1907 ÜNİFEB

Fenerbahçe Ülker Yapılanması

Beklenen oldu ve son 2 senede yapılan yatırımlara rağmen Türkiye Ligi’nde ve Avrupa’da elle tutulur bir başarı elde edemeyen Fenerbahçe Ülker’in yeni koçu; kariyeri başarılar ile dolu dünyaca ünlü Zeljko Obradovic oldu. Obradovic’in başarılarını buraya yazarak sığdırmamız biraz güç ancak 4 farklı takım ile 8 Euroleague şampiyonluğu yaşadığını söylemek bile sanırım ne derece önemli bir koç olduğunu ortaya koyuyor.

Tabi konu Obradovic olunca basketbol anlayışı ve sistemini de biraz irdelemekte fayda var. Sert ve baskıcı savunma, sabırlı ve hücum sistemine bağlı kalan bir hücum anlayışına sahip olan Obradovic, geçen seneki bireysel becerilere ve Bo Mccalebb’in içeri bindirmelerine dayalı hücum sisteminde büyük oranda değişime gidecek gibi gözüküyor. Yapılan ve hedeflenen transferlerde de bunu gösteriyor. Geçtiğimiz sezondaki yabancı oyuncuların büyük çoğunluğunu elden çıkarma yolu seçildi ve yeniden yapılanma başladı.

İç transferde ilk olarak olarak bu sene NBA’den Brooklyn Nets takıma gitmeyi düşünen ancak Obradovic’in gelmesi ile sözleşmesi uzatılan ikna edilen Bogdonovic’i sayabiliriz. Yeni bir yapılanmaya giden Brooklyn Nets net bir mesaj göndererek son 2 yılda büyük bir gelişme kaydeden Bogdanovic’i takıma çağırmıştı ancak Obradovic burada devreye girerek Bogdanovic’in yuvadan uçmasına engel oldu. Ardından kaptan Ömer Onan’ın sözleşmesi de 2 yıl uzatıldı.

Dış transferde ilk hedefa Avrupa’nın üst seviye dış şutörlerinden Nemanja Bjelica’ydı. Barcelona’nın da radarında olan Sırp yıldız, Obradovic faktörüyle Fenerbahçe Ülker’i seçti. Geçen sezonun en büyük problemi olan uzun savunması ve ribaund eksikliğini çözmek için de 3 yıldır NBA’de Toronto Raptors forması giyen Linas Kleiza ve Malaga’nın Hırvat pivotu Luka Zoric kadroya katıldı.

Ciddi bir şekilde yeniden yapılanmaya gidildiğinin de açık göstergesi olan bu transferlerin daha da devam edeceğini düşünürsek son 2 seneye oranla çok farklı bir Fenerbahçe Ülker izleyeceğiz gibi gözüküyor.

Nemanja Bjelica

2.09 m boyundaki profesyonel basketbolcu, kısa forvet ve uzun forvet pozisyonlarında oynamaktadır. Geçtiğimiz sezon Caja Laboral formasıyla Euroleague’de maç başına 23.1 dakika süre alan Sırp yıldız, 10.1 sayı, 4.8 ribaund, 1.3 asist ve 1 blok ortalamaları yakalarken İspanya Ligi ACB’de ise 23.7 dakikada 9.8 sayı, 5.7 ribaund ve 1.1 asist ile oynadı.

Linas Kleiza

Litvanyalı oyuncu Linas Kleiza Power Forvet mevkiinde görev alıyor. 2010’dan beri NBA’de forma giyen Kleiza geçen sezon NBA’de 20 maç oynadı ve sezonu 7.4 sayı, 2.6 ribaund ortalamasıyla tamamladı. Ülkesinde iki kez yılın oyuncusu seçilen 28 yaşındakı Litvanyalı forvet, Denver Nuggets ve Toronto Raptors’ın yanı sıra bir sezon da Olimpiakos forması giydi.

Luka Zoric

Cibona Zagreb, Union Olimpija ve Malaga gibi köklü takımlarda forma giyen 2.11 boyunda ve 110 kg olan 28 yaşındaki Hırvat pivot Luka Zoric geçtiğimiz sezon Eurolegue’de 12.4 sayı ve 5.2 ribaund ortalamasıyla mücadele etti.

Furkan Tatlı
1907 ÜNİFEB Ege Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.