1907 ÜNİFEB

Mükemmel Bir Şut İçin Harika Bir Şuttan Vazgeçmek

”Mükemmel Bir Şut İçin Harika Bir Şuttan Vazgeçmek…”

Böyle özetliyor San Antonio Spurs koçu Gregg Popovic son yıllarda takımına oynattığı basketbolu. Bu sezon özellikle de son dönemlerde Euroleague’de bu oyuna en çok yaklaşan takım Fenerbahçe Ülker. Bütün bunlar Obradovic’in takımına hücumda doğru yerleşim ve sürekli hareketli bir oyunu aşılaması sayesinde oldu tabi ki.

Gelelim rakip Real Madrid’e. 2013 ve 2014 yılında favori olarak çıktıkları iki Final Four finalini kaybettiler. Ve nihayet fırsatların en büyüğü ayaklarına geldi. Yine en güçlü favori olarak Final Four’dalar üstelik ev sahibi avantajıyla birlikte. Hal böyle olunca şampiyonluk dışındaki bütün başarılar başarısızlık sayılacak.

Real Madrid, çok iyi bir hücum takımı ve yüksek tempoda basketbol oynamayı çok iyi biliyorlar. Bu hücum sistemini Avrupa’nın en iyi kısa rotasyonu ile sağlıyorlar. Kim mi o kısalar? Sergio Llull, Sergio Rodriguez ve Rudy Fernandez. Zaten üstün yeteneklerinin yanına yıllardır bir arada oynama alışkanlığını da ekleyince rakip koçlar için geriye bol korku ve önlem alma ihtiyacı kalıyor.

Real Madrid bu harika üçlünün yanına bu yıl transfer döneminde yetenekli uzun Gustavo Ayon’u ekledi. Böylelikle nispeten tekdüze olan uzun rotasyonuna (Felipe Reyes hariç) farklı bir boyut getirdi. Gustavo Ayon, fiziksel özelliklerinden pek de beklenmeyecek derecede parmak hassasiyeti ve pas görüşü olan bir uzun. Bu özellikleri de kendisine bitiricilik konusunda avantaj sağlarken, takımına da oynanan ikili oyunlarda uzundan kısaya servisler ve tepede aldığı toplarda hücumun akışında farklı boyutlar kazandırıyor. İşte bütün bunlar da Real Madrid’in Euroleague’in en çok asist yapan, en az top kaybeden, en çok verimlilik puanı üreten takımına dönüşmesine neden oluyor.

Real Madrid’i bir de diğer potada değerlendirmek lazım. Süper starlardan oluşan kısa rotasyonu sadece hücumda etkili değil. Savunmada da topa baskıyı erken ve şiddetli gerçekleştiriyorlar. Üstelik Rudy Fernandez , Avrupa’nın en iyi kısa savunmacılarından biri. Bununla beraber Gustavo Ayon’un gelişiyle birlikte oyun zekaları savunmada da sınıf atladı. Önceki dönemlerde ikili oyun ve geçiş oyunu savunması ciddi sorun iken, Ayon transferinden sonra topla potaya gidebilen rakip kısalar çok geniş bir hareket alanı bulamıyor. Savunmada yerleşimi doğru yaptıklarında rakibe hücum ribaundu şansıda pek vermiyorlar.

Real Madrid’in hücum ve savunmadaki öne çıkan özelliklerini bu şekilde derleyebiliriz. Peki Fenerbahçe Ülker ne yapmalı?

Her ne kadar Gustavo Ayon’un savunmadaki önemli özelliklerinden bahsetsem de kadromuzda onu fiziksel olarak çok yıpratacak, onu faul problemine sokacak Jan Vesely ve Semih Erden gibi iki uzunumuz var. Özellikle Vesely’nin inatçı ve savaşçı oyunu Ayon’a karşı fazla sert ve sindirici olacaktır.

Real Madrid’in harika kısaları karşısında Nicos Zisis ve Kenan Sipahi’ye de çok önemli görevler düşüyor. Özellikle Sergio Rodrigez’in ne kadar yaratıcı ve etkili bir guard olduğunu Anadolu Efes kötü bir şekilde tecrübe etti. Yarı saha çizgisinden önce başlayacak olan topa baskı yaratıcı kısalarının zorlanmasını sağlayabilir.

Çok önemli bir görev de Bogdan ve Emir’in üzerinde. Çünkü karşılarında birçoklarına göre Avrupa’nın en iyi basketbolcusu Rudy olacak. Rudy Fernandez, yetenekleri ve atletizminin yanı sıra ‘’trash talking’’ (oyun içinde rakip oyuncular ile yapılan sözlü sataşma) özelliğiyle de basketbol oynuyor, bundan besleniyor ve hatta güç alıyor.

Sözü belki de ilerleyen günlerde Euroleague’de sezonun en değerli oyuncusu ‘’MVP’’ seçilecek olan süper starımıza getiriyorum. Nemanja Bjelica.

Bjelica bu maçta da en önemli kozumuz olacaktır. Özellikle pozisyon olarak eşleşeceği Felipe Reyes’e üstünlük sağlama şansı çok yüksek. Çünkü Reyes’e göre daha atletik, daha iyi şutör ve daha yüksek bir oyun zekasına sahip. Yani daha komple oyuncu.

Ve son olarak Zeljko Obradovic. Avrupa basketbol tarihinin en başarılı koçu (13 Euroleague Final Four’u – 8 Şampiyonluk). Sadece bizim değil ülke basketbolunun büyük şansı. Final Four, küçük anların çok büyük sonuçlara dönüştüğü bir organizasyondur. İşte tam olarak o anlar için yaşayan bir koça sahibiz.

Rakibimiz kendi oyun tarzını sahaya yansıttığı zaman kaybetmesi çok zor bir takım. Bu nedenle tempoyu sürekli kontrolde tutmak gerekecek. Bunu da öncelikli olarak rakibi durdurup, mümkün olduğunca top kaybı yapmamakla sağlayabiliriz.

Hücumda da ‘’Mükemmel Bir Şut İçin Harika Bir Şuttan Vazgeçmek’’. Öncelikle yardımlaşma ve hücumdaki paylaşım başarının anahtarı. Umuyorum keskin şutörümüz Andrew Goudelock bu paylaşımdan fazlasıyla yararlanacaktır. Real Madrid’in savunma anlayışında konsantrasyon fazlasıyla topta, bu nedenle çembere topsuz koşu yapan oyuncuları unutabiliyorlar bu da kapıları tekrar ‘’Paylaşıma’’ çıkarıyor.

Tarihimizin en büyük başarılarından birine sadece 2 maç uzaktayız. Sezon boyunca bizi buraya getiren ‘’paylaşım, yardımlaşma, hırs, inanç’’ olgularını sadece 40+40 dakika daha ortaya koymamız lazım. Sonrasında coşkunun, gururun ve zaferin en büyüğü yine bizim olacak.

Tağmaç Kaya
1907 ÜNİFEB Yıldız Teknik Üniversitesi

Bizi Takip Edin

Aşağıdaki simgelere tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.