayacaklar şu andaki pozisyonlarını ve Fenerbahçe’nin bir parçası olmanın ne anlama geldiğini.”

Son topa kadar savaşmaya devam !

Arda Çağatay Genç
1907 ÜNİFEB Cumhuriyet Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.